خانه » دانستنی‌های پوکه معدنی 🌋 » پوکه چیست

پوکه چیست

پوکه معدنی

پاسخ سوال پوکه چیست عبارت است از پوکه، یک سنگ آتشفشانی بسیار سبک و متخلخل است. پوکه وقتی ایجاد میشود که گاز از درون کف گدازه‌های شیشه‌ای که بسرعت در حال سرد شدن هستند خارج شود.

پوکه چیست

نام دیگر پوکه معدنی پوکه پومیس (pumice) می‌باشد. اینکه پوکه چیست و چگونه کشف شد را در این مقاله به صورت مختصر برای شما عزیزان توضیح می‌دهیم. پوکه معدنی یا همان پوکه پومیس بر اثر فوران دانه‌های گدازه آتشفشان در مدت چندین سال بوجود آمدند. وقتی این دانه‌ها بر روی سطح زمین می‌رسیدند، دمای آن‌ها کاهش پیدا می‌کرد و در پایان تبدیل به دانه‌هایی در سایزهای مختلفی می‌شدند. بدین صورت پوکه معدنی یا همان پوکه پومیس ایجاد شد. بشر با توجه به اینکه دانش و علم زیادی در هر صنعت دارد با دیدن پوکه معدنی شگفت زده شد و توانست از این محصول طبیعی، به نفع خود برای استفاده در مصالح ساختمانی استفاده کند.

پوکه متخلخل چیست؟

کلمه متخلخل در فرهنگ لغت دهخدا به شئی که اجزای آن به طور کامل به هم متصل نباشد می گویند مانند سنگ پا ، اسفنج و…
همانطور که گفته شد پوکه یک سنگ آتشفشانی است که با درجه بالای متخلخل است. برای درک بهتر به عکس زیر توجه کنید.

آسفالت متخلخل

انواع پوکه چیست؟

پوکه به دو دسته کلی پوکه صنعتی و پوکه معدنی تقسیم بندی میشود: پوکه معدنی و پوکه صنعتی.

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی چیست

پوكه معدنی حاصل از فعالیتهای آتشفشانی است. مزيت عمده پوکه معدنی ساختمانی نسبت به مصالح ساختمانی مشابه از قبيل شن و ماسه، وزن مخصوص بسيار كم، دارا بودن درجه سختی بالا و نيز تخلخل بالای آن است. پوكه معدنی داراي دانه بندی های متفاوت از ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بيش از 100 ميليمتر است. هر يك از اندازه های پوکه معدنی براي مصارف بخصوصی كاربرد دارند.

ویژگی های پوکه معدنی یا پوکه پومیس

پوکه چیست
پوکه چیست

هر محصول دارای ویژگی هایی منحصر به فرد می باشد. پوکه معدنی نیز از این قاعده مستثنا نیست. از ویژگی های پوکه معدنی می توانیم به سبک بودن آن اشاره کنیم.

 • قیمت مناسب پوکه معدنی نسبت به دیگر پوکه از ویژگی های پوکه معدنی می باشد.
 • از مهم ترین ویژگی های پوکه معدنی می توانیم به، عایق حرارت و صدا بودن آن اشراه کنیم.
 • عمر بالای پوکه معدنی تبریز نسبت به دیگر پوکه های صنعتی بسیار بالا است.
 • و غیره

پوکه صنعتی چیست؟

پوکه صنعتی چیست

پوکه صنعتی با استفاده از خاک رس و انجام عملیات حرارتی ، باعث انبساط و سخت شدن سطح تولید می‌گردند.
مراحل ساخت پوکه صنعتی به صورت زیر است.

مرحله اول ساختن پوکه صنعتی

خاک از طريق جعبه تغذيه وارد خط توليد مي شود. خاک وارد شده توزين مي گردد و با عبور از دروازه مغناطیسی وارد آسياب ( Adge mill ) مي شود در آنجا خاک همراه با آب مورد نياز له شده واز صفحه مشبكی با روزنه های 18 میلیمتر عبور می‌کند. گل عبور داده شده وارد مخلوط كن میگردد و در آنجا به وسيله دو محور چرخ گوشتی ورز داده مي شود تا گل به حالت پلاستيک درآيد. سپس گل ورز داده شده از آسياب غلطكي با مجرای 2 ميليمتر عبور می‌کند تا كاملا حالت يكنواخت پيدا كند. گل يكنواخت شده به كوره خشک كن هدايت مي شود.

مرحله دوم ساختن پوکه صنعتی

كوره خشک كن به طول 35 متر و حركت 5/1 تا 2 دور در دقيقه دارای ساختمان داخلی بخصوصی است. اين ساختمان باعث مي‌شود تا گل درمعرض هوای گرم قرارگرفته، خشك و ريز شود. نهايتا به گندله های ريزي تبديل میشود. حرارت كوره خشك كن در ابتدا 150 تا 200 درجه سانتي گراد است و در انتها به 550 تا 600 درجه سانتیگراد میرسد. گندله های آماده شده به كوره پخت میریزد. كـوره پخـت به طول 22 متر و قطـر 4/3 متر قادر است تا 6 دور در دقيقه دوران نمايد. منحني حرارتي كوره پخت از 600 تا 1200 درجه كشيده مي شود و گندله ها در اين حرارت منبسط شده و به دانه هايي از 1 تا 20 ميليمتر سبک و متخلخل تبديل مي شوند. دانه هاي سبک توليد شده به داخل خنک کن هاي ماهواره اي هدايت شده و از آنجا بر روي نوارهاي خروجي ريخته شده و در محوطه آزاد ديو مي شوند.

مرحله سوم ساختن پوکه صنعتی:
به دليل آنکه هر کاربردي نياز به دانه بندي مخصوصي مي باشد، لذا سبکدانه هاي توليدي با عبور از سرند به سه سايز مختلف 4-0 ميليمتر, 10-4 ميليمتر، 25-10 ميليمتر تقسيم مي شود و دانه هاي مجزا شده براي كاربردهاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

معرفی پوکه معدنی قروه

پوکه معدنی قروه یکی از بهترین پوکه معدنی سراسر کشور ایران است که دارای درجه کیفیت 1 است. پوکه معدنی قروه در مقایسه با سایر پوکه معدنی ها دارای وزن کمتر و تخلخل بیشتر و همچنین به دلیل معادن زیاد قیمت مناسب‌تر از سایر پوکه های معدنی است.

انواع پوکه معدنی قروه

خب همانطور که قبلا اشاره کردیم پوکه معدنی در مناطق کوه های آتشفشان تشکیل می شود. در ایران با توجه به اینکه چند رشته کوه آتشفشانی وجود دارد، نوع پوکه معدنی هر کدام با رشته کوه دیگر متفاوت است. در ادامه به انواع پوکه معدنی می پردازیم. انواع پوکه معدنی (انواع پوکه معدنی قروه عبارتند از پوکه معدنی بادامی، فندقی، نخودی، عدسی و ماسه ای است.) عبارت است از:

 • پوکه معدنی بادامی قروه به پوکه هایی گفته میشود که سایز ۱۸ الی ۲۶ میلیمتر است.
 • پوکه معدنی فندوقی قروه به پوکه هایی گفته میشود که سایز ۱۰ الی ۲۰ میلیمتر است.
 • پوکه معدنی نخودی قروه به پوکه هایی گفته میشود که سایز ۵ الی ۱۲ میلیمتر است.
 • پوکه معدنی عدسی قروه به پوکه هایی گفته میشود که سایز ۳ الی ۷ میلیمتر است.
 • پوکه معدنی ماسه ای قروه به پوکه هایی گفته میشود که سایز ۰ الی ۵ میلیمتر است.
 • پوکه معدنی نرمه یا پوکه پودری به کوچک ترین نوع پوکه معدنی گفته میشود که سایز آن تا ۴mm می رسد.
 • پوکه معدنی مخلوط قروه که ترکیبی از پوکه های که گفته شد گفته میشود.

دریافت قیمت پوکه معدنی

ویژگی پوکه معدنی قروه

پوکه معدنی قروه تمامی ویژگی پوکه های معدنی دیگر را دارد و از درجه سختی بالاتر و سبکی و تخلخل بیشتری برخوردار است و مناسبترین پوکه معدنی برای استفاده در سازه های مهم است.

کاربرد پوکه معدنی قروه

پوکه معدنی قروه کاربردهای زیادی دارد و بهترین مصالح برای شیب دار کردن سقف ساختمانها، هم سطح نمودن کف طبقات، تولید بلوک سقفی بسیار سبک، ساخت بتن، بلوک زنی (دیواری یا سقفی) و پر نمودن سطح لوله کشی‌های ساختمانی است.
همانطور که قبلا گفته شد پوکه معدنی فقط مختص ساختمان نیست. در ادامه به کاربرد پوکه معدنی می پردازیم.

 • با توجه به اینکه سبک است ولی بهترین عایق صدا و حرارت می باشد. مثلا برای ساختمان های سردخانه و گرمخانه
 • استفاده در مصالح ساختمانی مانند مقاوم سازی و سبک سازی
 • استفاده در صنعت کشاورزی به عنوان مثال گلخانه ها
 • استفاده در پروژه های ساخت آبنما
 • به کارگیری در تصفیه آب

قیمت پوکه معدنی قروه

با توجه به رنگ، وزن، نوع پوکه معدنی، سایز پوکه معدنی و غیره قیمت پوکه معدنی نیز تغییر می کند. در صورتی که به دنبال قیمت پوکه معدنی هستید می توانید با شماره 09183722138 تماس حاصل فرمایید.

معدن پوکه معدنی قروه

پوکه معدنی قروه از معادن اطراف شهر قروه برداشت و به سراسر کشور ارسال میشود.

خرید پوکه معدنی قروه

جهت سفارش پوکه معدنی درجه یک قروه میتوانید با شماره 09183722138 تماس حاصل کنید و یا به دفتر فروش شرکت مراجعه کنید:
جاده قروه – همدان سر سه راهی دلبران باسکول شصت تنی فلاح

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.