خانه » انواع پوکه معدنی » پوکه معدنی نخودی قروه

پوکه معدنی نخودی قروه

پوکه معدنی نخودی

پوکه معدنی قروه دارای انواع مختلفی است که بر حسب سایز دسته بندی می‌شود یکی از انواع پوکه قروه ، پوکه معدنی نخودی قروه است که در این پست شما را با انواع پوکه نخودی قروه و ویژگی و کاربرد آن آشنا می‌کنیم با ما همراه باشید.

 
 

پوکه نخودی چیست؟

پوکه نخودی نوعی سنگ متخلخل آتشفشانی است که براثر فعالیت آتشفشان پدید می‌آید. هنگامی ‌که آتشفشان به حالت فعال در می‌آید، از آن مواد درون‌ هسته زمین به شکل گاز خارج می‌گردد. بعد از خروج این گاز به سطح زمین می‌آید و بعد از گذشت چند ساعت سرد می‌شود هنگامی ‌که سرد شد سبکدانه اسکریا نخودی را تشکیل می‌دهد.
پوکه نخودی یا اسکریا نخودی که به آن پوکه بلوک سبک زنی، پومیس نخودی میگویند یکی از انواع پوکه معدنی قروه است که دارای سایزی بین 5 الی 12 میلیمتر است. پوکه نخودی در دو رنگ سیاه و سفید وجود دارد که از دل معادن آتشفشان استخراج می‌شود. در این بین پوکه نخودی سیاه بیشتر از پوکه نخودی سفید رنگ استخراج و راهی بازار مصرف می‌شود، که همین امر موجب می‌شود تا قیمت پوکه نخودی سیاه کاهش یابد و کاربرد آن در صنعت های مختلف بیشتر باشد.

انواع رنگ پوکه معدنی نخودی

نحوه تشکیل پوکه نخودی

سبکدانه نخودی پومیس در واقع همان پوکه معدنی است که در زبان انگلیسی سبکدانه پومیس نامیده شده است. وقتی که آتشفشان های روی سطح زمین شروع به فعالیت می‌کنند از آنها مواد درون هسته زمین که دمای بالایی دارند خارج می‌گردد. مواد درون هسته زمین در کنار آتشفشان می نشنیدند و رفته‌رفته پس از گذشت چند ساعت سرد می‌شود و سبکدانه نخودی پومیس را پدید می‌آورند.

مراحل تشکیل پوکه نخودی:

 1. یکی دیگر از انواع پوکه معدنی، پوکه معدنی نخودی نام دارد که در دو رنگ سیاه و سفید در معادن آتشفشان یافت می‌شود.
 2. پوکه نخودی سیاه حاصل فعالیت آتشفشان است.
 3. موادی که در هنگام بروز انفجار آتشفشان از درون زمین خارج می‌شوند.
 4. مواد ماگما(مذاب) به سطح زمین می‌آیند و موجب تشکیل شدن پوکه معدنی نخودی سیاه می‌شوند.
 5. پوکه سبک نخودی سیاه به پوکه ساختمانی مشهور است زیرا این پوکه وزن پایین و مقاومت بالایی دارد.
 6. پوکه معدنی نخودی در اندازه 8 تا 14 میلی‌متر در طبیعت موجود است.
 7. وزن پوکه معدنی نخودی سیاه 550 کیلوگرم در هر مترمکعب می‌رسد.

همانطور که در قسمت بالا گفته شد پومیس نخودی خواص فراوانی دارد که تمامی این خواص را نمی‌توان در یک ماده یافت. پومیس نخودی 10 کاربرد اصلی دارد که عبارتند از:

 1. از اصلی ترین کاربردهای پومیس نخودی می‌توان به استفاده این محصول در تولید فرآورده‌های بتنی اشاره کرد.
 2. همچنین در صنعت داروسازی و پزشکی پومیس نخودی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 3. از دیگر کاربردهای سبکدانه نخودی پومیس می‌توان استفاده این محصول در کشاورزی و باغداری را نام برد.
 4. اصلی‌ترین کاربرد پومیس نخودی استفاده این سبکدانه در ساخت شیب ساختمان است.
 5. مردم از زمان‌های گذشته تاکنون از پومیس نخودی برای برداشتن سلول‌های مرده پوستشان استفاده می کنند.
 6. از پومیس نخودی جهت تزئین دیوارهای داخلی و خارجی، تزئین آکواریوم، ساخت زیور آلات و… استفاده می‌شود.
 7. در ساخت سدهای آبی و تصفیه آب فاضلاب پومیس نخودی کاربرد فراوانی دارد.

پومیس نخودی چیست

پومیس نخودی در واقع همان پوکه معدنی است که در زبان انگلیسی سبکدانه پومیس نامیده شده است. وقتی که آتشفشان های روی سطح زمین شروع به فعالیت می‌کنند از آنها مواد درون هسته زمین که دمای بالایی دارند خارج می‌گردد. مواد درون هسته زمین در کنار آتشفشان می نشنیدند و رفته‌رفته پس از گذشت چند ساعت سرد می‌شود و سبکدانه نخودی پومیس را پدید می‌آورند.

زمانی که پومیس نخودی پدید می‌آید بلافاصله عملیات لایه روبی صورت می‌گیرد و بعد از اتمام عملیات لایه روبی، نوبت به استخراج پومیس نخودی از معدن می‌گردد. زمانی که پومیس نخودی از معدن استخراج شد، سبکدانه ها را بسته ‌بندی می‌کنند سپس این بسته‌ها به دست مصرف کنندگان می‌رسد.

کاربرد پوکه نخودی در نساجی

کیفیت پوکه نخودی

کیفیت پوکه معدنی بر اساس وزن پوکه درجه بندی می‌شود هرچه وزن پوکه کمتر باشد از کیفیت بیشتری برخوردار است. البته باید به این نکته توجه کنید که برخی از پوکه‌ها دارای قدرت جذب آب بالایی هستند و همین امر موجب می‌شود که وزن آنها با توجه به شرایط محیط و فصل متفاوت باشد.
کیفیت پوکه نخودی قروه به صورتی است که وزن هر متر مربع ۵۵۰ الی ۶۵۰ است که از معادن احمد آباد در شهرستان قروه استخراج می‌گردد.

پوکه سیاه نخودی

معرفی انواع پوکه نخودی

1.پوکه معدنی نخودی سیاه

همانطور که در مطالب قبلی خواندید شهری به نام قروه در استان کردستان وجود دارد که دارای بزرگترین معادن آتشفشان فعال در دنیا است. وجود این آتشفشان‌ها رونق اقتصادی فراوانی را در این شهر به وجود آورده است.

زیرا زمانی که این آتشفشان‌ها منفجر می‌شوند از آنها مواد سیلکانی درون هسته زمین که به شکل گاز هستند خارج می‌شوند و به اطراف کوه آتشفشان می‌نشیند سپس رفته رفته پوکه معدنی را در انواع گوناگون به وجود می‌آورند.

یکی از این انواع پوکه‌های معدنی، پوکه معدنی نخودی سیاه قروه نام دارد که از مقاومت بالایی برخوردار است و برخلاف مقاومت بالا وزن بسیار کمی دارد. پوکه معدنی نخودی سیاه قروه اندازه‌ای بین 8 تا 14 میلی‌متر دارد و به رنگ‌های مشکی، خاکستری و قهوه‌ای در شهر قروه دیده می‌شود.

این پوکه معدنی نخودی سیاه قروه غیر قابل فاسد شدن است بطوری که بیش از صدها سال عمر می‌کند و خاصیت خود را از دست نمی‌دهد. همچنین این پوکه معدنی دارای مواد معدنی فراوانی چون آهن، منیزیم، مس و… است. 

کیفیت پوکه نخودی سیاه

کیفیت پوکه معدنی بر اساس وزن پوکه است هرچه وزن کمتر کیفیت بیشتر. کیفیت سنگ نخودی سیاه بصورتی است که وزن هر متر مربع ۵۵۰ الی ۶۵۰ است که از معادن احمد آباد استخراج میگردد. انواع پوکه معدنی قروه : – سنگ پوکه معدنی بادامی قروه: پوکه معدنی بادامی یکی از انواع پوکه معدنی قروه است که سایز آن بین 18 الی 26 میلیمتر است. – سنگ پوکه معدنی فندوقی قروه: پوکه معدنی فندقی یکی از انواع پوکه معدنی قروه است که سایز آن بین 10 الی 20 میلیمتر است. – سنگ پوکه معدنی نخودی قروه: پوکه معدنی نخودی یکی از انواع پوکه معدنی قروه است که سایز آن بین 5 الی 12 میلیمتر است. – سنگ پوکه معدنی عدسی قروه: پوکه معدنی عدسی یکی از انواع پوکه معدنی قروه است که سایز آن بین 3 الی 7 میلیمتر است. – سنگ پوکه معدنی ماسه‌ای قروه: پوکه معدنی ماسه‌ای یکی از انواع پوکه معدنی قروه است که سایز آن بین 0 الی 5 میلیمتر است.  

معرفی کاربردهای پوکه معدنی نخودی سیاه قروه

پوکه نخودی سیاه قروه دارای کاربردهای فراوانی است که ما به برخی از آنها در اینجا اشاره خواهیم کرد.

 1. پوکه نخودی به دلیل داشتن وزن کم و مقاومت بالا در شیب بندی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. در دارو سازی و پزشکی پوکه معدنی نخودی سیاه قروه نقش بزرگی را ایفاء می‌کند.
 3. در گلدان‌های خانگی برای جلوگیری از پوسیده شدن ریشه گیاهان از پوکه نخودی استفاده می‌کنند.
 4. در ساخت آبشارها و آب‌نماهای مصنوعی پوکه معدنی نخودی سیاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 5. در تزئین دیوارهای تالارها، هتل‌ها، ساخت زیور آلات و… از پوکه نخودی سیاه قروه استفاده می‌شود.
 6. از پوکه نخودی سیاه قروه در ساخت مواد شوینده‌ای چون: صابون، شامپو و… استفاده می‌شود.
 7. در ساخت بلوک‌های سبک پوکه‌ای و دیوارهای آماده اصلی ترین ماده پوکه معدنی نخودی است.
 8. در صنعت ساخت پلاستیک، رنگ، لاستیک و… پوکه نخودی سیاه قروه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 9. یکی دیگر از کاربردهای پوکه معدنی نخودی سیاه استفاده این محصول در سنگشور کردن پارچه است.

قیمت پوکه معدنی نخودی سیاه قروه

در این قسمت قصد داریم قیمت پوکه معدنی نخودی سیاه قروه را مورد بررسی قرار دهیم. متأسفانه قیمت دقیقی را نمی‌توان برای پوکه معدنی نخودی سیاه قروه اعلام کرد. زیرا این پوکه را در درجات مختلفی به بازار عرضه می‌کنند و قیمت هر درجه با دیگر درجات متفاوت است.

در قیمت پوکه معدنی نخودی اولین پارامتری که مورد توجه است درجه سختی آن است و پس از آن:

 1. اندازه پوکه
 2. محل فروش
 3. محیط جغرافیایی

 

پوکه معدنی نخودی سیاه

2.پوکه نخودی سفید

پوکه  نخودی سفید تفاوت زیادی از نظر خاصیت و ویژگی‌ها با پوکه سیاه ندارد و تفاوت بارز این دو محصول فقط در رنگ است. با توجه به اینکه پوکه نخودی سفید کمتر از پوکه نخودی سیاه یافت می‌شود کاربرد چشم گیری ندارد و اغلب از این محصول جهت تزیین فضای سبز و یا در گلخانه‌ها کاربرد فراوانی دارد.

پوکه نخودی سفید رنگ

3.سبکدانه اسکریا نخودی

 1. اسکوریا نخودی نوعی سنگ متخلخل آتشفشانی است که براثر فعالیت آتشفشان پدید می‌آید.
 2. هنگامی ‌که آتشفشان به حالت فعال در می‌آید، از آن مواد درون‌ هسته زمین به شکل گاز خارج می‌گردد.
 3. بعد از خروج این گاز به سطح زمین می‌آید و بعد از گذشت چند ساعت سرد می‌شود هنگامی ‌که سرد شد سبکدانه اسکریا نخودی را تشکیل می‌دهد.
 4. اسکوریا نخودی در ابعاد 10 تا 20 میلی‌متر موجود است.
 5. این سبکدانه اغلب به رنگ‌های تیره دیده می‌شود اما طیف رنگی وسیعی دارد.
 6. اسکوریا نخودی در شهر قروه کردستان به فروانی یافت می‌شود.

سبکدانه اسکریا نخودی چه کاربردی دارد؟

 1. کاربرد اسکوریا نخودی در کشاورزی:

از اصلی‌ترین کاربردهای اسکوریا نخودی می‌توان به استفاده در کشاورزی و باغداری اشاره کرد. به صورت زیر:

 • در کشاورزی سبکدانه نخودی اسکوریا را با خاک مخلوط کرده و سپس در کنار محصولات کشاورزی می‌ریزند.
 • این کار موجب می‌شود تا ذرات خاک به هم چسبیده نشود و آب مدت طولانی‌تری در خاک باقی بماند.
 • همچنین وجود اسکوریا نخودی در خاک موجب می‌شود تا املاح معدنی درون سبکدانه به گیاه انتقال یابد این امر موجب تقویت و بهبود رشد گیاه می‌شود.

2.کاربرد سبکدانه اسکریا نخودی در ساختمان‌سازی:

از سبکدانه اسکریا نخودی در ساختمان استفاده‌های متفاوتی می‌شود. در ساخت شیب پشت‌بام، شیب بین طبقات و پر کردن کف طبقات می‌توان از سبکدانه اسکریا نخودی استفاده کرد که موجب کاهش وزن ساختمان می‌شود. همچنین در تهیه بتن برای چیدن دیوارها نیز اسکوریا نخودی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3.کاربرد سبکدانه اسکوریا نخودی در احداث سد و تصفیه آب:

سبکدانه اسکوریا به دلیل سطح حفره‌ای که دارد در تصفیه آب فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تصفیه آب فاضلاب برای جداسازی زباله‌های که با آب حمل می‌شوند از اسکوریا نخودی استفاده می‌شود.

سبکدانه پومیس قدرت نگهداری آب را در خود دارد و غیرقابل پوسیده شدن است از این‌ رو برای احداث سدهای عظیم آبی از اسکوریا نخودی استفاده می‌شود.

4.کاربرد سبکدانه اسکریا نخودی در ساخت بلوک سبک و دیوارهای آماده:

اصلی‌ترین ماده در ساخت بلوک سبک و دیوارهای آماده اسکوریا نخودی است. در ساخت این دو محصول ابتدا اسکوریا نخودی را با آب و سیمان مخلوط کرده و مخلوط را درون قالب‌های آماده می‌ریزند سپس به اتاق بخار می‌برند تا بلوک سبک و دیوار آماده ساخته شود

ویژگی های پوکه معدنی نخودی قروه

شاید از نظر شما هم پوکه نخودی سنگی معمولی به نظر برسد که تنها در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این گونه نیست پوکه معدنی نخودی قدرت و خواص شگفت انگیزی دارد که همه را مجذور خودش کرده است برای مثال:

 1. در پوکه معدنی نخودی سیاه تخلخل فراوانی وجود دارد. تخلخل حالتی است کمیاب و بسیار مفید که موجب می‌شود ساختمان در زمستان گرم و در تابستان خنک باقی بماند.
 2. پوکه نخودی به دلیل اینکه در حرارت بسیار بالای آتشفشان تشکیل می‌شود خاصیت ضد حریق دارد. ضد حریق بودن پوکه معدنی نخودی موجب شده تا دمای ذوب این سبکدانه پومیس بالا برود و در هنگام بروز آتش‌سوزی ساختمان آسیبی نبیند.
 3. پوکه نخودی سرشار از مواد و املاح معدنی همچون: آهن، منیزیم، مس، روی و… است که در صورت تماس مستقیم با گیاهان این املاح معدنی را به آنان انتقال می‌دهد.
 4. قدرت و خواص چشم‌گیر دیگر پوکه نخودی، ضد باکتری بودن است. ضد باکتری بودن این سنگ معدنی باعث شده تا در محلی که پوکه نخودی قرار دارد تحت هیچ شرایطی باکتری‌ها، آفت‌ها و حشرات موزی قادر نباشند که رشد کنند.
 5. پوکه معدنی نخودی سیاه به دلیل وزن کمی که دارد شکننده و سست به نظر می‌رسد. در حالی که پوکه معدنی نخودی سیاه از خاصیت نشکن برخوردار است و در برابر تمامی ضربات مقاوم است.
 6. پوکه معدنی نخودی در دسته موادی قرار می‌گیرد که هیچ‌گاه تحت هیچ شرایطی از بین نمی‌روند. پوکه نخودی مادام العمر است و تاریخ انقضاء ندارد.
سبکدانه اسکریا نخودی

خرید پوکه نخودی قروه

ظرف کم تر از ۴۸ ساعت بار خود را در مقصد تحویل بگیرید حمل بار با: تریلی های کمپرس و ده چرخ
جهت سفارش پوکه معدنی نخودی با شماره‌های زیر تماس بگیرید:
حاج هوشنگ :09183722138

انواع پوکه معدنی قروه قابل فروش در سایت قروه پوکه:
– سنگ پوکه معدنی بادامی قروه:
پوکه معدنی بادامی یکی از انواع پوکه معدنی قروه است که سایز آن بین 18 الی 26 میلیمتر است.
– سنگ پوکه معدنی فندوقی قروه:
پوکه معدنی فندقی یکی از انواع پوکه معدنی قروه است که سایز آن بین 10 الی 20 میلیمتر است.
– سنگ پوکه معدنی نخودی قروه:
پوکه معدنی نخودی یکی از انواع پوکه معدنی قروه است که سایز آن بین 5 الی 12 میلیمتر است.
– سنگ پوکه معدنی عدسی قروه:
پوکه معدنی عدسی یکی از انواع پوکه معدنی قروه است که سایز آن بین 3 الی 7 میلیمتر است.
– سنگ پوکه معدنی ماسه‌ای قروه:
پوکه معدنی ماسه‌ای یکی از انواع پوکه معدنی قروه است که سایز آن بین 0 الی 5 میلیمتر است.
حمل بار با: تریلی های کمپرس و ده چرخ
توصیه می‌شود قبل از خرید جهت مشاوره رایگان و ثبت سفارش پوکه نخودی قروه با شماره کارشناس تماس بگیرید:
حاج هوشنگ :09183722138
دفتر فروش شرکت مراجعه کنید: جاده قروه – همدان سر سراهی دلبران باسکول شصت تنی فلاح

دریافت قیمت پوکه معدنی

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *