خانه » دانستنی‌های پوکه معدنی 🌋 » وزن مخصوص پوکه صنعتی

وزن مخصوص پوکه صنعتی

وزن مخصوص پوکه صنعتی

در این مقاله قصد داریم وزن مخصوص پوکه صنعتی را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید. پوکه صنعتی چیست؟ پوکه صنعتی پوکه ای ست که از خاک رس درست شده و در صنعت روی خاک روس عملیات خاص و حرارتی انجام می دهند این عملیات موجب سفت شدن خاک و تشکیل پوکه می شود.

پوکه صنعتی چیست؟

پوکه صنعتی

در جواب پوکه صنعتی چیست باید گفت پوکه صنعتی پوکه ای است که با استفاده از خاک رس و انجام عملیات حرارتی ، باعث انبساط و سخت شدن سطح تولید می‌گردند.
مراحل ساخت پوکه صنعتی به صورت زیر است.

 

طرز تهیه پوکه صنعتی

مرحله اول ساختن پوکه صنعتی

خاک از طریق جعبه تغذیه وارد خط تولید می شود. خاک وارد شده توزین می گردد و با عبور از دروازه مغناطیسی وارد آسیاب ( Adge mill ) می شود در آنجا خاک همراه با آب مورد نیاز له شده واز صفحه مشبکی با روزنه های ۱۸ میلیمتر عبور میکند. گل عبور داده شده وارد مخلوط کن می گردد و در آنجا به وسیله دو محور چرخ گوشتی ورز داده می شود تا گل به حالت پلاستیک درآید. سپس گل ورز داده شده از آسیاب غلطکی با مجرای ۲ میلیمتر عبور میکند تا کاملا حالت یکنواخت پیدا کند. گل یکنواخت شده به کوره خشک کن هدایت می شود.

مرحله دوم ساختن پوکه صنعتی

کوره خشک کن به طول ۳۵ متر و حرکت ۵/۱ تا ۲ دور در دقیقه دارای ساختمان داخلی بخصوصی است. این ساختمان باعث می شود تا گل درمعرض هوای گرم قرار گرفته، خشک و ریز شود. نهایتا به گندله های ریزی تبدیل میشود. حرارت کوره خشک کن در ابتدا ۱۵۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد است و در انتها به ۵۵۰ تا ۶۰۰ درجه سانتیگراد میرسد. گندله های آماده شده به کوره پخت میریزد. کوره پخت به طول ۲۲ متر و قطر ۴/۳ متر قادر است تا ۶ دور در دقیقه دوران نماید. منحنی حرارتی کوره پخت از ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه کشیده می شود و گندله ها در این حرارت منبسط شده و به دانه هایی از ۱ تا ۲۰ میلیمتر سبک و متخلخل تبدیل می شوند. دانه های سبک تولید شده به داخل خنک کن های ماهواره ای هدایت شده و از آنجا بر روی نوارهای خروجی ریخته شده و در محوطه آزاد دیو می شوند.

مرحله سوم ساختن پوکه صنعتی

به دلیل آنکه هر کاربردی نیاز به دانه بندی مخصوصی می باشد، لذا سبکدانه های تولیدی با عبور از سرند به سه سایز مختلف ۴-۰ میلیمتر, ۱۰-۴ میلیمتر، ۲۵-۱۰ میلیمتر تقسیم می شود و دانه‌های مجزا شده برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

مراحل ساخت پوکه صنعتی

وزن مخصوص پوکه صنعتی

در هنگام تولید پوکه های صنعتی چون ابتدا به شکل گل در می آید مسلما اندازه قطعات آن بزرگ است. سپس این پوکه ها را درون کوره قرار می دهند تا آب آنها بطور کامل از بین بروند بطوری که وزنی نداشته باشند. سپس با توجه به کاربرد پوکه در هر کاری پوکه را به قطعات کوچکی توسط دستگاه چرخ گوشت تبدیل می کنند تا با توجه به نیاز افراد اندازه پوکه را انتخاب نمایید.

 1. پوکه ها در اندازه های متفاوت 1 میلیمتری، 2 میلیمتری، 3 میلیمتری و… تولید می شود که وزن هرکدام باتوجه به اندازه آن متفاوت است.
 2. وزن پایین در پوکه های صنعتی به دلیل فضاهای خالی درون آن می باشد.
 3. پوکه های صنعتی در دمای1200 درجه سانتی گراد به دست می آید.
 4. این پوکه ها سطحی گرد و ناهموار دارند و رنگ آنها نیز سیاه و قهوه ای ست.

ویژگی های پوکه صنعتی

 1. پوکه های صنعتی نسبت به پوکه معدنی وزن بیشتری دارند.
 2. پوکه صنعتی گرما را کمی بیشتر از پوکه های معدنی عبور می دهد و برای مکان های گرم بسیار مناسب است موجب خنک شدن آن محیط می شوند.
 3. پوکه های صدا عایق صوتی بسیار مناسبی هستند و صدای اطراف را به بیرون انتقال نمی دهد و صدای بیرون را به داخل نمی آورند.
 4. پوکه صنعتی را می توان با انواع ملات مخلوط کرد و نتیجه مطلوبی دارد.
 5. پوکه صنعتی هیچ وقت امکان فاسد شدن آن وجود ندارد و سالیان سال هم سالم باقی می ماند.
 6. پوکه صنعتی با تمامی مواد شیمیایی سازگار است و تغییر شکل نخواهد داد.

مزایای دیوار چینی توسط پوکه صنعتی

خصوصیات و مزایای پوکه صنعتی عبارتند از:

 1. پوکه صنعتی به دلیل اینکه در دمای 550 درجه سانتی گراد شکل می‌گیرد، بسیار مقاوم است.
 2. پوکه صنعتی طبق آخرین استانداردهای روز دنیا ساخته می‌شود.
 3. مزیت دیگر پوکه صنعتی این است که از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.
 4. پوکه صنعتی از وزن بسیار کمی برخوردار است و هزینه‌های ناشی از آن نیز کاهش می یابد.
 5. استفاده از پوکه صنعتی موجب سهولت دیوار چینی می‌گردد.
 6. مقاومت پوکه صنعتی 5/2 بیشتر از مصالح سنتی مثل آجر است.
 7. دیوارچینی به ‌واسطه پوکه صنعتی پوکه می‌شود تا مصرف ملات تا حد چشمگیری کاهش پیدا کند.
 8. سرعت ساخت و ساز به حد چشم گیری افزایش پیدا میکند.

خواص پوکه صنعتی برای گیاه

پوکه صنعتی نوعی کود برای گیاه است. این پوکه شکلی به صورت دانه های گرد، زبر و ناهموار دارد. از خصوصیات آن می توان به خاصیت تخلخلی بودن اشاره کرد. با توجه به همین ویژگی، این پوکه را با خاک مزرعه و گلدان ها مخلوط می کنند زیرا منجر به تنفس بیشتر و بهتر خاک می شود. علاوه بر این، این کار باعث افزایش باروری در گیاهان می شود. یکی دیگر از مزایای استفاده از آن قابلیت جذب بالای آب است، پوکه صنعتی آب را جذب می کند و در اختیار گیاه قرار می دهد. همچنین باید گفت استفاده از این کود آسان است به همین دلیل کشاورزان به مصرف آن علاقه مندند. بنابراین تمامی این ویژگی ها در کنار هم به رشد و پرورش گیاهان خانگی کمک می کنند.

بتن پوکه صنعتی

بتن از خوب مخلوط کردن یک جسم پسباننده مانند سیمان، گچ یا جسم پر کننده مانند دانه های ریز و درشت سبکدانه یا ماسه تهیه می شود. ملات خشک پلاستر، بنایی و ملات با جذب آب کم تهیه شده، از نوع بتن با پایه سیمان هیتند که از دانه های سبک پوکه صنعتی تهیه شده اند. بتن پوکه صنعتی در سه دسته زیر تولید می شود:

 • بتن بنایی
 • بتن پلاستر
 • بتن با جذب آب کم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *