پرلیت چیست؟

در این مقاله قصد داریم شما را با مفاهیم مربوط به پرلیت آشنا کنیم. پرلیت چیست؟ و چه کاربردهایی را دارد؟ درواقع پرلیت نیز مانند پوکه قروه یک نوع سنگ است که در ادامه به‌صورت کلی با آن آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

پرلیت چیست؟

پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی است که از دهانه آتشفشان به‌صورت گاز خارج می‌شود. بعد از خارج شدن از دهانه آتشفشان با اسید و آب مخلوط شده سپس پرلیت به وجود خواهد آمد. در ادامه به موادی که بر پرلیت تاثیر می گذارند، می پردازیم.

مواد تاثیر گذار بر پرلیت

در پاسخ سؤال پرلیت چیست می‌توان گفت پرلیت ماده‌ای است که از هیدراسیون ابسیدین و آب به وجود آمده است. در ساخت آن آب به دو شکل مولکولی و هیدروکسیل موجود است. در قرن سوم و چهارم پرلیت‌ها مرغوب و ماندگار بودند ولی اکنون با گذر زمان پس از مدتی شکل و ظاهرشان را از دست می‌دهند.

در زمان جنگ جهانی دوم پرلیت وجود داشت ولی به فراوانی امروز نبود و مردم فقط می‌دانستند که یک ماده شیشه‌ای از آتشفشان خارج می‌شود اما بعدها متوجه شدند که پرلیت در صنعت کاربرد دارد و شروع به استخراج آن بصورت تنی کردند.

پرلیت چیست

طریقه ساخت پرلیت

پرلیت در ابتدا به شکل گاز از آتشفشان خارج می‌شود پس از خارج شدن به زمین می نشیند و تبدیل به سنگ می‌شود. سنگ پرلیت را در ابتدا به کارخانه برده و به قطعات کوچک تبدیل می‌کنند. سپس هنگامی که پرلیت ها خورد شدند آنها را به داخل کوره می اندازند تا آب و مواد شیمیایی را با پرلیت ترکیب شود. در آخر پرلیت را از کوره خارج کرده و به محیطی با دمای مناسب انتقال می‌دهند تا آماده ارائه به بازار شود.

کاربرد پرلیت

از پرلیت در کشاورزی و باغداری استفاده چشمگیری می‌شود به‌طوری‌که پرلیت را با خاک کشاورزی مخلوط می‌نمایند. این عمر موجب می‌شود تا آب کناره‌ی محصولات دیرتر از حد معمول تبخیر شود. و به دلیل معدنی بودن پرلیت مواد معدنی لازم را به محصولات کشاورزی می‌دهد. در ادامه دیگر کاربردهای پرلیت را به شما معرفی می‌کنیم.

  1. مخلوط پرلیت با گچ برای ساخت دیواره‌های داخلی ساختمان کاربرد دارد و عایق مناسبی برای گرما و صوت است.
  2. در علم متالوژی برای کاهش دما و اکسید نشدن مواد از پرلیت خام استفاده می‌کنند.
  3. در ساخت و تهیه سیمان از پرلیت استفاده می‌شود.
  4.  در ساخت سرامیک و سرویس بهداشتی از پرلیت خام به جای کوارتز و فلدسپارت استفاده می‌شود.
  5. در ساخت ملات به جای سیمان می‌توان از پرلیت استفاده کرد هم قیمت مناسب‌تری دارد و هم عایق صوت و گرما است.
  6. پرلیت در ساخت مواد پلاستیک، ساخت رنگ، لاستیک، چسب و غیره نیز کاربرد دارد.
  7. در ایالات‌متحده آمریکا در سال 1914 از پرلیت در دندان‌پزشکی و ساخت دندان مصنوعی استفاده می‌کردند.

قیمت پرلیت

برای تهیه پرلیت قیمت یکسانی وجود ندارد و با توجه به مرغوب بودن، محیط جغرافیایی، کاربرد آن و غیره قیمت نیز تغییر نوساناتی را دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان فروش ما صحبت کنید.

هوشنگ فلاح

حاج هوشنگ فلاح بنیانگذار وب سایت پوکه قروه ارائه دهنده پوکه معدنی قروه با کیفیت های درجه 1 درجه 2 درجه 3 و پخش پوکه معدنی در سراسر کشور و خارج کشور است. جهت مشاوره و خرید پوکه فلاح و ارتباط مستقیم با هوشنگ فلاح: ☎️ 09183722138

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *