خانه » انواع پوکه معدنی قروه 🌋 » پوکه معدنی چیست؟ خرید اینترنتی پوکه معدنی

پوکه معدنی چیست؟ خرید اینترنتی پوکه معدنی

پوکه معدنی

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی، به سنگ های آتشفشانی سنگ آذرین می گویند. پوکه معدنی نوعی از سنگ های آذرین است که از گدازه های فوران آتشفشان به وجود می آید.

زمانی که آتشفشان منفجر می شود و خاکستر و مواد مذاب به صورت مایع با دمای بسیار بالا که ماگما نام دارد بر روی سطح زمین جاری می شوند. ماگمای اشباع شده از گاز بلافاصله سرد می شود به طوری که کف حاصل از آن پر از حباب های گاز جامد می شود و این گدازه های سرد شده سنگهای آتشفشانی از جمله پوکه معدنی را تشکیل می دهند.

پوکه معدنی

شکل 1. پوکه معدنی

انواع پوکه کدامند؟

در پاسخ سؤال انواع پوکه کدامند؟ می‌توان پاسخ داد که پوکه‌ها بطور کلی دو دسته است:

 1. صنعتی
 2. معدنی

هر کدام از این دو پوکه خصوصیات و کاربردهای خاص خودش را دارد که در ادامه بصورت جداگانه درباره آنها توضیح خواهیم داد.

پوکه صنعتی چیست و چگونه ساخته می‌شود

نوعی از پوکه‌های موجود در بازار پوکه صنعتی نام دارد که توسط انسان ساخته می‌شود.

 1. این پوکه از ترکیب شدن خاک رس، آب و ماسه به وجود می‌آید.
 2. در ساخت این پوکه ابتدا خاک رس و آب را با یکدیگر بطور کامل مخلوط می‌کنند.
 3. مخلوط مواد باید به شکل خمیر باشد.
 4. سپس خمیر را درون دستگاه مخصوص می‌ریزند تا خمیر کاملاً ورز داده شود.
 5. پس از ورز کامل، خمیر از روزنه‌های کوچک دستگاه عبور می‌کند و وارد کوره خشکن می‌شود.
 6. خمیر گلوله شده چند ساعتی درون کوره باقی می‌ماند تا کاملاً خشک شود.
 7. پس از خشک شدن پوکه صنعتی آماده عرضه به بازار است.
 8. پوکه صنعتی جهت شیب بندی و ساخت ملات ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پوکه معدنی چیست

یکی دیگر از پوکه‌های موجود در بازار پوکه معدنی نام دارد. این پوکه توسط معدن آتشفشان تشکیل می‌گردد و انسان در ساخت آن هیچ گونه دخالتی ندارد.

در کشور ما معادن آتشفشان فراوانی وجود دارد که بر اثر فعالیت آنها پوکه معدنی به وجود می‌آید. پوکه معدنی در دسته‌ی سنگ‌های آذرین قرار می‌گیرد زیرا سنگی است که از سیلکان تشکیل شده است و در آن تخلخل فراوانی وجود دارد.

پوکه معدنی دارای انواع مختلفی است. انواع پوکه معدنی عبارتند از:

 1. پوکه معدنی نخودی
 2. پوکه معدنی عدسی
 3. پوکه معدنی بادامی
 4. پوکه معدنی ماسه‌ای
 5. پوکه معدنی سفید
 6. پوکه معدنی سیاه

 

مواد تشکیل دهنده پوکه معدنی

پوکه معدنی ترکیبی از سیلیس بالا (ریولیتیک) و سیلیس کم (بازالت) است، اما بیشتر پوکه ها در محدوده ریولیت هستند. ذوب سنگ هایی با سیلیس بالا به طور کلی منجر به تولید اکستروژن شدید می شود. گاز و بخار در هنگام اکستروژن انفجاری معمولا کف پوکه را خرد می کنند و خرده ها و قطعات ریز آن پومیسیت (خاکستر آتشفشانی) را تشکیل می دهند. ترکیباتی مانند آلومینیوم و سیلیس بیشترین ترکیبات موجود در پوکه معدنی و مقدار کم آهن و منیزیم می باشند که معمولا به عنوان ریولیت طبقه بندی می شود.

قدمت استفاده از پوکه معدنی

هزاران سال است که از پوکه به عنوان ماده ای در مراقبت های شخصی استفاده می شود. در مصر باستان مراقبت از پوست و زیبایی از اهمیت برخوردار بود و از آرایش و مرطوب کننده ها به طور گسترده استفاده می شد. یک روند معمول این بود که تمام موهای بدن را با استفاده از کرم ها، ریش تراش و سنگ های پوکه پاک کنند.

پوکه به شکل پودر شده یکی از مواد تشکیل دهنده خمیر دندان در روم باستان بود. مراقبت از ناخن در چین باستان بسیار مهم بود. ناخن ها را با سنگ های پوکه مرتب می کردند و از سنگ های پوکه نیز برای از بین بردن پینه استفاده می کردند. در یک شعر رومی کشف شد که پوکه تا 100 سال قبل از میلاد و احتمالا قبل از آن برای از بین بردن پوست مرده استفاده می شده است.

از آن زمان تاکنون در بسیاری از دوره ها از جمله دوران ویکتوریا مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه بسیاری از این تکنیک ها هنوز مورد استفاده قرار می گیرند. پوکه به طور گسترده به عنوان لایه بردار پوست استفاده می شود. حتی اگر تکنیک های از بین بردن مو در طول قرن ها پیشرفت کرده است، هنوز هم از مواد ساینده مانند سنگ های پوکه استفاده می شود.

“سنگ های پوکه” اغلب در سالن های زیبایی در طی مراحل پدیکور برای از بین بردن پوست خشک و اضافی از پایین پا و همچنین پینه استفاده می شود. پوکه ریز آسیاب شده، مانند کاربرد رومی، به برخی از خمیردندان ها به عنوان براق کننده اضافه شده و به راحتی پلاک های دندانی را از بین می برد. همچنین پوکه به پاک کننده های سنگین دست (مانند صابون گدازه) به عنوان ساینده ملایم اضافه می شود. امروزه هنوز از تکنیک های زیبایی قدیمی با استفاده از پوکه استفاده می شود اما بدست آوردن جایگزین های جدید آسان تر است.

ذخایر پوکه معدنی در جهان

پوکه را می توان در سراسر کره زمین یافت که ناشی از وقوع آتشفشان قاره ای و وقوع آتشفشان زیردریایی است. همانطور که قبلا توضیح داده شد، پوکه در اثر فوران آتشفشان های انفجاری تحت شرایط خاص تولید می شود، بنابراین، تولید این سنگ در مناطق فعال آتشفشانی اتفاق می افتد. پوکه از این مناطق استخراج و حمل می شود. در سال 2011، ایتالیا و ترکیه به ترتیب 4 و 3 میلیون تن تولید معدن پوکه را رهبری کردند. یونان، ایران، شیلی و سوریه دیگر تولیدکنندگان بزرگ یا بیش از یک میلیون تن بودند.

معادن پوکه معدنی در ایران

در ایران پوکه معدنی را می توان در مناطقی که دارای کوه آتشفشانی می باشند یافت نمود. در مناطقی مانند کوه دماوند، سبلان، سهند، تفتان می توان پوکه معدنی استخراج نمود.  ایران مقام چهارم را در تولید پوکه معدنی به خود اختصاص داده است. شهرهایی مانند قروه، مناطقی از همدان، ساوه، شهر بابک، تبریز وکرمان دارای معادن پوکه معدنی در حال بهره ورداری می باشند.

مزایای پوکه معدنی

 • سبک وزن بودن
 • عایق حرارتی
 • رسانایی ضعیف
 • تولید بتن و مصالح ساختمانی سبک
 • استحکام و مقاومت بالا
 • ارزان قیمت
 • خنثی بودن
 • ضد حشرات موذی
 • عایق صوتی
 • چگالی کم

خصوصیات پوکه معدنی

 • پوکه معدنی به طور کلی دارای رنگ روشن است و غنی از سیلیس سفید هستند.
 • آن دسته از گدازه هایی که دارای محتویات سیلیس متوسط باشند به رنگ زرد یا قهوه ای هستند.
 • حفره های موجود در پوکه، بسته به محلی که گدازه سرد شده باشد می تواند گرد، کشیده و لوله ای باشد.
 • در پوکه بلور های کوچکی از مواد معدنی مختلف وجود دارد.
 • هم چنین به دلیل تخلخل بسیار بالا، چگالی آن کم است.

 

خصوصیات پوکه معدنی

شکل 2. خصوصیات پوکه معدنی

 

دمای ذوب پوکه معدنی

همانطور که بیان کردیم پوکه معدنی از دل آتشفشان بیرون می آید. ماگما در زیر زمین به شکل مذاب و دارای دمای بسیار بالا می باشد. پوکه معدنی نیز که از همین مواد به وجود می آید دارای دمای ذوب بالایی می باشد. البته دمای ذوب پوکه های معدنی مختلف با هم متفاوت می باشد اما هر چه دمای ذوب آن بالاتر باشد کیفیت بیشتری دارد.

تراکم پذیری پوکه معدنی

پوکه معدنی دارای تراکم پذیری پایینی می باشد و بسیار مقاوم و مستحکم می باشد و این باعث می شود که احتمال نشست کردن آن در شرایط مختلف بسیار کم باشد.

مقاومت حرارتی پوکه معدنی

پوکه معدنی، عایق حرارتی در ساختمان ها می باشد و این به دلیل انتقال کم حرارت توسط این سنگ معدنی می باشد. این ماده با افزوده شدن به انواع مصالح ساختمانی می تواند نقش عایق حرارتی را در ساختمان بازی کند و به دلیل مقاومت حرارتی که دارد می تواند از ساختمان در مقابل آتش محافظت کند.

مقاومت فشاری پوکه معدنی

پوکه معدنی دارای مقاومت فشاری بالایی می باشد یعنی اینکه تحمل فشار آن بالا می باشد. مقاومت فشاری به این معناست که در مقابل وارد شدن ضربه چقدر مقاوم است. پوکه معدنی در مقابل وارد شدن ضربه مستقیم چکش، مقاومت بالایی از خود نشان می دهد و دچار شکستگی نمی شود. هر چه سایز پوکه کوچکتر باشد، مقاومت فشاری و میزان تحمل فشار در آن بالاتر می باشد.

وزن مخصوص پوکه معدنی

مشخصه اصلی پوکه معدنی وزن مخصوص آن می باشد. پوکه معدنی به دلیل داشتن تخلخل بالا دارای وزن کم و بسیار سبک می باشد و هر چه سایز آن بالاتر باشد وزن سبک تری دارد. وزن پوکه معدنی با واحد کیلوگرم بر متر مکعب سنجیده می شود.

ضریب هدایت حرارتی پوکه معدنی

استفاده از پوکه معدنی در دیوارها به عنوان عایق مورد تایید سازمان بهینه سازی مصرف سوخت می باشد. آزمایش هایی که بر روی پوکه معدنی انجام شده است نشان دهنده این می باشد که ضریب حرارتی پوکه معدنی 0.17 w/m.k می باشد که این ضریب نشان دهنده این می باشد که پوکه معدنی برای عایق کاری ساختمان مناسب می باشد.

اصلی ترین خاصیت پوکه معدنی 

پوکه معدنی دارای خواص ویژه ای است که آن را از سایر مصالح متمایز می کند. از جمله این ویژگی ها می توان به متخلخل بودن، استحکام بالا، عایق بودن و ضد حشرات بودن آن اشاره نمود. اما اصلی ترین خاصیت پوکه معدنی چیست؟ برخی افراد آن را در سبکی پوکه معدنی می بینند که باعث شده انواع مصالح ساختمانی با وزن سبک را تولید کنند که باعث می شوند وزن ساختمان کاسته شود. همچنین سبک بودن پوکه معدنی باعث می شود که روی آب شناور بماند. برخی دیگر نیز ویژگی اصلی پوکه معدنی را در استحکام و مقاومت آن در برابر فشار و ضربه می دانند که در مقاوم سازی ساختمان بسیار کارا می باشد.

آنالیز شیمیایی پوکه معدنی

 • پوکه در درجه اول دی اکسید سیلیکون است.
 • همچنین دارای مقداری اکسید آلومینیوم نیز می باشد.
 • اکسید کلسیم، سدیم و پتاسیم نیز در پوکه موجود است.
 • هم چنین حاوی مقداری آهن نیز می باشد.
 • کریستال های معدنی مختلفی در پوکه وجود دارد که متداول ترین آن ها فولدسپات، اوگیت، هورنبلند و زیرکون است. وزیکول حفره های پوکه را تشکیل می دهد.
 • “پوکه معدنی” غیر قابل حل می باشد.
 • و از نظر شیمیایی خنثی است.
 • هم چنین فاقد خاصیت مغناطیسی نیز می باشد.
 • مینگین های معمولی در تحلیل شیمیایی پوکه به شرح ذیل است:

  دی اکسید سیلیکون %76.2

  اکسید آلومینیوم %13.5

  اکسید فریک %1.1

  اکسید آهن %0.1

  اکسید سدیم %1.6

  اکسید پتاسیم %1.8

  اکسید کلسیم %0.8

  اکسید تیتانیوم %0.2

  اکسید منیزیم %0.05

  آب %1.0>

   

میانگین های معمولی در تحلیل شیمیایی پوکه معدنی

دی اکسید سیلیکون%76.2
اکسید آلومینیوم%13.5
اکسید فریک%1.1
اکسید آهن%0.1
اکسید سدیم%1.6
اکسید پتاسیم%1.8
اکسید کلسیم%0.8
اکسید تیتانیوم%0.2
اکسید منیزیم%0.05
آب%1.0

چگالی پوکه معدنی

چگالی نسبت جرم یک ماده به حجم آن است. پوکه های معدنی معمولا به دلیل دارا بودن تخلخل بسیار بالا و حباب های گازی موجود در آن ها دارای چگالی کم هستند و روی آب شناور می مانند.

چگالی پوکه معدنی

شکل 3. چگالی پوکه معدنی

پوکه معدنی قروه

پوکه یک سنگ آتشفشانی بسیار سبک و متخلخل است. پوکه وقتی ایجاد می شود که گاز از درون کف گدازه‌های شیشه‌ای که به سرعت در حال سرد شدن هستند خارج شود. پوکه معدنی چیست

پوکه معدنی قروه یکی از بهترین پوکه معدنی سراسر کشور ایران است که دارای درجه کیفیت ۱ است. پوکه معدنی قروه در مقایسه با سایر پوکه معدنی ها دارای وزن کمتر و تخلل بیشتر و هم چنین به دلیل معادن زیاد قیمت مناسب تر از سایر پوکه های معدنی است.

معرفی شهر قروه

قروه یکی از شهرهای استان کردستان و مرکز شهرستان قروه است. رشد و توسعه قروه در طول سال‌های اخیر در امتداد جاده ی سنندج – همدان انجام پذیرفته ‌است. این شهر پیش‌تر با عنوان اسفند آباد شناخته می‌شده‌ است.
قروه در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و اغلب کوه‌های پیرامون آن در بیش‌تر ماه‌های سال پوشیده از برف‌اند. از مهم‌ترین کوه‌های این شهر می‌توان به بدر، پریشان، پنجه‌علی (پنجه)، حاج‌آقا، قره‌یارکه، قلوز و کولاره اشاره کرد.
رود شور مهم‌ترین رود قروه بوده و آب این رود به همراه سایر رودهای منطقه به قزل‌اوزن می‌ریزد. از سایر رودهای قروه می‌توان اوزون، تلخه‌رود، تهماسب‌قلی و قره‌چای را نام برد.
قروه معادن سنگ و طلای بسیاری را در خود جای داده است و نیاز منطقه به سنگ‌های مختلف را تامین می‌کند. معادن مختلف آنتیموان، پوکه ی معدنی، شن کوهی، گرانیت، ماسه کوهی، مرمر و مرمریت در این شهر قرار گرفته‌اند.

چرا پوکه معدنی قروه مورد استقبال بی‌نظیر مردم واقع شده است؟

در این قسمت از مقاله امروز قصد داریم توضیح دهیم که چرا پوکه معدنی قروه مورد استقبال بی‌نظیر مردم واقع شده است؟ پوکه معدنی به دلیل خصوصیات خاصی که دارد از زمان‌های گذشته تاکنون مورد استقبال همگان قرار گرفته است. این خصوصیات شامل موارد زیر می‌شود.

 1. عایق در برابر سرما و گرما
 2. ایجاد نارسایی صوتی
 3. وزن کم
 4. وجود تخلخل بالا
 5. توان مقاومتی بالا در برابر برخورد با ضربه
 6. دارا بودن مواد معدنی
 7. حفظ آب درون حفره‌های خود به مدت طولانی
 8. ضد حریق بودن
 9. ضد آفت و حشرات موزی
 10. غیرقابل فاسد شدن
 11. غیرقابل شکستن
 12. وجود تنوع در پوکه معدنی قروه
 13. ظاهری زیبا و منحصر بفرد
 14. دارا بودن عمر مفید بیش از 100 سال
 15. و…

به چند طریق می‌توان از پوکه معدنی قروه استفاده کرد؟

پوکه معدنی قروه به روش‌های گوناگونی مورد استفاده بشر قرار می‌گیرد و در تمامی این روش‌ها نتیجه مطلوبی بر جای گذاشته است. ما در اینجا به چند طریق استفاده از پوکه معدنی خواهیم پرداخت.

 1. از پوکه معدنی قروه می‌توان در تزئین دیوارهای داخلی و خارجی منازل، ادارات، شرکت‌ها، بیمارستان‌ها و … استفاده کرد.
 2. در ساخت بلوک، موزاییک، دیوارهای آماده، سرامیک و… از پوکه معدنی قروه استفاده می‌شود.
 3. در باغ‌ها، باغچه‌ها، زمین‌های کشاورزی، گلدان‌های خانگی از پوکه معدنی قروه جهت بهبود وضعیت رشد گیاهان استفاده می‌شود.
 4. در احداث پروژه‌های عمرانی پوکه معدنی قروه کاربرد فراوانی دارد.
 5. در احداث پروژه‌های راه و شهر سازی پوکه معدنی قروه در ساخت آسفالت، تونل‌ها، پل‌ها و…. استفاده می‌شود.
 6. از پوکه معدنی قروه برای تزئین آکواریوم‌ استفاده می‌کنند.
 7. از دیگر کاربردهای پوکه معدنی قروه می‌توان به استفاده این محصول در ساخت مواد شوینده اشاره کرد. در ساخت مواد شوینده‌ای چون: صابون، شامپو و… از پوکه معدنی قروه استفاده می‌شود.
 8. در صنعت دارو سازی و پزشکی پوکه معدنی قروه در ساخت لوازم ضد عفونی کننده زخم کاربرد مهمی دارد.
 9. هنگامی که می‌خواهند آب فاضلاب را تصفیه کننده برای جداسازی زباله‌های همراه با آب لازم است که آب فاضلاب یکبار از کنار پوکه معدنی قروه بگذرد. پوکه معدنی قروه در تصفیه کردن آب فاضلاب نقش بزرگی را ایفاء می‌کند.
 10. و…

 

انواع پوکه معدنی قروه

انواع پوکه معدنی قروه عبارتند از پوکه معدنی بادامی، فندوقی، نخودی، عدسی و ماسه ای است.

نوع پوکه قروهسایز پوکه قروه
پوکه معدنی بادامی قروهسایز ۱۸ الی ۲۶ میلیمتر
پوکه معدنی فندوقی قروهسایز ۱۰ الی ۲۰ میلیمتر
پوکه معدنی نخودی قروهسایز ۵ الی ۱۲ میلیمتر
پوکه معدنی عدسی قروهسایز ۳ الی ۷ میلیمتر
پوکه معدنی ماسه ای قروهسایز ۰ الی ۵ میلیمتر
جدول سایز پوکه معدنی قروه

معرفی یکی از معادن پوکه معدنی قروه

معدن شرکت قروه پوکه در اطراف شهر قروه قرار دارد. در این معدن، به صورت شبانه روزی، پوکه معدنی درجه یک در سایزهای مختلف استخراج می شود.

چگونه بهترین پوکه معدنی قروه را با قیمت مناسب خریداری کنیم؟

آیا می‌دانید که چگونه بهترین پوکه معدنی قروه را با قیمت مناسب خریداری کنید؟ برای خرید پوکه معدنی قروه با قیمت مناسب تنها کافی است که پوکه معدنی قروه را با توجه به نیازتان تهیه کنید. مثلاً اگر قصد دارید پوکه معدنی قروه را در کشاورزی استفاده کنید بهتر است که پوکه معدنی نخودی قروه خرید نمایید.

فروش انواع سایز پوکه معدنی قروه

شرکت قروه پوکه ۲۴ ساعته آماده ارسال سفارش پوکه معدنی قروه در انواع سایزها می باشد.
جهت سفارش یا با شماره ۰۹۱۸۳۷۲۲۱۳۸ تماس حاصل نمایید و یا به دفتر فروش شرکت قروه پوکه به آدرس:
ایران – کردستان، شهرستان قروه بزرگراه سنندج همدان دفتر فروش شرکت قروه پوکه
مراجعه فرمایید.

موارد مصرف پوکه معدنی

این سنگ یک نوع سنگ منحصر به فرد است. چرا که با دارا بودن چگالی کم و وزن سبک، می تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. و مهم ترین کاربرد پوکه در ساخت و ساز و ساختمان است. پوکه به دلیل تخلخل زیاد در ساخت بلوک های سیمانی و بتنی و بتن سبک کاربرد دارد. هم چنین به دلیل غیر قابل احتراق بودن و بدون ترک خوردگی از آن در ساخت دیوار و پلاستر نیز استفاده می شود.

کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی

 سنگ پوکه هم چنین می تواند به عنوان زیرلایه مورد استفاده قرار گیرد. یا با خاک گیاهان مخلوط شود زیرا می تواند هنگام آبیاری گیاهان، رطوبت را ذخیره کند و با خشک شدن خاک به تدریج آن را آزاد کند.
علاوه بر این، خاصیت متخلخل آن باعث می شود گردش آب و گاز در خاک بهبود یابد و گیاهان به راحتی به مواد مغذی مورد نیاز دسترسی پیدا کنند. این امر به ویژه در خاک های فشرده با مقدار زیادی رس، برای هیدروپونیک بسیار مهم است.
زمین های گلف با وجود ترافیک سنگینی که مشاهده می کنند، اغلب از سنگ پوکه برای حفظ پوشش چمن و شکل منظره استفاده می کنند.
 پوکه در کشاورزی

شکل 4. پوکه معدنی در کشاورزی

پوکه معدنی در تراریوم

تراریوم یک باغ کوچک از گیاهان کوچک و سرخس در یک محیط شفاف می باشد. کاربرد پوکه معدنی در تراریوم برای کمک به رشد گیاهان و سالم نگه داشتن محیط می باشد. پوکه معدنی می تواند رطوبت خاک را در خود نگه دارد و خاکی مناسب برای رشد گیاهان در تراریوم را ایجاد کند. به طور کلی پوکه معدنی یک ماده فوق العاده برای رشد گیاه می باشد.

پوکه معدنی در زلزله

یکی از راه هایی که برای مقابله با زلزله در ساختمان سازی به آن توجه می شود مساله سبک سازی آن است. همانطور که گفتیم پوکه معدنی با وزن فوق العاده سبک خود برای تولید مصالح ساختمانی سبک مانند بتن و بلوک استفاده می شود. همچنین مقاومت پوکه نیز بسیار با اهمیت است که باعث می شود در هنگام زلزله دچار ترک نشود و این به معنای بالا رفتن استحکام ساختمان در برابر زلزله می باشد.

مصارف پزشکی

 بیش از 2000 سال است که در صنعت دارویی از پوکه استفاده می شود.
 • همراه با سایر مواد، برای درمان سرگیجه، حالت تهوع، بی خوابی و اختلالات اضطرابی مفید است.
 • هم چنین برای درمان زخم های بیشتر روی پوست و قرنیه مفید است.

باغبانی

 پوکه به دلیل خاصیت متخلخل بودن، کیفیت خاک را بهبود می بخشد. به راحتی می تواند آب و گازها را از طریق منافذ منتقل کند. هم چنین، می تواند مواد مغذی را در سوراخ های میکروسکوپی ذخیره کند. اغلب ما از آن در کنار جاده ها و گودال ها استفاده می کنیم. معمولا ما از آن در زمین های چمن و گلف برای حفظ پوشش و صافی چمن استفاده می کنیم. که به دلیل ترافیک زیاد و تراکم می تواند تخریب شود.

استفاده از پوکه معدنی در گلدان

استفاده از پوکه معدنی در خاک گلدان نتیجه های فوق العاده ای را به همراه دارد. این ماده در خاک باعث می شود که ضریب جذب گیاه بالا رود ومی توان گیاهان با کیفیت و بهتری را پرورش داد. همچنین پوکه معدنی از فاسد شدن گیاه جلوگیری می کند. بالا بردن جذب رطوبت و کاهش فاصله ذرات، جلوگیری از تراکم خاک و ایجاد زهکشی مناسب برای جابه جایی هوا از دیگر مزایای استفاده از پوکه معدنی در خاک گلدان می باشد.

پوکه معدنی برای کاکتوس

کاکتوس ها گیاهان مقاومی هستند که می توانند در خاک های سنگلاخی هم رشد کنند زیرا خاک برای این گیاه اهمیتی ندارد و رطوبت خاک و زهکشی آن است که باعث رشد کاکتوس می شود. اگر گیاه کاکتوس در پوکه معدنی کاشته شود، ریشه گیاه پوسیده نمی شود زیرا بهتر می تواند تنفس کند.  همچنین مزیت های دیگری مانند جلوگیری از رشد آفت های گیاهی، حاصلخیز بودن خاک و افزایش تقویت خاک برای کاکتوس را به همراه دارد.

مراقبت های شخصی

 •  در روم باستان، انسان به شکل پودری از آن برای سفید کردن دندان ها استفاده می کرد.
 • به عنوان لایه بردار پوست به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سالن های زیبایی در طی مراحل پدیکور از سنگ های پوکه برای از بین بردن پوست خشک و اضافی از پاشنه پا و پینه ی پا استفاده می کنند.
ساده ترین راه برای به کار بردن یک تکه سنگ پوکه خام این است که ناحیه ای از پوست پینه بسته را با آب گرم نرم کنید. سپس سنگ را به آرامی روی آن بمالید تا خراشیده شود. در زمان مدرن ما، سنگ پوکه پودر شده اغلب به صابون ها یا ژل های بدن اضافه می شود. تا قدرت تمیز کنندگی آنها یا کرم ها و محصولات زیبایی را به منظور لایه برداری از پوست ایجاد کند.
این کاملا طبیعی است، به طور کلی یک ماده بی اثر شیمیایی است و دارای PH خنثی است. همچنین نسبت به گزینه های مصنوعی مانند میکروب های پلاستیکی سازگار با محیط زیست است. و باعث محبوبیت آن در نزد عموم می شود.

کاربرد پوکه معدنی در تصفیه خانه های آب و فاضلاب

پوکه معدنی دارای خاصیت آنتی باکتریال می باشد به همین دلیل در تصفیه آب تاثیر مواد شیمیایی و باکتری ها را کاسته و با استحکام و مقاومت خود در برابر فشار آب باعث بالا رفتن طول عمر دستگاه فیلتراسیون  نسبت به سایر مواد می شود. همچنین کار تصفیه آب به وسیله پوکه معدنی بسیار سریع تر انجام می پذیرد. آب موجود در تصفیه خانه به سرعت لجن می گیرد اما با به کار بردن پوکه معدنی می توان مانع رشد آن ها شد زیرا پوکه معدنی لجن ها را به خود جذب می کند.

کاهش بمب

 یکی از کاربردهای بسیار مفید این ماده معدنی، کاهش بمب است. انفجارها از طریق امواج شوک با سرعت بالا که باعث انفجار اجسام یا سازه ها با انرژی مکانیکی زیاد می شوند، آسیب می رسانند. برای اینکه از خود در برابر انفجار محافظت کنید، باید دور بایستید (انرژی با فاصله پراکنده می شود) یا باید آن را تمام کنید (بدنها با تغییر شکل انرژی را جذب می کنند).

همانطور که قبلا دیدیم، پوکه کاملا سخت است و ساختار داخلی آن بسیار پیچیده است. شکستن و له شدن این ساختار، انرژی زیادی را می گیرد، زیرا منافذ داخل سنگ به ترتیب فشرده می شوند (یعنی انفجار نیاز به تغییر شکل پوکه در کل حجم آن دارد). در کل، این پوکه پوسته را به یک ترکیب بسیار موثر در کاهش انفجار تبدیل می کند. استفاده از پوکه در محاصره بمب ها، برای جلوگیری از آسیب ناشی از انفجارهای تصادفی مفید است.

کاهش انفجار به کمک پوکه معدنی

شکل 5. کاهش انفجار به کمک پوکه معدنی

دندانپزشکی

 از آنجا که این ماده، ساینده خفیف و غیر واکنشی است. پودر پوکه در بسیاری از خمیردندان های سفید کننده و محصولات جلا دهنده دندان مخلوط می شود. این سنت بیش از 4000 سال قدمت دارد و مصریان باستان ابتدا ماده معدنی را در این نقش به کار گرفتند. از این پودر در دندانپزشکی به عنوان یک ماده تمیز کننده و صیقل دهنده و به دلیل خواص ضد باکتریایی آن مورد استفاده قرار می گیرد. از این پودر برای تهیه دندان و پر کردن رزین نیز استفاده می شود.

تصفیه و نگهداری آب

 پوکه به دلیل ساختار داخلی متخلخل می تواند به عنوان یک روش فیلتراسیون بسیار خوب عمل کند.

از مزایای پوکه به عنوان یک محیط فیلتراسیون، تاثیر آن در از بین بردن ذرات، انبساط کم بستر فیلتراسیون و هزینه نسبتا پایین نگهداری یا تعویض پوکه است. غیر سمی و بی اثر بودن به معنای حل شدن و تغییر طعم هر مایعی است که فیلتر می کند.

ماده معدنی همچنین در تمیز کردن مواد بیولوژیکی (مانند سولفید هیدروژن، مرکاپتان ها و سایر مواد آلی فرار) از فاضلاب کاملا مفید است. کیفیت پوکه، تولید، پردازش و حمل و نقل آن تاثیر زیادی در کیفیت فیلترهای نهایی دارد. اگر قصد ساخت فیلتر پومیس را دارید، حتما قبل از آن مواد را کاملا بشویید.

پوکه به عنوان جاذب شیمیایی و مکانیکی

ساختار پوکه که به عنوان یک اسفنج معدنی است آن را در جذب مایعات بسیار مفید می سازد. با پردازش کافی، این توانایی می تواند کاملا چشمگیر افزایش یابد. بدین ترتیب، پوکه در طیف وسیعی از کارها که نیاز به مایعات است، از بستر بچه گربه گرفته تا جاذب های نفتی / شیمیایی استفاده می شود.

رنگ، لاستیک، بتن

 وقتی به عنوان پرکننده در رنگ و پوشش مخلوط می شود، پوکه به آن ها کمک می کند تا با گذشت زمان رنگ بهتری داشته باشند. مقاومت بیشتری در برابر آنها ایجاد می کند و مقاومت در برابر از بین بردن و لک شدن را افزایش می دهد. همچنین می تواند با لاستیک مخلوط شود.

لاستیک های تقویت شده با پوکه عملکرد بهتری در یخ و برف دارند، زیرا این مواد به افزایش اصطکاک کمک می کند. به همین دلیل در چرخ های ساینده لاستیکی مفید است. به احتمال زیاد قبلا با لاستیک پوکه برخورد کرده اید. پاک کن های مدادی از این ماده ساخته شده اند زیرا ماده معدنی به حذف گرافیت از کاغذ کمک می کند. 

لاستیک های تقویت شده با پوکه

شکل 6. لاستیک های تقویت شده با پوکه

ساخت بتن سبک

بتن دانه ای پوکه، که توسط رومیان باستان استفاده می شده است، تقریبا همان خصوصیات مکانیکی بتن معمولی را دارد .اما با کاهش وزن تا یک سوم (بسته به ترکیب).
با این وجود بتن های پوکه در مقایسه با بتن معمولی از ویژگی های گرمایی، صوتی و الاستیک برخوردار هستند.  

پوکه معدنی در سامپ

در آکواریوم باکتری های مفیدی وجود دارند که باعث تولید چرخه نیتروژن و تصفیه آب می شوند. این باکتری ها برای فعالیت خود به یک سطح و محیط کم نور احتیاج دارند. سامپ یک نوع فیلتر آکواریوم با آب معمولی یا شور می باشد که دارای  4 قسمت است و در یک قسمت آن محل قرار گرفتن ماده ای برای نشستن این باکتری ها بر روی آن تعبیه شده است. هرچه این ماده دارای تخلخل بیشتری باشد فضای بیشتری را برای فعالیت این باکتری ها در اختیارشان قرار می دهد. پوکه معدنی با توجه به ویژگی ساختاری خود و تخلخل های فراوان، یک ماده مناسب برای کاربرد در سامپ دارد.

پوکه معدنی در آکواریوم

پوکه معدنی که یک سنگ طبیعی استخراج شده از طبیعت می باشد دارای خاصیت آنتی باکتریال می باشد. همین ویژگی آنتی باکتریال بودن باعث می شود که مانع از رشد باکتری ها در آکواریوم شود. پوکه معدنی دارای ظاهری زیبا و در رنگ های متفاوت وجود دارد که جلوه زیبا به آکواریوم می بخشد. همچنین پوکه معدنی باعث رشد بهتر گیاهان و عمل فتوسنتز آن ها شده که باعث می شود سطح اکسیژن آب با فتوسنتز بالا رود. یکی دیگر از مزایای پوکه معدنی در آکواریوم وزن سبک آن می باشد که از وارد کردن بار اضافه بر آکواریوم جلوگیری می نماید.

اجرای شیب بندی با پوکه معدنی

یکی از متداول ترین راه ها برای شیب بندی ساختمان استفاده از پوکه معدنی می باشد. شیبب بندی راهی است برای خروج و هدایت کامل آب از روی سطح. یکی از بهترین مصالح به کار رفته در شیب بندی ساختمان پوکه نخودی می باشد. از جمله مزایای شیب بندی با پوکه معدنی عبارتند از: عدم جذب آب، کاهش مصرف سیمان، کاهش بار مرده ساختمان، مقاومت فشاری بالا و عایق صدا و حرارت.

انواع پوکه معدنی

همانطور که اشاره کردیم پوکه معدنی انواع متنوعی دارد که هرکدام خصوصیت و کارایی خود را دارند. در ادامه به معرفی آنها می پردازیم. 

 1. پوکه عدسی
 2. پوکه بادامی
 3. پوکه ماسه ای
 4. پوکه نخودی
 5. پوکه سیاه
 6. پوکه سفید یا پومیس
 7. پوکه فندقی
انواع پوکه معدنی قروه

شکل 7. انواع پوکه معدنی قروه

پوکه معدنی عدسی

پوکه عدسی یکی از انواع پوکه معدنی است که اندازه آن معمولا بین 3 تا 7 میلی‌متر است. هرچه اندازه پوکه کوچک‌تر باشد کیفیت آن بیشتر است و بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. بیشترین کاربرد پوکه عدسی در کف پوش ساختمان است. ولی در گاهی اوقات در بلوک سازی نیز استفاده می شود. همانطور که می دانید پوکه معدنی تحت فشار و گرمای زیادی تولید می شود به همین دلیل مقاومت بالایی دارد. این امر باعث شده است که با به کارگیری پوکه عدسی در ساخت و ساز مقاومت ساختمان افزایش پیدا کند. پوکه عدسی با نام های دیگری مانند: پوکه بلوک سازی، پومیس عدسی، پوکه بلوک زنی و… معرف است.

پوکه معدنی نخودی

به پوکه های معدنی که با سایزها 5 تا 10 میلی متر و وزن 100 تا 500 کیلو گرم به بازار ارایه می شوند، پوکه نخودی می گویند. از پوکه نخودی برای اتصال طبقات به دیگر استفاده می شود. مزیت اصلی پوکه نخودی به دیگر مصالح استحکام بالای آن است که می تواند وزن بین طبقات را کنترل کند در حالی که خودش وزنی ندارد.

پوکه معدنی سیاه

یکی دیگر از انواع پوکه معدنی پوکه سیاه است که به رنگ خاکستری متمایل به قهوه ای دیده می شود. از این پوکه برای کارهای عمرانی، ساختمانی و تولیدی استفاده می شود. که روزانه به سراسر کشورهای دنیا از آن صادر می شود. این نوع پوکه به دلیل وزن کم و مقاومت بالا مورد استقبال همگان واقع شده است.

پوکه معدنی  ماسه ای

به پوکه های که کوچکترین سایز را دارند پوکه ماسه ای می گویند. سایز پوکه های ماسه ای معمولا بین 0 تا 5 میلی‌متر و وزن آن بین 800 تا 900 کیلوگرم است. از این نوع پوکه برای تیغه های دیواری و بلوک های سقفی استفاده می شود.

پوکه سفید یا پومیس

این نوع پوکه همانطور که از اسمش پیدا است رنگ سفید روشنی دارد و جنس آن نسبتا نرم و آهکی است. این نوع پوکه به تنهایی کاربرد خاصی ندارد و آن را با پوکه سیاه مخلوط می کنند تا استحکام آن بالا برود. این نوع پوکه برای مناطق خشک کشور مناسب است، زیرا رطوبت کافی را به همراه خود دارد.

پوکه فندقی

پرکاربردترین نوع پوکه فندقی است که برای شیب‌دار کردن سقف و کف طبقات از آن استفاده می کنند. پوکه فندقی عایق بسیار مناسبی برای سرما و صوت است، به همین دلیل مورد استقبال همگان واقع‌ شده است.

پوکه بادامی

یکی دیگر از انواع پوکه معدنی پوکه بادامی است که اندازه آن بین 18 تا 25 میلیمتر است. هرچه وزن پوکه کمتر باشد کیفیت آن بیشتر است. کاربرد اصلی پوکه بادامی درساخت شیب پشت بام و کف طبقات است. پوکه بادامی با نام های دیگری مانند: پوکه سقف، پوکه سقف زنی، پومیس بادامی و … شناخته شده است.

پوکه معدنی مصنوعی

همان طور که از نام آن پیداست، پوکه مصنوعی یا صنعتی نوعی پوکه است که در محیط صنعتی و کارخانه ای ساخته و تولید می شود. یکی از بزرگترین تولید کننده های پوکه صنعتی در ایران لیکا نام دارد. از این رو، پوکه صنعتی در ایران به نام لیکا نیز شهرت دارد.

این سبکدانه های صنعتی با خاک رس و در کوره های گردان با دمای بالاتر از 1200 درجه حرارت دیده و منبسط می شود.

پوکه های مصنوعی در کارخانه دانه بندی شده و عرضه می شوند.

تاثیر پوکه معدنی بر محیط زیست

 1. کاهش گازهای سمی: تولید سیمان در کارخانه باعث تولید گازهای شیمیایی و سمی فراوان و ورود آن ها به جو و آلودگی می شود. این گازها برای سلامت انسان مضر می باشند. با ورود پوکه معدنی به فرآیند ساخت سیمان، تولید گازهای سمی کاهش یافته و خطرات تولید سیمان را کاهش می دهد. این کمک به این صورت است که بتنی که توسط پوکه معدنی تولید می شود دارای استحکام بالا می باشد و همین امر سبب کاهش مصرف سیمان و کاهش نیاز به تولید آن و در نتیجه کاهش تولید گازهای سمی می گردد.
 2. جلوگیری از آتش سوزی: پوکه معدنی با خاصیت ضد حریق خود می تواند از آتش سوزی هایی که در جنگل ها اتفاق می افتد جلوگیری کرده و به عنوان مانعی برای  پیشروی آتش به جلو عمل کند.
 3. جلوگیری از فرسایش خاک: امروزه کودهای شیمیایی مورد استفاده توسط کشاورزان باعث فرسایش خاک می شود. استفاده از پوکه معدنی در خاک باعث می شود که ترک خوردگی خاک به وسیله چسبیدن ذرات به یکدیگر کاهش یابد و از فرسایش خاک جلوگیری شود.
 4. از بین رفتن کوه آتشفشان: برداشت های زیاد پوکه معدنی از کوه آتشفشان به تدریج سبب از بین رفتن آن می شوند و  باعث می شود که بیکاری افراد آن منطقه افزایش یابد. همچنین یک کوه آتشفشان بر آب و هوای منطقه تاثیرات زیادی دارد که با از بین رفتن آن تغییراتی در آب و هوای آن منطقه به وجود می آید.

قیمت پوکه معدنی

پوکه معدنی از نظر قیمت نسبت به سبکدانه هایی مانند لیکا به صرفه تر می باشد. قیمت های پوکه معدنی بسته به نوعی که انتخاب می کنید متفاوت می باشد زیرا قیمت پوکه با توجه به ویژگی هایی مانند سختی و استحکام تعیین می شود. می توانید برای تهیه پوکه مورد نیاز خود به سایت ما مراجعه نمایید. ما بهترین و با کیفیت ترین پوکه را با قیمتی مناسب  در کوتاه ترین زمان به سراسر کشور ارسال می نماییم. برای اطلاع از قیمت با ما تماس بگیرید.

قیمت انواع سایز پوکه معدنی قروه

“شرکت پوکه قروه”، 24 ساعته آماده ارسال سفارش پوکه معدنی قروه در انواع سایزها می‌باشد. همانطور که می دانید قیمت پوکه معدنی با توجه به سایز ها و انواع مختلف آن متفاوت می باشد. همچنین مسایلی مانند حمل و نقل نیز در این قیمت تاثیر گذار می باشند بنابراین برای اطلاع از قیمت ها با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

جهت سفارش یا با شماره 09183722138 تماس حاصل نمایید و یا به دفتر فروش شرکت قروه پوکه به آدرس:

ایران – کردستان، شهرستان قروه – بزرگراه سنندج همدان دفتر فروش شرکت قروه پوکه مراجعه فرمایید.

سوالات متداول پوکه معدنی

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی یا پامیس (Pumice) نوعی سنگ آتشفشانی است. که با سرد شدن گدازه های آتشفشانی با فشار و سرعت زیاد حاصل می شود.

مهم ترین خاصیت پوکه معدنی چیست؟

خاصیت اصلی پوکه معدنی، تراکم کم و سبک بودن آن است. سنگ پوکه به قدری سبک است که روی آب شناور می شود تا اینکه در نهایت با پر شدن وزیکول هایش غرقاب شود.

کاربرد پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی دارای کاربردهای فراوانی است از جمله: در کشاورزی، ساختمان سازی، در نساجی و تولید شلوار جین، به عنوان عایق حرارتی و صوتی، ساخت موزاییک و بتن سبک، به عنوان ساینده در خمیر دندان و لاک و پاک کن های مداد و …

اصلی ترین خاصیت پوکه معدنی چیست؟

پوکه های معدنی به دلیل تخلخل بسیار زیاد، وزن کم، شناور ماندن در آب و خواص بسیار دیگر کاربرد های فراوانی دارد. اما اصلی ترین خاصیت پوکه معدنی وزن کم و مقاومت و استحکام است. و استفاده از آن در کشاورزی و ساختمان فراوان است.

آیا پوکه معدنی متراکم و سنگین است؟

خیر. همان طور که اشاره شد پوکه های معدنی به دارا بودن وزن پایین و چگالی کم شهرت دارند.

قیمت کدام نوع پوکه مناسب تر است؟

همانطور که گفته شد دو نوع پوکه صنعتی و معدنی در بازار وجود دارد که در برتر بودن پوکه معدنی نسبت به پوکه صنعتی هیچ گونه جای شکی نیست.

پوکه معدنی به دلیل اینکه توسط طبیعت ساخت می‌شود و هیچ گونه هزینه‌ی بابت ساخت آن پرداخته نمی‌شود و قیمت مناسب‌تری نسبت به پوکه صنعتی دارد. با انتخاب پوکه معدنی می‌توانید یک انتخاب مناسب در قابل پرداخت هزینه‌ای ناچیز باشد.

امیدوارم مقاله ی ”پوکه معدنی” مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. با پوکه قروه در ارتباط باشید.

4 دیدگاه دربارهٔ «پوکه معدنی چیست؟ خرید اینترنتی پوکه معدنی»

 1. سید ضیایی

  قیمت پوکه معدنی در سال 1400 روند صعودی داشته؟

 2. من اولین بار بود راجب پوکه می خوندم واقعا خوب بود خسته نباشید

 3. سلام ممنون خوشحالیم که مقاله پوکه معدنی مورد توجه شما دوست عزیز قرار گرفت.

 4. علی فکوری

  سلام اطلاعات کاملی راجب به “پوکه معدنی” در اختیار ما گذاشتید ممنون خسته نباشید. 🌺🌺🌺🌺🌺

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *