خانه » انواع پوکه معدنی قروه 🌋 » پوکه معدنی چیست + انواع پوکه و کاربردهای آن

پوکه معدنی چیست + انواع پوکه و کاربردهای آن

پوکه معدنی چیست

پوکه معدنی، به سنگ‌های آتشفشانی سنگ آذرین می‌گویند که از گدازه‌های فوران آتشفشان به وجود می‌آید.

پوکه معدنی سنگی رایج روی زمین است. می توان آن را در همه جا یافت: کف دریا، زیر ساختمان ها، اطراف آتشفشان ها و … . پوکه نوعی سنگ آذرین است که از گدازه‌ای که از داخل زمین می‌آید ساخته می‌شود و پس از دمیدن از طریق آتشفشان سخت می‌شود.

پوکه یک سنگ آتشفشانی است که در طول انفجار و فوران های آتشفشانی هنگامی که گازهای محلول (بیشتر بخار) در ستون شناور صعودی وجود دارد، تشکیل می شود.

پوکه به دلیل وزن سبکی که دارد، در گذشته به طور گسترده ای به عنوان راهی برای شناور کردن وان حمام استفاده می شد. این یک افزودنی معمولی بود که روی گچ قرار می‌گرفت و قبل از اینکه کسی بداند چگونه از پلاستیک استفاده کند، برای پوشش داخل دیواره‌های وان استفاده می‌شد. مواد با چگالی سبک وزن را کاهش می دهد در حالی که وان را بزرگتر نشان می دهد. پوکه همچنین به طور گسترده در ترکیبات ساینده، از جمله خمیر دندان و محصولات مراقبت از پوست مانند ماسک ها استفاده می شود.

 

انواع پوکه کدامند؟

زمانی که آتشفشان منفجر می‌شود و خاکستر و مواد مذاب به صورت مایع با دمای بسیار بالا که ماگما نام دارد بر روی سطح زمین جاری می‌شوند. ماگمای اشباع شده از گاز بلافاصله سرد می‌شود به طوری که کف حاصل از آن پر از حباب‌های گاز جامد می‌شود و این گدازه‌های سرد شده سنگ‌های آتشفشانی از جمله پوکه معدنی را تشکیل می‌دهند.

در پاسخ سوال انواع پوکه کدامند؟ می‌توان پاسخ داد که پوکه‌ها بطور کلی دو دسته است:

 1. پوکه صنعتی
 2. پوکه معدنی

هر کدام از این دو پوکه خصوصیات و کاربردهای خاص خودش را دارد که در ادامه بصورت جداگانه درباره آنها توضیح خواهیم داد.

پوکه صنعتی چیست 

پوکه صنعتی یا لیکا همانطور که از نامش پیداست، از تولید و فرآوری مواد در محیط صنعتی به وجود می‌آیند. این ماده در کارخانه‌های صنعتی تولید می‌شود و به عنوان سبکدانه منبسط رسی در برخی از کارخانه‌ها به فروش می‌رسد که معروفترین آن‌ها برند لیکا است.

این پوکه در این کارخانه از انبساط خاک رس در کوره‌های گردان با دمای بیش از 1200 درجه سانتی گراد تولید می‌شود. به دلیل اینکه تولید کارخانه‌ای دارد به شکل مدور و گرد می‌باشد. سطح بیرونی این پوکه زبر است و بخش داخلی آن دارای بافت سیاه رنگ و قهوه‌ای دارد.

دریافت قیمت پوکه معدنی

پوکه معدنی چیست

یکی دیگر از پوکه‌های موجود در بازار پوکه معدنی نام دارد. این پوکه توسط معدن آتشفشان تشکیل می‌گردد و انسان در ساخت آن هیچ گونه دخالتی ندارد.

در کشور ما معادن آتشفشان فراوانی وجود دارد که بر اثر فعالیت آنها پوکه معدنی به وجود می‌آید. همانطور که گفتیم پوکه معدنی در دسته‌ی سنگ‌های آتشفشان آذرین قرار می‌گیرد زیرا سنگی است که از سیلکان تشکیل شده است و در آن تخلخل فراوانی وجود دارد. که در ادامه بیشتر در مورد این سنگ معدنی صحبت می‌کنیم.

خصوصیات پوکه

شکل 2. خصوصیات پوکه

کدام نوع پوکه بهتر است؟

همانطور که در قسمت بالا خواندید انواع پوکه بطور کلی به دو دسته پوکه صنعتی و معدنی تقسیم می‌شوند. این دو پوکه تفاوت‌های بسیاری باهم دارند که در اینجا به مقایسه آنها خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که کدام نوع پوکه بهتر از دیگری است.

 1. پوکه معدنی هیچ گونه هزینه و زحمتی برای ساخته شدن نیاز ندارد اما پوکه صنعتی اینطور نیست.
 2. هر دو پوکه دارای مقاومت در برابر ضربه برخورد هستند اما قدرت پوکه معدنی چندین برابر پوکه صنعتی است.
 3. پوکه معدنی را می‌توان با تمامی مواد و مصالح شیمیایی ترکیب نمود و نتیجه مطلوبی گرفت در حالی که پوکه صنعتی قابلیت ترکیب شدن با هیچ ماده‌ای را ندارد.
 4. پوکه معدنی دارای خاصیتی است که می‌تواند آب را چندین ساعت در خود نگهداری کنید.
 5. پوکه معدنی دارای خواص معدنی فراوانی چون: آهن، منیزیم، مس، روی و… است که هیچ کدام از این خواص در پوکه صنعتی یافت نمی‌شود.
 6. پوکه معدنی تحت هیچ شرایطی از بین نمی‌رود و از عمر بسیار بالایی برخوردار است.
 7. پوکه معدنی به دلیل اینکه در دمای بالایی تشکیل شده است دمای ذوب بالایی دارد و به راحتی ذوب نمی‌شود.

با خواندن دلایل بالای به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که کدام نوع پوکه به دیگری برتری دارد و دلیل برتری آن چیست.

قیمت کدام نوع پوکه مناسب تر است؟

همانطور که گفته شد دو نوع پوکه صنعتی و معدنی در بازار وجود دارد که در برتر بودن پوکه معدنی نسبت به پوکه صنعتی هیچ گونه جای شکی نیست.

پوکه معدنی به دلیل اینکه توسط طبیعت ساخت می‌شود و هیچ گونه هزینه‌ی بابت ساخت آن پرداخته نمی‌شود و قیمت مناسب‌تری نسبت به پوکه صنعتی دارد. با انتخاب پوکه معدنی می‌توانید یک انتخاب مناسب در قابل پرداخت هزینه‌ای ناچیز باشد.

قیمت روز پوکه معدنی قروه بر روی تصویر کلیک کنید.       

 

ذخایر پوکه معدنی در جهان

پوکه را می‌توان در سراسر کره زمین یافت که ناشی از وقوع آتشفشان قاره‌ای و وقوع آتشفشان زیردریایی است. پوکه در اثر فوران آتشفشان‌های انفجاری تحت شرایط خاص تولید می‌شود. بنابراین، تولید این سنگ در مناطق فعال آتشفشانی اتفاق می‌افتد. پوکه از این مناطق استخراج و حمل می‌شود. در سال 2011، ایتالیا و ترکیه به ترتیب 4 و 3 میلیون تن تولید معدن پوکه را رهبری کردند. یونان، ایران، شیلی و سوریه دیگر تولیدکنندگان بزرگ یا بیش از یک میلیون تن بودند.

معادن پوکه معدنی در ایران

در ایران پوکه معدنی را می‌توان در مناطقی که دارای کوه آتشفشانی می‌باشند یافت نمود. در مناطقی مانند کوه دماوند، سبلان، سهند، تفتان می‌توان پوکه معدنی استخراج کرد.  ایران مقام چهارم را در تولید پوکه معدنی به خود اختصاص داده است. شهرهایی مانند قروه، مناطقی از همدان، ساوه، شهر بابک، تبریز وکرمان دارای معادن پوکه معدنی در حال بهره‌برداری می‌باشند.

مواد تشکیل دهنده پوکه معدنی

پوکه در درجه اول از دی اکسید سیلیکون تشکیل شده است، مقداری اکسید آلومینیوم و مقدار کمی هم اکسیدهای دیگر. کریستال‌های معدنی مختلف در بسیاری از پوکه‌ها وجود دارد. متداول‌ترین آن‌ها فلدسپات، هورنبلند، او گست و زیرکون است. گاهی بلورهایی در پوکه وجود دارد اما بیشتر ساختار پوکه معدنی آمورف است و لیوان آتشفشانی به نام مینرالوئید تولید می‌کند.

قدمت استفاده از پوکه معدنی

هزاران سال است که از پوکه به عنوان ماده‌ای در مراقبت‌های شخصی استفاده می‌شود. در مصر باستان مراقبت از پوست و زیبایی از اهمیت برخوردار بود و از آرایش و مرطوب کننده‌ها به طور گسترده استفاده می‌شد. یک روند معمول این بود که تمام موهای بدن را با استفاده از کرم‌ها، ریش تراش و سنگ‌های پوکه پاک کنند.

پوکه به شکل پودر شده یکی از مواد تشکیل دهنده خمیر دندان در روم باستان بود. مراقبت از ناخن در چین باستان بسیار مهم بود. ناخن‌ها را با سنگ‌های پوکه مرتب می‌کردند و از سنگ‌های پوکه نیز برای از بین بردن پینه استفاده می‌کردند. در یک شعر رومی کشف شد که پوکه تا 100 سال قبل از میلاد و احتمالا قبل از آن برای از بین بردن پوست مرده استفاده می‌شده است.

از آن زمان تاکنون در بسیاری از دوره‌ها از جمله دوران ویکتوریا مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه بسیاری از این تکنیک‌ها هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند. پوکه به طور گسترده به عنوان لایه بردار پوست استفاده می‌شود. حتی اگر تکنیک‌های از بین بردن مو در طول قرن‌ها پیشرفت کرده است، هنوز هم از مواد ساینده مانند سنگ‌های پوکه استفاده می‌شود.

“سنگ های پوکه” اغلب در سالن‌های زیبایی در طی مراحل پدیکور برای از بین بردن پوست خشک و اضافی از پایین پا و همچنین پینه استفاده می‌شود. پوکه ریز آسیاب شده، مانند کاربرد رومی، به برخی از خمیردندان‌ها به عنوان براق کننده اضافه شده و به راحتی پلاک‌‌های دندانی را از بین می‌برد. همچنین پوکه به پاک کننده‌های سنگین دست (مانند صابون گدازه) به عنوان ساینده ملایم اضافه می‌شود. امروزه هنوز از تکنیک‌های زیبایی قدیمی با استفاده از پوکه استفاده می‌شود اما بدست آوردن جایگزین‌های جدید آسان‌تر است.

مزایای پوکه معدنی 

 • سبکدانه پوکه معدنی به دلیل وزن کم خود می‌تواند روی آب شناور بماند.
 • پوکه سنگ معدنی است که سرشار از املاح معدنی است و در رشد گیاهان تاثیر فراوانی دارد.
 • سبکدانه پومیس به دلیل تولید فرآورده‌هایی مانند سیمان پوزولانی و انواع بلوک سبک استفاده می‌شود.
 • از همین سنگ معدنی نیز سنگ پا تولید شده است.
 • پوکه معدنی که pumice هم نامیده می‌شود، مقاومت و استحکام زیادی نیز دارد.
 • برای جلوگیری از سرما و گرما در فصول مختلف سال و همچنین برای سردخانه‌ها و گرمخانه‌ها از پوکه معدنی استفاده می‌شود و این به معنی این است که پوکه معدنی عایق خوبی در برابر سرما و گرما است.
 • پوکه معدنی در برابر صدا و آتش مقاومت بسیار بالایی دارد.
 • پروژه‌های ساختمانی با به کار گرفتن پوکه معدنی هزینه‌های کمتری را متقبل می‌شوند.
 • با به کار گرفتن پوکه، در ساختمان سرعت کارگران بیشتر شده و این یک مزیت است. (انواع پوکه ساختمانی)

خصوصیات پوکه معدنی

 • پوکه معدنی به طور کلی دارای رنگ روشن است و غنی از سیلیس سفید هستند.
 • آن دسته از گدازه‌هایی که دارای محتویات سیلیس متوسط باشند به رنگ زرد یا قهوه‌ای هستند.
 • حفره‌های موجود در پوکه، بسته به محلی که گدازه سرد شده باشد می‌تواند گرد، کشیده و لوله‌ای باشد.
 • در پوکه بلورهای کوچکی از مواد معدنی مختلف وجود دارد.
 • هم چنین به دلیل تخلخل بسیار بالا، چگالی آن کم است.

علاوه بر این خصوصیات زیر را نیز می‌توان به طور اختصاصی برای پوکه معدنی در نظر گرفت:

 

 

دمای ذوب پوکه معدنی

همانطور که بیان کردیم پوکه معدنی از دل آتشفشان بیرون می‌آید. ماگما در زیر زمین به شکل مذاب و دارای دمای بسیار بالا می‌باشد. پوکه معدنی نیز که از همین مواد به وجود می‌آید دارای دمای ذوب بالایی می‌باشد. البته دمای ذوب پوکه‌های معدنی مختلف با هم متفاوت می‌باشد اما هر چه دمای ذوب آن بالاتر باشد کیفیت بیشتری دارد.

تراکم پذیری پوکه معدنی

پوکه معدنی دارای تراکم پذیری پایینی می‌باشد و بسیار مقاوم و مستحکم است و این باعث می‌شود که احتمال نشست کردن آن در شرایط مختلف بسیار کم باشد.

مقاومت حرارتی پوکه معدنی

پوکه معدنی، عایق حرارتی در ساختمان‌ها می‌باشد و این به دلیل انتقال کم حرارت توسط این سنگ معدنی است. این ماده با افزوده شدن به انواع مصالح ساختمانی می‌تواند نقش عایق حرارتی را در ساختمان بازی کند و به دلیل مقاومت حرارتی که دارد می‌تواند از ساختمان در مقابل آتش محافظت کند.

مقاومت فشاری پوکه معدنی

پوکه معدنی دارای مقاومت فشاری بالایی است یعنی اینکه تحمل فشار آن بالا می‌باشد. مقاومت فشاری به این معناست که در مقابل وارد شدن ضربه چقدر مقاوم است. پوکه معدنی در مقابل وارد شدن ضربه مستقیم چکش، مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و دچار شکستگی نمی‌گردد. هر چه سایز پوکه کوچکتر باشد، مقاومت فشاری و میزان تحمل فشار در آن بالاتر است.

وزن مخصوص پوکه معدنی

مشخصه اصلی پوکه معدنی وزن مخصوص آن است. پوکه معدنی به دلیل داشتن تخلخل بالا دارای وزن کم و بسیار سبکی است و هر چه سایز آن بالاتر باشد وزن سبک‌تری دارد. وزن پوکه معدنی با واحد کیلوگرم بر متر مکعب سنجیده می‌شود.

ضریب هدایت حرارتی پوکه معدنی

استفاده از پوکه معدنی در دیوارها به عنوان عایق مورد تایید سازمان بهینه سازی مصرف سوخت می‌باشد. آزمایش‌هایی که بر روی پوکه معدنی انجام شده است نشان دهنده این است که ضریب حرارتی پوکه معدنی 0.17 w/m.k می‌باشد که این ضریب نشان دهنده این است که پوکه معدنی برای عایق کاری ساختمان مناسب می‌باشد.

چگالی پوکه معدنی

چگالی نسبت جرم یک ماده به حجم آن است. پوکه‌های معدنی معمولا به دلیل دارا بودن تخلخل بسیار بالا و حباب‌های گازی موجود در آن‌ها دارای چگالی کم هستند و روی آب شناور می‌مانند.

اصلی ترین خاصیت پوکه معدنی

شاید سوالتان این باشد که  اصلی‌ترین خاصیت پوکه معدنی چیست؟ ویژگی‌ها و مشخصات بیشماری برای پوکه شرح داده شده است. اما با توجه به آنها می‌توان به مهمترین و بارزترین ویژگی پامیس در دو بخش عمران-ساختمان و کشاورزی اشاره داشت. اما می‌توان گفت اصلی‌ترین خاصیت پوکه این است که وزن مخصوص پوکه کمتر از یک ثبت شده است. همین وزن سبک باعث شده است که انواع بلوک سبک از آن تولید شود. این سنگ معدنی بسیار سبک است و در نتیجه عایق مناسبی برای حرارت و صدا به حساب می‌آید.

آنالیز شیمیایی پوکه معدنی

 • پوکه در درجه اول دی اکسید سیلیکون است.
 • همچنین دارای مقداری اکسید آلومینیوم نیز می‌باشد.
 • اکسید کلسیم، سدیم و پتاسیم نیز در پوکه موجود است.
 • هم چنین حاوی مقداری آهن نیز می‌باشد.
 • کریستال‌های معدنی مختلفی در پوکه وجود دارد که متداول ترین آن‌ها فولدسپات، اوگیت، هورنبلند و زیرکون است. وزیکول حفره‌های پوکه را تشکیل می‌دهد.
 • “پوکه معدنی” غیر قابل حل می‌باشد.
 • و از نظر شیمیایی خنثی است.
 • هم چنین فاقد خاصیت مغناطیسی نیز می‌باشد.

میانگین‌های معمولی در تحلیل شیمیایی پوکه به شرح ذیل است:

 • دی اکسید سیلیکون %76.2
 • اکسید آلومینیوم %13.5
 • اکسید فریک %1.1
 • اکسید آهن %0.1
 • اکسید سدیم %1.6
 • اکسید پتاسیم %1.8
 • اکسید کلسیم %0.8
 • اکسید تیتانیوم %0.2
 • اکسید منیزیم %0.05
 • آب %1.0>

میانگین‌های معمولی در تحلیل شیمیایی پوکه معدنی به شرح زیر است:

دی اکسید سیلیکون%76.2
اکسید آلومینیوم%13.5
اکسید فریک%1.1
اکسید آهن%0.1
اکسید سدیم%1.6
اکسید پتاسیم%1.8
اکسید کلسیم%0.8
اکسید تیتانیوم%0.2
اکسید منیزیم%0.05
آب%1.0

موارد مصرف پوکه معدنی

این سنگ یک نوع سنگ منحصر به فرد است. چرا که با دارا بودن چگالی کم و وزن سبک، می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. مهم‌ترین کاربرد پوکه در ساخت و ساز و ساختمان است. پوکه به دلیل تخلخل زیاد در ساخت بلوک‌های سیمانی و بتنی و بتن سبک کاربرد دارد. هم چنین به دلیل غیر قابل احتراق بودن و بدون ترک خوردگی از آن در ساخت دیوار و پلاستر نیز استفاده می‌شود.

پوکه معدنی در تراریوم

تراریوم یک باغ کوچک از گیاهان کوچک و سرخس در یک محیط شفاف است. کاربرد پوکه معدنی در تراریوم برای کمک به رشد گیاهان و سالم نگه داشتن محیط می‌باشد. پوکه معدنی می‌تواند رطوبت خاک را در خود نگه دارد و خاکی مناسب برای رشد گیاهان در تراریوم را ایجاد کند. به طور کلی پوکه معدنی یک ماده فوق‌العاده برای رشد گیاه است.

پوکه معدنی در زلزله

یکی از راه‌هایی که برای مقابله با زلزله در ساختمان سازی به آن توجه می‌شود مساله سبک سازی آن است. همانطور که گفتیم پوکه معدنی با وزن فوق العاده سبک خود برای تولید مصالح ساختمانی سبک مانند بتن و بلوک استفاده می‌گردد. همچنین مقاومت پوکه نیز بسیار با اهمیت است که باعث می‌شود در هنگام زلزله دچار ترک نشود و این به معنای بالا رفتن استحکام ساختمان در برابر زلزله است.

کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی

 سنگ پوکه هم چنین می‌تواند به عنوان زیرلایه مورد استفاده قرار گیرد. یا با خاک گیاهان مخلوط شود زیرا می‌تواند هنگام آبیاری گیاهان، رطوبت را ذخیره کند و با خشک شدن خاک به تدریج آن را آزاد کند.
علاوه بر این، خاصیت متخلخل آن باعث می‌شود گردش آب و گاز در خاک بهبود یابد و گیاهان به راحتی به مواد مغذی مورد نیاز دسترسی پیدا کنند. این امر به ویژه در خاک‌های فشرده با مقدار زیادی رس، برای هیدروپونیک بسیار مهم است.
زمین‌های گلف با وجود ترافیک سنگینی که مشاهده می‌کنند، اغلب از سنگ پوکه برای حفظ پوشش چمن و شکل منظره استفاده می‌شود.
 پوکه در کشاورزی

شکل 5. پوکه در کشاورزی

مصارف پزشکی

 بیش از 2000 سال است که در صنعت دارویی از پوکه استفاده می‌شود.
 • همراه با سایر مواد، برای درمان سرگیجه، حالت تهوع، بی‌خوابی و اختلالات اضطرابی مفید است.
 • هم چنین برای درمان زخم‌های بیشتر روی پوست و قرنیه مفید است.
 •  پوکه معدنی در صنعت پزشکی برای تولید داروهای ضدعفونی کننده  زخم‌ها نیز به کار می‌رود اما این تنها کاربرد پوکه در صنعت پزشکی نیست بلکه از پوکه معدنی برای جدا سازی سلول‌های مرده بدن نیز استفاده می‌شود.

باغبانی

 پوکه به دلیل خاصیت متخلخل بودن، کیفیت خاک را بهبود می‌بخشد. به راحتی می‌تواند آب و گازها را از طریق منافذ منتقل کند. هم چنین، می‌تواند مواد مغذی را در سوراخ‌های میکروسکوپی ذخیره کند. اغلب ما از آن در کنار جاده‌ها و گودال‌ها استفاده می‌کنیم. معمولا ما از آن در زمین‌های چمن و گلف برای حفظ پوشش و صافی چمن استفاده می‌کنیم. که به دلیل ترافیک زیاد و تراکم می‌تواند تخریب شود.

استفاده از پوکه معدنی در گلدان

استفاده از پوکه معدنی در خاک گلدان نتیجه‌های فوق‌العاده‌ای را به همراه دارد. این ماده در خاک باعث می‌شود که ضریب جذب گیاه بالا رود و می‌توان گیاهان با کیفیت و بهتری را پرورش داد. همچنین پوکه معدنی از فاسد شدن گیاه جلوگیری می‌کند. بالا بردن جذب رطوبت و کاهش فاصله ذرات، جلوگیری از تراکم خاک و ایجاد زهکشی مناسب برای جابه‌جایی هوا از دیگر مزایای استفاده از پوکه معدنی در خاک گلدان است.

پوکه معدنی برای کاکتوس

کاکتوس‌ها گیاهان مقاومی هستند که می‌توانند در خاک‌های سنگلاخی هم رشد کنند زیرا خاک برای این گیاه اهمیتی ندارد و رطوبت خاک و زهکشی آن است که باعث رشد کاکتوس می‌شود. اگر گیاه کاکتوس در پوکه معدنی کاشته شود، ریشه گیاه پوسیده نمی‌شود زیرا بهتر می‌تواند تنفس کند. همچنین مزیت‌های دیگری مانند جلوگیری از رشد آفت‌های گیاهی، حاصلخیز بودن خاک و افزایش تقویت خاک برای کاکتوس را به همراه دارد.

مراقبت های شخصی

 •  در روم باستان، انسان به شکل پودری از آن برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌کرد.
 • به عنوان لایه بردار پوست به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • سالن‌های زیبایی در طی مراحل پدیکور از سنگ‌های پوکه برای از بین بردن پوست خشک و اضافی از پاشنه پا و پینه پا استفاده می‌کنند.
ساده‌ترین راه برای به کار بردن یک تکه سنگ پوکه خام این است که ناحیه‌ای از پوست پینه بسته را با آب گرم نرم کنید. سپس سنگ را به آرامی روی آن بمالید تا خراشیده شود. در زمان مدرن ما، سنگ پوکه پودر شده اغلب به صابون‌ها یا ژل‌های بدن اضافه می‌شود تا قدرت تمیز کنندگی آن‌ها یا کرم‌ها و محصولات زیبایی را به منظور لایه برداری از پوست ایجاد کند.
این کاملا طبیعی است، به طور کلی یک ماده بی اثر شیمیایی است و دارای PH خنثی است. همچنین نسبت به گزینه‌های مصنوعی مانند میکروب‌های پلاستیکی سازگار با محیط زیست است و باعث محبوبیت آن در نزد عموم می‌شود.
قیمت روز پوکه معدنی قروه بر روی تصویر کلیک کنید.       

 

کاربرد پوکه معدنی در تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب

پوکه معدنی دارای خاصیت آنتی باکتریال می‌باشد به همین دلیل در تصفیه آب تاثیر مواد شیمیایی و باکتری‌ها را کاسته و با استحکام و مقاومت خود در برابر فشار آب باعث بالا رفتن طول عمر دستگاه فیلتراسیون نسبت به سایر مواد می‌شود. همچنین کار تصفیه آب به وسیله پوکه معدنی بسیار سریع تر انجام می‌پذیرد. آب موجود در تصفیه خانه به سرعت لجن می‌گیرد اما با به کار بردن پوکه معدنی می توان مانع رشد آن‌ها شود زیرا پوکه معدنی لجن‌ها را به خود جذب می‌کند.

کاهش بمب

 یکی از کاربردهای بسیار مفید این ماده معدنی، کاهش بمب است. انفجارها از طریق امواج شوک با سرعت بالا که باعث انفجار اجسام یا سازه‌ها با انرژی مکانیکی زیاد می‌شوند، آسیب می‌رسانند. برای اینکه از خود در برابر انفجار محافظت کنید، باید دور بایستید (انرژی با فاصله پراکنده می‌شود) یا باید آن را تمام کنید (بدن‌ها با تغییر شکل انرژی را جذب می‌کنند).

همانطور که قبلا دیدیم، پوکه کاملا سخت است و ساختار داخلی آن بسیار پیچیده است. شکستن و له شدن این ساختار، انرژی زیادی را می‌گیرد، زیرا منافذ داخل سنگ به ترتیب فشرده می‌شوند (یعنی انفجار نیاز به تغییر شکل پوکه در کل حجم آن دارد). در کل، این پوکه پوسته را به یک ترکیب بسیار موثر در کاهش انفجار تبدیل می‌کند. استفاده از پوکه در محاصره بمب‌ها، برای جلوگیری از آسیب ناشی از انفجارهای تصادفی مفید است.

دندانپزشکی

 از آنجا که این ماده، ساینده خفیف و غیر واکنشی است. پودر پوکه در بسیاری از خمیردندان‌های سفیدکننده و محصولات جلادهنده دندان مخلوط می‌شود. این سنت بیش از 4000 سال قدمت دارد و مصریان باستان ابتدا ماده معدنی را در این نقش به کار گرفتند. از این پودر در دندانپزشکی به عنوان یک ماده تمیزکننده و صیقل‌دهنده و به دلیل خواص ضد باکتریایی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این پودر برای تهیه دندان و پر کردن رزین نیز استفاده می‌شود.

تصفیه و نگهداری آب

 پوکه به دلیل ساختار داخلی متخلخل می‌تواند به عنوان یک روش فیلتراسیون بسیار خوب عمل کند. از مزایای پوکه به عنوان یک محیط فیلتراسیون، تاثیر آن در از بین بردن ذرات، انبساط کم بستر فیلتراسیون و هزینه نسبتا پایین نگهداری یا تعویض پوکه است. غیر سمی و بی اثر بودن به معنای حل شدن و تغییر طعم هر مایعی است که فیلتر می‌کند.

ماده معدنی همچنین در تمیز کردن مواد بیولوژیکی (مانند سولفید هیدروژن، مرکاپتان ها و سایر مواد آلی فرار) از فاضلاب کاملا مفید است. کیفیت پوکه، تولید، پردازش و حمل و نقل آن تاثیر زیادی در کیفیت فیلترهای نهایی دارد. اگر قصد ساخت فیلتر پومیس را دارید، حتما قبل از آن مواد را کاملا بشویید.

تصفیه و نگهداری آب

شکل 7. تصفیه و نگهداری آب

پوکه به عنوان جاذب شیمیایی و مکانیکی

ساختار پوکه که به عنوان یک اسفنج معدنی است آن را در جذب مایعات بسیار مفید می‌سازد. با پردازش کافی، این توانایی می‌تواند کاملا چشمگیر افزایش یابد. بدین ترتیب، پوکه در طیف وسیعی از کارها که نیاز به مایعات است، از بستر بچه گربه گرفته تا جاذب های نفتی / شیمیایی استفاده شود.

رنگ، لاستیک، بتن

 وقتی به عنوان پرکننده در رنگ و پوشش مخلوط می‌شود، پوکه به آن‌ها کمک می‌کند تا با گذشت زمان رنگ بهتری داشته باشند. مقاومت بیشتری در برابر آنها ایجاد می‌کند و مقاومت در برابر از بین بردن و لک شدن را افزایش می‌دهد. همچنین می‌تواند با لاستیک مخلوط شود.

لاستیک‌های تقویت شده با پوکه عملکرد بهتری در یخ و برف دارند، زیرا این مواد به افزایش اصطکاک کمک می‌کند. به همین دلیل در چرخ‌های ساینده لاستیکی مفید است. به احتمال زیاد قبلا با لاستیک پوکه برخورد کرده‌اید. پاک کن‌های مدادی از این ماده ساخته شده‌اند زیرا ماده معدنی به حذف گرافیت از کاغذ کمک می‌کند. 

لاستیک های تقویت شده با پوکه

شکل 8. لاستیک های تقویت شده با پوکه

ساخت بتن سبک

بتن دانه‌ای پوکه، که توسط رومیان باستان استفاده می‌شده است، تقریبا همان خصوصیات مکانیکی بتن معمولی را دارد. اما با کاهش وزن تا یک سوم (بسته به ترکیب).
با این وجود بتن‌های پوکه در مقایسه با بتن معمولی از ویژگی‌های گرمایی، صوتی و الاستیک برخوردار هستند.  

پوکه معدنی در سامپ

در آکواریوم باکتری‌های مفیدی وجود دارند که باعث تولید چرخه نیتروژن و تصفیه آب می‌شوند. این باکتری‌ها برای فعالیت خود به یک سطح و محیط کم نور احتیاج دارند. سامپ یک نوع فیلتر آکواریوم با آب معمولی یا شور می‌باشد که دارای  4 قسمت است و در یک قسمت آن محل قرار گرفتن ماده‌ای برای نشستن این باکتری‌ها بر روی آن تعبیه شده است. هرچه این ماده دارای تخلخل بیشتری باشد فضای بیشتری را برای فعالیت این باکتری‌ها در اختیارشان قرار می‌دهد. پوکه معدنی با توجه به ویژگی ساختاری خود و تخلخل‌های فراوان، یک ماده مناسب برای کاربرد در سامپ دارد.

پوکه معدنی در آکواریوم

استخراج پوکه معدنی که یک سنگ آذرین طبیعی از طبیعت می‌باشد. این سنگ دارای خاصیت آنتی باکتریال است. همین ویژگی آنتی باکتریال بودن باعث می‌شود که مانع از رشد باکتری‌ها در آکواریوم شود. پوکه معدنی دارای ظاهری زیبا و در رنگ‌های متفاوت وجود دارد که جلوه زیبا به آکواریوم می‌بخشد. همچنین پوکه معدنی باعث رشد بهتر گیاهان و عمل فتوسنتز آن‌ها شده که باعث می‌شود سطح اکسیژن آب با فتوسنتز بالا رود. یکی دیگر از مزایای پوکه معدنی در آکواریوم وزن سبک آن است که از وارد کردن بار اضافه بر آکواریوم جلوگیری می‌نماید.

اجرای شیب بندی با پوکه معدنی

یکی از متداول‌ترین راه‌ها برای شیب بندی ساختمان استفاده از پوکه معدنی است. شیبب بندی راهی است برای خروج و هدایت کامل آب از روی سطح. یکی از بهترین مصالح به کار رفته در شیب بندی ساختمان پوکه نخودی است. از جمله مزایای شیب بندی با پوکه معدنی عبارتند از: عدم جذب آب، کاهش مصرف سیمان، کاهش بار مرده ساختمان، مقاومت فشاری بالا و عایق صدا و حرارت.

 

انواع پوکه معدنی

همانطور که اشاره کردیم پوکه معدنی انواع متنوعی دارد که هرکدام خصوصیت و کارایی خود را دارند. در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم. 

 1. پوکه عدسی
 2. پوکه بادامی
 3. پوکه ماسه ای
 4. پوکه نخودی
 5. پوکه سیاه
 6. پوکه سفید یا پومیس
 7. پوکه فندقی

پوکه معدنی عدسی

پوکه عدسی یکی از انواع پوکه معدنی است که اندازه آن معمولا بین 3 تا 7 میلی‌متر است. هرچه اندازه پوکه کوچک‌تر باشد کیفیت آن بیشتر است و بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. بیشترین کاربرد پوکه عدسی در کف پوش ساختمان و بلوک سازی است. ولی در گاهی اوقات در بلوک سازی نیز استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید پوکه معدنی تحت فشار و گرمای زیادی تولید می‌شود به همین دلیل مقاومت بالایی دارد. این امر باعث شده است که با به کارگیری پوکه عدسی در ساخت و ساز مقاومت ساختمان افزایش پیدا کند. پوکه عدسی نام‌های دیگری مانند: پوکه بلوک سازی، پومیس عدسی، پوکه بلوک زنی و … معرف است. 

پوکه معدنی سیاه

یکی دیگر از انواع پوکه معدنی پوکه سیاه است که به رنگ خاکستری متمایل به قهوه‌ای دیده می‌شود. از این پوکه برای کارهای عمرانی، ساختمانی و تولیدی استفاده می‌شود. که روزانه به سراسر کشورهای دنیا از آن صادر می‌شود. این نوع پوکه به دلیل وزن کم و مقاومت بالا مورد استقبال همگان واقع شده است.

پوکه معدنی ماسه‌ای

به پوکه‌هایی که کوچکترین سایز را دارند پوکه ماسه‌ای می‌گویند. سایز پوکه‌های ماسه‌ای معمولا بین 0 تا 5 میلی‌متر و وزن آن بین 800 تا 900 کیلوگرم است. این نوع پوکه برای تیغه‌های دیواری، بلوک‌های سقفی و دیوارهای ساختمانی استفاده می‌شود.

پوکه معدنی نخودی

به پوکه‌های معدنی که با سایزها 5 تا 10 میلی متر و وزن 100 تا 500 کیلو گرم به بازار ارایه می‌شوند، پوکه نخودی می‌گویند. از پوکه نخودی برای اتصال طبقات و بین طبقات ساختمان برای کنترل وزن به دیگر استفاده می‌شود. مزیت اصلی پوکه نخودی به دیگر مصالح استحکام بالای آن است که می‌تواند وزن بین طبقات را کنترل کند در حالی که خودش وزنی ندارد.

پوکه سفید یا پامیس

این نوع پوکه همانطور که از اسمش پیدا است رنگ سفید روشنی دارد و جنس آن نسبتا نرم و آهکی است. این نوع پوکه به تنهایی کاربرد خاصی ندارد و به دلیل دارا بودن رطوبت کافی و فرم آهکی که دارد معمولا با پوکه سیاه مخلوط می‌شود و در کارهای ساختمانی استفاده می‌گردد. این نوع پوکه برای مناطق خشک کشور مناسب است، زیرا رطوبت کافی را به همراه خود دارد.

پوکه فندقی

پرکاربردترین نوع پوکه فندقی است که برای شیب‌دار کردن سقف و کف طبقات از آن استفاده می‌کنند. پوکه فندقی عایق بسیار مناسبی برای سرما و صوت است، به همین دلیل مورد استقبال همگان واقع‌ شده است.

پوکه بادامی

یکی دیگر از انواع پوکه معدنی پوکه بادامی است که اندازه آن بین 18 تا 25 میلیمتر است. هرچه وزن پوکه کمتر باشد کیفیت آن بیشتر است. کاربرد اصلی پوکه بادامی درساخت شیب پشت بام، کف طبقات، سقف زنی ساختمان و پوشش کف است. پوکه بادامی با نام‌های دیگری مانند: پوکه سقف، پوکه سقف زنی، پومیس بادامی و … شناخته شده است.

پوکه بادامی

شکل 12. پوکه بادامی

تاثیر پوکه معدنی بر محیط زیست

 1. کاهش گازهای سمی: تولید سیمان در کارخانه باعث تولید گازهای شیمیایی و سمی فراوان و ورود آن‌ها به جو و آلودگی می‌شود. این گازها برای سلامت انسان مضر می‌باشند. با ورود پوکه معدنی به فرآیند ساخت سیمان، تولید گازهای سمی کاهش یافته و خطرات تولید سیمان را کاهش می‌دهد. این کمک به این صورت است که بتنی که توسط پوکه معدنی تولید می‌شود دارای استحکام بالا می‌باشد و همین امر سبب کاهش مصرف سیمان و کاهش نیاز به تولید آن و در نتیجه کاهش تولید گازهای سمی می‌گردد.
 2. جلوگیری از آتش سوزی: پوکه معدنی با خاصیت ضد حریق خود می‌تواند از آتش سوزی‌هایی که در جنگل‌ها اتفاق می‌افتد جلوگیری کرده و به عنوان مانعی برای پیشروی آتش به جلو عمل کند.
 3. جلوگیری از فرسایش خاک: مروزه کودهای شیمیایی مورد استفاده توسط کشاورزان باعث فرسایش خاک می‌شود. استفاده از پوکه معدنی در خاک باعث می‌شود که ترک خوردگی خاک به وسیله چسبیدن ذرات به یکدیگر کاهش یابد و از فرسایش خاک جلوگیری شود.
 4. از بین رفتن کوه آتشفشان: برداشت‌های زیاد پوکه معدنی از کوه آتشفشان به تدریج سبب از بین رفتن آن می‌شوند و  باعث می‌شود که بیکاری افراد آن منطقه افزایش یابد. همچنین یک کوه آتشفشان بر آب و هوای منطقه تاثیرات زیادی دارد که با از بین رفتن آن تغییراتی در آب و هوای آن منطقه به وجود می آید.

معرفی پوکه معدنی قروه

پوکه معدنی قروه ازدانه‌های سبک که حاصل از فعالیت‌های آتشفشانی است تشکیل می‌گردد. پوکه معدنی قروه​ وزن مخصوص بسیار كم با درجه سختی بالا است، همچنین تخلخل آن حدود 7 برابر می‌باشد. رنگ پوکه معدنی قروه مشکی یا خاكستری یا حنایی است. این نوع پوکه دارای دانه بندی‌های متفاوت از ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بیش از 40 میلیمتر است. هر یک از این اندازه‌ها برای مصارف خاصی كاربرد دارند.

پوکه معدنی قروه یکی از بهترین پوکه معدنی سراسر کشور ایران است که دارای درجه کیفیت ۱ است. این پوکه در مقایسه با سایر پوکه معدنی‌ها دارای وزن کمتر و تخلخل بیشتر و هم چنین به دلیل معادن زیاد قیمت مناسب‌تر از سایر پوکه‌های معدنی است.

معرفی شهر قروه

قروه یکی از شهرهای استان کردستان و مرکز شهرستان قروه است. رشد و توسعه قروه در طول سال‌های اخیر در امتداد جاده‌ی سنندج – همدان انجام پذیرفته ‌است. این شهر پیش‌تر با عنوان اسفندآباد شناخته می‌شده‌ است.
قروه در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و اغلب کوه‌های پیرامون آن در بیش‌تر ماه‌های سال پوشیده از برف‌اند. از مهم‌ترین کوه‌های این شهر می‌توان به بدر، پریشان، پنجه‌علی (پنجه)، حاج‌آقا، قره‌یارکه، قلوز و کولاره اشاره کرد.
رود شور مهم‌ترین رود قروه بوده و آب این رود به همراه سایر رودهای منطقه به قزل‌اوزن می‌ریزد. از سایر رودهای قروه می‌توان اوزون، تلخه‌رود، تهماسب‌قلی و قره‌چای را نام برد.
قروه معادن سنگ و طلای بسیاری را در خود جای داده است و نیاز منطقه به سنگ‌های مختلف را تامین می‌کند. معادن مختلف آنتیموان، پوکه‌ی معدنی، شن کوهی، گرانیت، ماسه کوهی، مرمر و مرمریت در این شهر قرار گرفته‌اند.

چرا پوکه معدنی قروه مورد استقبال بی‌نظیر مردم واقع شده است؟

در این قسمت از مقاله امروز قصد داریم توضیح دهیم که چرا پوکه معدنی قروه مورد استقبال بی‌نظیر مردم واقع شده است؟ پوکه معدنی به دلیل خصوصیات خاصی که دارد از زمان‌های گذشته تاکنون مورد استقبال همگان قرار گرفته است. این خصوصیات شامل موارد زیر می‌شود.

 1. عایق در برابر سرما و گرما
 2. ایجاد نارسایی صوتی
 3. وزن کم
 4. وجود تخلخل بالا
 5. توان مقاومتی بالا در برابر برخورد با ضربه
 6. دارا بودن مواد معدنی
 7. حفظ آب درون حفره‌های خود به مدت طولانی
 8. ضد حریق بودن
 9. ضد آفت و حشرات موزی
 10. غیرقابل فاسد شدن
 11. غیرقابل شکستن
 12. وجود تنوع در پوکه معدنی قروه
 13. ظاهری زیبا و منحصر بفرد
 14. دارا بودن عمر مفید بیش از 100 سال
 15. و…

به چند طریق می‌توان از پوکه معدنی قروه استفاده کرد؟

پوکه معدنی قروه به روش‌های گوناگونی مورد استفاده بشر قرار می‌گیرد و در تمامی این روش‌ها نتیجه مطلوبی بر جای گذاشته است. ما در اینجا به چند طریق استفاده از پوکه معدنی خواهیم پرداخت.

 1. از پوکه معدنی قروه می‌توان در تزیین دیوارهای داخلی و خارجی منازل، ادارات، شرکت‌ها، بیمارستان‌ها و … استفاده کرد.
 2. در ساخت بلوک، موزاییک، دیوارهای آماده، سرامیک و … از پوکه معدنی قروه استفاده می‌شود.
 3. در باغ‌ها، باغچه‌ها، زمین‌های کشاورزی، گلدان‌های خانگی از پوکه معدنی قروه جهت بهبود وضعیت رشد گیاهان استفاده می‌شود.
 4. در احداث پروژه‌های عمرانی پوکه معدنی قروه کاربرد فراوانی دارد.
 5. در احداث پروژه‌های راه و شهر سازی پوکه معدنی قروه در ساخت آسفالت، تونل‌ها، پل‌ها و…. استفاده می‌شود.
 6. از پوکه معدنی قروه برای تزئین آکواریوم‌ استفاده می‌کنند.
 7. از دیگر کاربردهای پوکه معدنی قروه می‌توان به استفاده این محصول در ساخت مواد شوینده اشاره کرد. در ساخت مواد شوینده‌ای چون: صابون، شامپو و … از پوکه معدنی قروه استفاده می‌شود.
 8. در صنعت دارو سازی و پزشکی پوکه معدنی قروه در ساخت لوازم ضد عفونی کننده زخم کاربرد مهمی دارد.
 9. هنگامی که می‌خواهند آب فاضلاب را تصفیه کننده برای جداسازی زباله‌های همراه با آب لازم است که آب فاضلاب یکبار از کنار پوکه معدنی قروه بگذرد. پوکه معدنی قروه در تصفیه کردن آب فاضلاب نقش بزرگی را ایفاء می‌کند.
 10. و…

انواع پوکه معدنی قروه

انواع پوکه معدنی قروه عبارتند از پوکه معدنی بادامی، فندوقی، نخودی، عدسی و ماسه ای است.

نوع پوکه قروهسایز پوکه قروه
پوکه معدنی بادامی قروهسایز ۱۸ الی ۲۶ میلیمتر
پوکه معدنی فندوقی قروهسایز ۱۰ الی ۲۰ میلیمتر
پوکه معدنی نخودی قروهسایز ۵ الی ۱۲ میلیمتر
پوکه معدنی عدسی قروهسایز ۳ الی ۷ میلیمتر
پوکه معدنی ماسه ای قروهسایز ۰ الی ۵ میلیمتر
جدول سایز پوکه معدنی قروه

معرفی یکی از معادن پوکه معدنی قروه

معدن شرکت پوکه هوشنگ در اطراف شهر قروه قرار دارد. در این معدن، به صورت شبانه روزی، پوکه معدنی درجه یک در سایزهای مختلف استخراج می‌شود. پوکه هوشنگ با توجه به قرار گرفتن در دسته تولید و فراوری کنندگان پوکه معدنی قروه، مفتخر است در تولید انواع دانه بندی (پوکه سیاه )، ماسه‌ای( پودری)، پوکه عدسی، پوکه نخودی، پوکه فندوقی، پوکه بادامی، پوکه برای سنگ پا، سنگ پوکه و … بهترین کیفیت و خدمات را به مشتری ارائه کند.

چگونه بهترین پوکه معدنی قروه را با قیمت مناسب خریداری کنیم؟

آیا می‌دانید که چگونه بهترین پوکه معدنی قروه را با قیمت مناسب خریداری کنید؟ برای خرید پوکه معدنی قروه با قیمت مناسب تنها کافی است که پوکه معدنی قروه را با توجه به نیازتان تهیه کنید. مثلا اگر قصد دارید پوکه معدنی قروه را در کشاورزی استفاده کنید بهتر است که پوکه معدنی نخودی قروه را خرید نمایید.

فروش انواع سایز پوکه معدنی قروه

پوکه معدنی از نظر قیمت نسبت به سبکدانه‌هایی مانند لیکا به صرفه‌تر می‌باشد. قیمت‌های پوکه معدنی بسته به نوعی که انتخاب می‌کنید متفاوت می‌باشد زیرا قیمت پوکه با توجه به ویژگی‌هایی مانند سختی و استحکام تعیین می‌شود. می‌توانید برای تهیه پوکه مورد نیاز خود به سایت ما مراجعه نمایید. ما بهترین و با کیفیت ترین پوکه را با قیمتی مناسب در کوتاه‌ترین زمان به سراسر کشور ارسال می‌نماییم.

شرکت قروه پوکه ۲۴ ساعته آماده ارسال سفارش پوکه معدنی قروه در انواع سایزها می‌باشد.
جهت سفارش یا با شماره ۰۹۱۸۳۷۲۲۱۳۸ تماس حاصل نمایید و یا به دفتر فروش شرکت قروه پوکه به آدرس:
ایران – کردستان، شهرستان قروه بزرگراه سنندج همدان دفتر فروش شرکت قروه پوکه مراجعه فرمایید.

"فروش

سوالات متداول پوکه معدنی

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی یا پامیس (Pumice) نوعی سنگ آتشفشانی است. که با سرد شدن گدازه های آتشفشانی با فشار و سرعت زیاد حاصل می‌شود.

مهم ترین خاصیت پوکه معدنی چیست؟

خاصیت اصلی پوکه معدنی، تراکم کم و سبک بودن آن است. سنگ پوکه به قدری سبک است که روی آب شناور می‌شود تا اینکه در نهایت با پر شدن وزیکول هایش غرقاب شود.

کاربرد پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی دارای کاربردهای فراوانی است از جمله: در کشاورزی، ساختمان سازی، پوکه در نساجی و تولید شلوار جین، به عنوان عایق حرارتی و صوتی، ساخت موزاییک و بتن سبک، به عنوان ساینده در خمیر دندان و لاک و پاک کن‌های مداد و …

اصلی ترین خاصیت پوکه معدنی چیست؟

پوکه‌های معدنی به دلیل تخلخل بسیار زیاد، وزن کم، شناور ماندن در آب و خواص بسیار دیگر کاربردهای فراوانی دارد. اما اصلی ترین خاصیت پوکه معدنی وزن کم و مقاومت و استحکام است. استفاده از آن در کشاورزی و ساختمان فراوان است.

آیا پوکه معدنی متراکم و سنگین است؟

خیر. همان طور که اشاره شد پوکه‌های معدنی به دارا بودن وزن پایین و چگالی کم شهرت دارند.

قیمت کدام نوع پوکه مناسب تر است؟

همانطور که گفته شد دو نوع پوکه صنعتی و معدنی در بازار وجود دارد که در برتر بودن پوکه معدنی نسبت به پوکه صنعتی هیچ گونه جای شکی نیست.

پوکه معدنی به دلیل اینکه توسط طبیعت ساخت می‌شود و هیچ گونه هزینه‌ی بابت ساخت آن پرداخته نمی‌شود و قیمت مناسب‌تری نسبت به پوکه صنعتی دارد. با انتخاب پوکه معدنی می‌توانید یک انتخاب مناسب در قابل پرداخت هزینه‌ای ناچیز باشد.

امیدوارم مقاله ی ”پوکه معدنی” مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. با پوکه قروه در ارتباط باشید.

قیمت روز پوکه معدنی قروه بر روی تصویر کلیک کنید.       
5/5 - (92 امتیاز)

8 دیدگاه دربارهٔ «پوکه معدنی چیست + انواع پوکه و کاربردهای آن»

 1. پوکه معدنی خیلی قیمت بهتری داره نسبت به پوکه صنعتی واقعا به صرفه هست

 2. سید محمد هادی

  ممنون بابت مقاله خوب و کامل پوکه معدنی عالی بود 🙏🙏🙏🙏

 3. غلامرضا آزادی

  پوکه معدنی برای شیب بندی ساختمان به خاطر سبک بودن خیلی کاربرد داره. ممنون از اطلاعات جامع و کامل در مقاله پوکه معدنی

 4. سید ضیایی

  قیمت پوکه معدنی در سال 1400 روند صعودی داشته؟

 5. من اولین بار بود راجب پوکه می خوندم واقعا خوب بود خسته نباشید

 6. سلام ممنون خوشحالیم که مقاله پوکه معدنی مورد توجه شما دوست عزیز قرار گرفت.

 7. علی فکوری

  سلام اطلاعات کاملی راجب به “پوکه معدنی” در اختیار ما گذاشتید ممنون خسته نباشید. 🌺🌺🌺🌺🌺

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.