خانه » انواع پوکه معدنی قروه 🌋 » پوکه معدنی

پوکه معدنی

پوکه معدنی

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی، به سنگ های آتشفشانی سنگ آذرین می گویند. پوکه معدنی نوعی از سنگ های آذرین است که از گدازه های فوران آتشفشان به وجود می آید.

زمانی که آتشفشان منفجر می شود و خاکستر و مواد مذاب به صورت مایع با دمای بسیار بالا که ماگما نام دارد بر روی سطح زمین جاری می شوند. ماگمای اشباع شده از گاز بلافاصله سرد می شود به طوری که کف حاصل از آن پر از حباب های گاز جامد می شود و این گدازه های سرد شده سنگهای آتشفشانی از جمله پوکه معدنی را تشکیل می دهند.

پوکه معدنی

شکل 1. پوکه معدنی

خصوصیات پوکه معدنی

 • پوکه معدنی به طور کلی دارای رنگ روشن است و غنی از سیلیس سفید هستند.
 • آن دسته از گدازه هایی که دارای محتویات سیلیس متوسط باشند به رنگ زرد یا قهوه ای هستند.
 • حفره های موجود در پوکه، بسته به محلی که گدازه سرد شده باشد می تواند گرد، کشیده و لوله ای باشد.
 • در پوکه بلور های کوچکی از مواد معدنی مختلف وجود دارد.
 • هم چنین به دلیل تخلخل بسیار بالا، چگالی آن کم است.
خصوصیات پوکه معدنی

شکل 2. خصوصیات پوکه معدنی

 

آنالیز شیمیایی پوکه

 • پوکه در درجه اول دی اکسید سیلیکون است.
 • همچنین دارای مقداری اکسید آلومینیوم نیز می باشد.
 • اکسید کلسیم، سدیم و پتاسیم نیز در پوکه موجود است.
 • هم چنین حاوی مقداری آهن نیز می باشد.
 • کریستال های معدنی مختلفی در پوکه وجود دارد که متداول ترین آن ها فولدسپات، اوگیت، هورنبلند و زیرکون است. وزیکول حفره های پوکه را تشکیل می دهد.
 • “پوکه معدنی” غیر قابل حل می باشد.
 • و از نظر شیمیایی خنثی است.
 • هم چنین فاقد خاصیت مغناطیسی نیز می باشد.

میانگین های معمولی در تحلیل شیمیایی پوکه معدنی

دی اکسید سیلیکون%76.2
اکسید آلومینیوم%13.5
اکسید فریک%1.1
اکسید آهن%0.1
اکسید سدیم%1.6
اکسید پتاسیم%1.8
اکسید کلسیم%0.8
اکسید تیتانیوم%0.2
اکسید منیزیم%0.05
آب%1.0

چگالی پوکه 

چگالی نسبت جرم یک ماده به حجم آن است. پوکه های معدنی معمولا به دلیل دارا بودن تخلخل بسیار بالا و حباب های گازی موجود در آن ها دارای چگالی کم هستند و روی آب شناور می مانند.

چگالی پوکه معدنی

شکل 3. چگالی پوکه معدنی

پوکه معدنی قروه

پوکه یک سنگ آتشفشانی بسیار سبک و متخلخل است. پوکه وقتی ایجاد می شود که گاز از درون کف گدازه‌های شیشه‌ای که به سرعت در حال سرد شدن هستند خارج شود. پوکه معدنی چیست

پوکه معدنی قروه یکی از بهترین پوکه معدنی سراسر کشور ایران است که دارای درجه کیفیت ۱ است. پوکه معدنی قروه در مقایسه با سایر پوکه معدنی ها دارای وزن کمتر و تخلل بیشتر و هم چنین به دلیل معادن زیاد قیمت مناسب تر از سایر پوکه های معدنی است.

معرفی شهر قروه

قروه یکی از شهرهای استان کردستان و مرکز شهرستان قروه است. رشد و توسعه قروه در طول سال‌های اخیر در امتداد جاده ی سنندج – همدان انجام پذیرفته ‌است. این شهر پیش‌تر با عنوان اسفند آباد شناخته می‌شده‌ است.
قروه در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و اغلب کوه‌های پیرامون آن در بیش‌تر ماه‌های سال پوشیده از برف‌اند. از مهم‌ترین کوه‌های این شهر می‌توان به بدر، پریشان، پنجه‌علی (پنجه)، حاج‌آقا، قره‌یارکه، قلوز و کولاره اشاره کرد.
رود شور مهم‌ترین رود قروه بوده و آب این رود به همراه سایر رودهای منطقه به قزل‌اوزن می‌ریزد. از سایر رودهای قروه می‌توان اوزون، تلخه‌رود، تهماسب‌قلی و قره‌چای را نام برد.
قروه معادن سنگ و طلای بسیاری را در خود جای داده است و نیاز منطقه به سنگ‌های مختلف را تامین می‌کند. معادن مختلف آنتیموان، پوکه ی معدنی، شن کوهی، گرانیت، ماسه کوهی، مرمر و مرمریت در این شهر قرار گرفته‌اند.

انواع پوکه معدنی قروه

انواع پوکه معدنی قروه عبارتند از پوکه معدنی بادامی، فندوقی، نخودی، عدسی و ماسه ای است.

نوع پوکه قروهسایز پوکه قروه
پوکه معدنی بادامی قروهسایز ۱۸ الی ۲۶ میلیمتر
پوکه معدنی فندوقی قروهسایز ۱۰ الی ۲۰ میلیمتر
پوکه معدنی نخودی قروهسایز ۵ الی ۱۲ میلیمتر
پوکه معدنی عدسی قروهسایز ۳ الی ۷ میلیمتر
پوکه معدنی ماسه ای قروهسایز ۰ الی ۵ میلیمتر
جدول سایز پوکه معدنی قروه

معرفی یکی از معادن پوکه معدنی قروه

معدن شرکت قروه پوکه در اطراف شهر قروه قرار دارد. در این معدن، به صورت شبانه روزی، پوکه معدنی درجه یک در سایزهای مختلف استخراج می شود.

فروش انواع سایز پوکه معدنی قروه

شرکت قروه پوکه ۲۴ ساعته آماده ارسال سفارش پوکه معدنی قروه در انواع سایزها می باشد.
جهت سفارش یا با شماره ۰۹۱۸۳۷۲۲۱۳۸ تماس حاصل نمایید و یا به دفتر فروش شرکت قروه پوکه به آدرس:
ایران – کردستان، شهرستان قروه بزرگراه سنندج همدان دفتر فروش شرکت قروه پوکه
مراجعه فرمایید.

کاربرد پوکه معدنی چیست؟

این سنگ یک نوع سنگ منحصر به فرد است. چرا که با دارا بودن چگالی کم و وزن سبک، می تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. و مهم ترین کاربرد پوکه در ساخت و ساز و ساختمان است. پوکه به دلیل تخلخل زیاد در ساخت بلوک های سیمانی و بتنی و بتن سبک کاربرد دارد. هم چنین به دلیل غیر قابل احتراق بودن و بدون ترک خوردگی از آن در ساخت دیوار و پلاستر نیز استفاده می شود.

  کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی

 سنگ پوکه هم چنین می تواند به عنوان زیرلایه مورد استفاده قرار گیرد. یا با خاک گیاهان مخلوط شود زیرا می تواند هنگام آبیاری گیاهان، رطوبت را ذخیره کند و با خشک شدن خاک به تدریج آن را آزاد کند.
علاوه بر این، خاصیت متخلخل آن باعث می شود گردش آب و گاز در خاک بهبود یابد و گیاهان به راحتی به مواد مغذی مورد نیاز دسترسی پیدا کنند. این امر به ویژه در خاک های فشرده با مقدار زیادی رس، برای هیدروپونیک بسیار مهم است.
زمین های گلف با وجود ترافیک سنگینی که مشاهده می کنند، اغلب از سنگ پوکه برای حفظ پوشش چمن و شکل منظره استفاده می کنند.
 پوکه در کشاورزی

شکل 4. پوکه معدنی در کشاورزی

مصارف پزشکی

 بیش از 2000 سال است که در صنعت دارویی از پوکه استفاده می شود.
 • همراه با سایر مواد، برای درمان سرگیجه، حالت تهوع، بی خوابی و اختلالات اضطرابی مفید است.
 • هم چنین برای درمان زخم های بیشتر روی پوست و قرنیه مفید است.

باغبانی

 پوکه به دلیل خاصیت متخلخل بودن، کیفیت خاک را بهبود می بخشد. به راحتی می تواند آب و گازها را از طریق منافذ منتقل کند. هم چنین، می تواند مواد مغذی را در سوراخ های میکروسکوپی ذخیره کند. اغلب ما از آن در کنار جاده ها و گودال ها استفاده می کنیم. معمولا ما از آن در زمین های چمن و گلف برای حفظ پوشش و صافی چمن استفاده می کنیم. که به دلیل ترافیک زیاد و تراکم می تواند تخریب شود.

مراقبت های شخصی

 •  در روم باستان، انسان به شکل پودری از آن برای سفید کردن دندان ها استفاده می کرد.
 • به عنوان لایه بردار پوست به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سالن های زیبایی در طی مراحل پدیکور از سنگ های پوکه برای از بین بردن پوست خشک و اضافی از پاشنه پا و پینه ی پا استفاده می کنند.
ساده ترین راه برای به کار بردن یک تکه سنگ پوکه خام این است که ناحیه ای از پوست پینه بسته را با آب گرم نرم کنید. سپس سنگ را به آرامی روی آن بمالید تا خراشیده شود. در زمان مدرن ما، سنگ پوکه پودر شده اغلب به صابون ها یا ژل های بدن اضافه می شود. تا قدرت تمیز کنندگی آنها یا کرم ها و محصولات زیبایی را به منظور لایه برداری از پوست ایجاد کند.
این کاملا طبیعی است، به طور کلی یک ماده بی اثر شیمیایی است و دارای PH خنثی است. همچنین نسبت به گزینه های مصنوعی مانند میکروب های پلاستیکی سازگار با محیط زیست است. و باعث محبوبیت آن در نزد عموم می شود.

کاهش بمب

 یکی از کاربردهای بسیار مفید این ماده معدنی، کاهش بمب است. انفجارها از طریق امواج شوک با سرعت بالا که باعث انفجار اجسام یا سازه ها با انرژی مکانیکی زیاد می شوند، آسیب می رسانند. برای اینکه از خود در برابر انفجار محافظت کنید، باید دور بایستید (انرژی با فاصله پراکنده می شود) یا باید آن را تمام کنید (بدنها با تغییر شکل انرژی را جذب می کنند).

همانطور که قبلا دیدیم، پوکه کاملا سخت است و ساختار داخلی آن بسیار پیچیده است. شکستن و له شدن این ساختار، انرژی زیادی را می گیرد، زیرا منافذ داخل سنگ به ترتیب فشرده می شوند (یعنی انفجار نیاز به تغییر شکل پوکه در کل حجم آن دارد). در کل، این پوکه پوسته را به یک ترکیب بسیار موثر در کاهش انفجار تبدیل می کند. استفاده از پوکه در محاصره بمب ها، برای جلوگیری از آسیب ناشی از انفجارهای تصادفی مفید است.

کاهش انفجار به کمک پوکه معدنی

شکل 5. کاهش انفجار به کمک پوکه معدنی

دندانپزشکی

 از آنجا که این ماده، ساینده خفیف و غیر واکنشی است. پودر پوکه در بسیاری از خمیردندان های سفید کننده و محصولات جلا دهنده دندان مخلوط می شود. این سنت بیش از 4000 سال قدمت دارد و مصریان باستان ابتدا ماده معدنی را در این نقش به کار گرفتند. از این پودر در دندانپزشکی به عنوان یک ماده تمیز کننده و صیقل دهنده و به دلیل خواص ضد باکتریایی آن مورد استفاده قرار می گیرد. از این پودر برای تهیه دندان و پر کردن رزین نیز استفاده می شود.

تصفیه و نگهداری آب

 پوکه به دلیل ساختار داخلی متخلخل می تواند به عنوان یک روش فیلتراسیون بسیار خوب عمل کند.

از مزایای پوکه به عنوان یک محیط فیلتراسیون، تاثیر آن در از بین بردن ذرات، انبساط کم بستر فیلتراسیون و هزینه نسبتا پایین نگهداری یا تعویض پوکه است. غیر سمی و بی اثر بودن به معنای حل شدن و تغییر طعم هر مایعی است که فیلتر می کند.

ماده معدنی همچنین در تمیز کردن مواد بیولوژیکی (مانند سولفید هیدروژن، مرکاپتان ها و سایر مواد آلی فرار) از فاضلاب کاملا مفید است. کیفیت پوکه، تولید، پردازش و حمل و نقل آن تاثیر زیادی در کیفیت فیلترهای نهایی دارد. اگر قصد ساخت فیلتر پومیس را دارید، حتما قبل از آن مواد را کاملا بشویید.

به عنوان جاذب شیمیایی و مکانیکی

ساختار پوکه که به عنوان یک اسفنج معدنی است آن را در جذب مایعات بسیار مفید می سازد. با پردازش کافی، این توانایی می تواند کاملا چشمگیر افزایش یابد. بدین ترتیب، پوکه در طیف وسیعی از کارها که نیاز به مایعات است، از بستر بچه گربه گرفته تا جاذب های نفتی / شیمیایی استفاده می شود.

رنگ، لاستیک، بتن

 وقتی به عنوان پرکننده در رنگ و پوشش مخلوط می شود، پوکه به آن ها کمک می کند تا با گذشت زمان رنگ بهتری داشته باشند. مقاومت بیشتری در برابر آنها ایجاد می کند و مقاومت در برابر از بین بردن و لک شدن را افزایش می دهد. همچنین می تواند با لاستیک مخلوط شود.

لاستیک های تقویت شده با پوکه عملکرد بهتری در یخ و برف دارند، زیرا این مواد به افزایش اصطکاک کمک می کند. به همین دلیل در چرخ های ساینده لاستیکی مفید است. به احتمال زیاد قبلا با لاستیک پوکه برخورد کرده اید. پاک کن های مدادی از این ماده ساخته شده اند زیرا ماده معدنی به حذف گرافیت از کاغذ کمک می کند. 

لاستیک های تقویت شده با پوکه

شکل 6. لاستیک های تقویت شده با پوکه

ساخت بتن سبک

بتن دانه ای پوکه، که توسط رومیان باستان استفاده می شده است، تقریبا همان خصوصیات مکانیکی بتن معمولی را دارد .اما با کاهش وزن تا یک سوم (بسته به ترکیب).
با این وجود بتن های پوکه در مقایسه با بتن معمولی از ویژگی های گرمایی، صوتی و الاستیک برخوردار هستند.  

انواع پوکه معدنی

همانطور که اشاره کردیم پوکه معدنی انواع متنوعی دارد که هرکدام خصوصیت و کارایی خود را دارند. در ادامه به معرفی آنها می پردازیم. 

 1. پوکه عدسی
 2. پوکه بادامی
 3. پوکه ماسه ای
 4. پوکه نخودی
 5. پوکه سیاه
 6. پوکه سفید یا پومیس
 7. پوکه فندقی
انواع پوکه معدنی قروه

شکل 7. انواع پوکه معدنی قروه

پوکه معدنی عدسی

پوکه عدسی یکی از انواع پوکه معدنی است که اندازه آن معمولا بین 3 تا 7 میلی‌متر است. هرچه اندازه پوکه کوچک‌تر باشد کیفیت آن بیشتر است و بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. بیشترین کاربرد پوکه عدسی در کف پوش ساختمان است. ولی در گاهی اوقات در بلوک سازی نیز استفاده می شود. همانطور که می دانید پوکه معدنی تحت فشار و گرمای زیادی تولید می شود به همین دلیل مقاومت بالایی دارد. این امر باعث شده است که با به کارگیری پوکه عدسی در ساخت و ساز مقاومت ساختمان افزایش پیدا کند. پوکه عدسی با نام های دیگری مانند: پوکه بلوک سازی، پومیس عدسی، پوکه بلوک زنی و… معرف است.

پوکه معدنی نخودی

به پوکه های معدنی که با سایزها 5 تا 10 میلی متر و وزن 100 تا 500 کیلو گرم به بازار ارایه می شوند، پوکه نخودی می گویند. از پوکه نخودی برای اتصال طبقات به دیگر استفاده می شود. مزیت اصلی پوکه نخودی به دیگر مصالح استحکام بالای آن است که می تواند وزن بین طبقات را کنترل کند در حالی که خودش وزنی ندارد.

پوکه معدنی سیاه

یکی دیگر از انواع پوکه معدنی پوکه سیاه است که به رنگ خاکستری متمایل به قهوه ای دیده می شود. از این پوکه برای کارهای عمرانی، ساختمانی و تولیدی استفاده می شود. که روزانه به سراسر کشورهای دنیا از آن صادر می شود. این نوع پوکه به دلیل وزن کم و مقاومت بالا مورد استقبال همگان واقع شده است.

پوکه ماسه ای

به پوکه های که کوچکترین سایز را دارند پوکه ماسه ای می گویند. سایز پوکه های ماسه ای معمولا بین 0 تا 5 میلی‌متر و وزن آن بین 800 تا 900 کیلوگرم است. از این نوع پوکه برای تیغه های دیواری و بلوک های سقفی استفاده می شود.

پوکه سفید یا پومیس

این نوع پوکه همانطور که از اسمش پیدا است رنگ سفید روشنی دارد و جنس آن نسبتا نرم و آهکی است. این نوع پوکه به تنهایی کاربرد خاصی ندارد و آن را با پوکه سیاه مخلوط می کنند تا استحکام آن بالا برود. این نوع پوکه برای مناطق خشک کشور مناسب است، زیرا رطوبت کافی را به همراه خود دارد.

پوکه فندقی

پرکاربردترین نوع پوکه فندقی است که برای شیب‌دار کردن سقف و کف طبقات از آن استفاده می کنند. پوکه فندقی عایق بسیار مناسبی برای سرما و صوت است، به همین دلیل مورد استقبال همگان واقع‌ شده است.

پوکه بادامی

یکی دیگر از انواع پوکه معدنی پوکه بادامی است که اندازه آن بین 18 تا 25 میلیمتر است. هرچه وزن پوکه کمتر باشد کیفیت آن بیشتر است. کاربرد اصلی پوکه بادامی درساخت شیب پشت بام و کف طبقات است. پوکه بادامی با نام های دیگری مانند: پوکه سقف، پوکه سقف زنی، پومیس بادامی و … شناخته شده است.

پوکه معدنی مصنوعی

همان طور که از نام آن پیداست، پوکه مصنوعی یا صنعتی نوعی پوکه است که در محیط صنعتی و کارخانه ای ساخته و تولید می شود. یکی از بزرگترین تولید کننده های پوکه صنعتی در ایران لیکا نام دارد. از این رو، پوکه صنعتی در ایران به نام لیکا نیز شهرت دارد.

این سبکدانه های صنعتی با خاک رس و در کوره های گردان با دمای بالاتر از 1200 درجه حرارت دیده و منبسط می شود.

پوکه های مصنوعی در کارخانه دانه بندی شده و عرضه می شوند.

قیمت انواع سایز پوکه معدنی قروه

“شرکت پوکه قروه”، 24 ساعته آماده ارسال سفارش پوکه معدنی قروه در انواع سایزها می‌باشد. همانطور که می دانید قیمت پوکه معدنی با توجه به سایز ها و انواع مختلف آن متفاوت می باشد. همچنین مسایلی مانند حمل و نقل نیز در این قیمت تاثیر گذار می باشند بنابراین برای اطلاع از قیمت ها با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

جهت سفارش یا با شماره 09183722138 تماس حاصل نمایید و یا به دفتر فروش شرکت قروه پوکه به آدرس:

ایران – کردستان، شهرستان قروه – بزرگراه سنندج همدان دفتر فروش شرکت قروه پوکه مراجعه فرمایید.

سوالات متداول پوکه معدنی

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی یا پامیس (Pumice) نوعی سنگ آتشفشانی است. که با سرد شدن گدازه های آتشفشانی با فشار و سرعت زیاد حاصل می شود.

مهم ترین خاصیت پوکه معدنی چیست؟

خاصیت اصلی پوکه معدنی، تراکم کم و سبک بودن آن است. سنگ پوکه به قدری سبک است که روی آب شناور می شود تا اینکه در نهایت با پر شدن وزیکول هایش غرقاب شود.

کاربرد پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی دارای کاربردهای فراوانی است از جمله: در کشاورزی، ساختمان سازی، در نساجی و تولید شلوار جین، به عنوان عایق حرارتی و صوتی، ساخت موزاییک و بتن سبک، به عنوان ساینده در خمیر دندان و لاک و پاک کن های مداد و …

اصلی ترین خاصیت پوکه معدنی چیست؟

پوکه های معدنی به دلیل تخلخل بسیار زیاد، وزن کم، شناور ماندن در آب و خواص بسیار دیگر کاربرد های فراوانی دارد.

اما اصلی ترین خاصیت پوکه معدنی وزن کم و مقاومت و استحکام است. و استفاده از آن در کشاورزی و ساختمان فراوان است.

آیا پوکه معدنی متراکم و سنگین است؟

خیر. همان طور که اشاره شد پوکه های معدنی به دارا بودن وزن پایین و چگالی کم شهرت دارند.

امیدوارم مقاله ی ”پوکه معدنی” مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. با پوکه قروه در ارتباط باشید.

3 دیدگاه دربارهٔ «پوکه معدنی»

 1. من اولین بار بود راجب پوکه می خوندم واقعا خوب بود خسته نباشید

 2. سلام ممنون خوشحالیم که مقاله پوکه معدنی مورد توجه شما دوست عزیز قرار گرفت.

 3. علی فکوری

  سلام اطلاعات کاملی راجب به “پوکه معدنی” در اختیار ما گذاشتید ممنون خسته نباشید. 🌺🌺🌺🌺🌺

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *