خانه » دانستنی‌های پوکه معدنی 🌋 » وزن مخصوص پوکه صنعتی

وزن مخصوص پوکه صنعتی

وزن مخصوص پوکه صنعتی

در این مقاله قصد داریم وزن مخصوص پوکه صنعتی را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید. پوکه صنعتی چیست؟ پوکه صنعتی پوکه ای ست که از خاک رس درست شده و در صنعت روی خاک روس عملیات خاص و حرارتی انجام می دهند این عملیات موجب سفت شدن خاک و تشکیل پوکه می شود.

پوکه صنعتی چیست؟

پوکه صنعتی

در جواب پوکه صنعتی چیست باید گفت پوکه صنعتی پوکه ای است که با استفاده از خاک رس و انجام عملیات حرارتی ، باعث انبساط و سخت شدن سطح تولید می‌گردند.
این پوکه با استفاده از مواد طبیعی مانند خاک رس و طی مراحل خاصی در صنعت فراوری می‌شود. این پوکه به لیکا هم شهرت دارد. لیکا از عبارت light expanded clay aggregate است که در واقع به معنای خاک رس بسیار منبسط شده است. از آنجایی که این پوکه‌ها صنعتی هستند و تولید کارخانه می‌باشند، شکل ظاهری آن‌ها مدور اما سطح بیرونی آن‌ها زبر است. قسمت داخلی پوکه‌های صنعتی یا لیکا از بافت سیاه رنگ یا قهوه ای برخوردار است. مراحل ساخت پوکه صنعتی به صورت زیر است.

 

طرز تهیه پوکه صنعتی

مرحله اول ساختن پوکه صنعتی

اولین گام در ساخت پوکه صنعتی تهیه مواد اولیه است. مواد اولیه لازم برای ساخت پوکه صنعتی عبارتند از:

 1. خاک رس
 2. مونت موريونيت
 3. آب

هنگامی که تمامی مواد اولیه آماده شدند خاک رس را درون جعبه‌های مخصوص قرار می‌دهند تا جعبه‌ها خاک رس را به خط تولید انتقال دهند. خاک از طریق جعبه تغذیه وارد خط تولید می شود. خاک وارد شده توزین می گردد و با عبور از دروازه مغناطیسی وارد آسیاب ( Adge mill ) می شود در آنجا خاک همراه با آب مورد نیاز له شده و از صفحه مشبکی با روزنه های ۱۸ میلیمتر عبور می‌کند. بعد از آنکه ناخالصی‌های خاک رس از آن جدا شد، خاک رس را همراه با آب و مونت موریونیت ترکیب کرده تا همانند خمیر شود. گل عبور داده شده وارد مخلوط کن می‌گردد و در آنجا به وسیله دو محور چرخ گوشتی ورز داده می‌شود تا گل به حالت پلاستیک درآید. سپس گل ورز داده شده از آسیاب غلطکی با مجرای ۲ میلیمتر عبور می‌کند تا کاملا حالت یکنواخت پیدا کند. گل یکنواخت شده به کوره خشک کن هدایت می‌شود. 

پوکه معدنی چیست

مرحله دوم ساختن پوکه صنعتی

کوره خشک کن به طول ۳۵ متر و حرکت ۵/۱ تا ۲ دور در دقیقه دارای ساختمان داخلی بخصوصی است. این ساختمان باعث می شود تا گل درمعرض هوای گرم قرار گرفته، خشک و ریز شود. نهایتا به گندله های ریزی تبدیل میشود. حرارت کوره خشک کن در ابتدا ۱۵۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد است و در انتها به ۵۵۰ تا ۶۰۰ درجه سانتیگراد میرسد. گندله های آماده شده به کوره پخت میریزد. کوره پخت به طول ۲۲ متر و قطر ۴/۳ متر قادر است تا ۶ دور در دقیقه دوران نماید. منحنی حرارتی کوره پخت از ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه کشیده می شود و گندله ها در این حرارت منبسط شده و به دانه هایی از ۱ تا ۲۰ میلیمتر سبک و متخلخل تبدیل می شوند. پس از اتمام کار پخت پوکه صنعتی، پوکه‌ها وارد نوار نقاله می‌شوند. در نوار نقاله پوکه صنعتی به بیرون از کوره و هوای آزاد انتقال می‌یابند.

 

مرحله سوم ساختن پوکه صنعتی

پس از آنکه پوکه‌های صنعتی به بیرون از کوره انتقال یافتن و سرد شدند، سبکدانه های تولیدی با عبور از سرند به سه سایز مختلف ۴-۰ میلیمتر, ۱۰-۴ میلیمتر، ۲۵-۱۰ میلیمتر تقسیم می شود و دانه‌های مجزا شده برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

مراحل ساخت پوکه صنعتی

وزن مخصوص پوکه صنعتی

در هنگام تولید پوکه های صنعتی چون ابتدا به شکل گل در می آید مسلما اندازه قطعات آن بزرگ است. سپس این پوکه ها را درون کوره قرار می دهند تا آب آنها بطور کامل از بین بروند بطوری که وزنی نداشته باشند. سپس با توجه به کاربرد پوکه در هر کاری پوکه را به قطعات کوچکی توسط دستگاه چرخ گوشت تبدیل می کنند تا با توجه به نیاز افراد اندازه پوکه را انتخاب نمایید.

 1. پوکه ها در اندازه های متفاوت 1 میلیمتری، 2 میلیمتری، 3 میلیمتری و… تولید می شود که وزن هرکدام باتوجه به اندازه آن متفاوت است.
 2. وزن پایین در پوکه های صنعتی به دلیل فضاهای خالی درون آن می باشد.
 3. پوکه های صنعتی در دمای1200 درجه سانتی گراد به دست می آید.
 4. این پوکه ها سطحی گرد و ناهموار دارند و رنگ آنها نیز سیاه و قهوه ای ست.

ویژگی های پوکه صنعتی

تراکم ناپذیری: دانه‌های لیکا در مقابل فشار مکانیکی دائمی و یا بارگزاری مکرر، فشرده نمی‌شوند و نسبت درصد هوای موجود، ثابت می‌ماند.

جذب آب: وجود منافذ درونی بسته، ساختمان سلولی بخصوص و وجود لایه روکش این ساختار باعث می‌شود که میزان جذب آب در دانه‌های پوکه صنعتی نسبت به سایر سبکدانه‌ها کاهش یابد. جذب آب دانه‌های لیکا حداکثر به 18 درصد وزن آن محدود می‌شود. 

واکنش ناپذیری: دانه‌های لیکا مانند پوکه معدنی دارای PH حدود 7 است و از نظر شیمیایی خنثی و فاقد مواد معدنی واکنش پذیر است. به همین دلیل هیچ نوع خورندگی و پوسیدگی در سایر اجزا ایجاد نمی‌کند.

مقاوم در برابر یخ زدگی: این دانه‌ها در مقابل یخ زدگی واکنش خاصی نشان نمی‌دهند.

عمر مفید: پوکه صنعتی عمر مفید بسیار بالایی دارد.

دریافت قیمت پوکه معدنی

مزایای دیوار چینی توسط پوکه صنعتی

خصوصیات و مزایای پوکه صنعتی عبارتند از:

 1. پوکه صنعتی به دلیل اینکه در دمای 550 درجه سانتی گراد شکل می‌گیرد، بسیار مقاوم است.
 2. پوکه صنعتی طبق آخرین استانداردهای روز دنیا ساخته می‌شود.
 3. مزیت دیگر پوکه صنعتی این است که از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.
 4. پوکه صنعتی از وزن بسیار کمی برخوردار است و هزینه‌های ناشی از آن نیز کاهش می یابد.
 5. استفاده از پوکه صنعتی موجب سهولت دیوار چینی می‌گردد.
 6. مقاومت پوکه صنعتی 5/2 بیشتر از مصالح سنتی مثل آجر است.
 7. دیوارچینی به ‌واسطه پوکه صنعتی پوکه می‌شود تا مصرف ملات تا حد چشمگیری کاهش پیدا کند.
 8. سرعت ساخت و ساز به حد چشم گیری افزایش پیدا میکند.

خواص پوکه صنعتی برای گیاه

پوکه صنعتی نوعی کود برای گیاه است. این پوکه شکلی به صورت دانه های گرد، زبر و ناهموار دارد. از خصوصیات آن می توان به خاصیت تخلخلی بودن اشاره کرد. با توجه به همین ویژگی، این پوکه را با خاک مزرعه و گلدان ها مخلوط می کنند زیرا منجر به تنفس بیشتر و بهتر خاک می شود. علاوه بر این، این کار باعث افزایش باروری در گیاهان می شود. یکی دیگر از مزایای استفاده از آن قابلیت جذب بالای آب است، پوکه صنعتی آب را جذب می کند و در اختیار گیاه قرار می دهد. همچنین باید گفت استفاده از این کود آسان است به همین دلیل کشاورزان به مصرف آن علاقه مندند. بنابراین تمامی این ویژگی ها در کنار هم به رشد و پرورش گیاهان خانگی کمک می کنند.

بتن پوکه صنعتی

بتن از خوب مخلوط کردن یک جسم پسباننده مانند سیمان، گچ یا جسم پر کننده مانند دانه های ریز و درشت سبکدانه یا ماسه تهیه می شود. ملات خشک پلاستر، بنایی و ملات با جذب آب کم تهیه شده، از نوع بتن با پایه سیمان هیتند که از دانه های سبک پوکه صنعتی تهیه شده اند. بتن پوکه صنعتی در سه دسته زیر تولید می شود:

 • بتن بنایی
 • بتن پلاستر
 • بتن با جذب آب کم

 

فروش پوکه صنعتی

پوکه معدنی نسبت به نوع صنعتی آن تخلخل بیشتری دارد، به همین دلیل از وزن کمتری نیز برخوردار است اما باید گفت هزینه پوکه معدنی نسبت به لیکا کمتر است. اگر قصد خرید باکیفیت‌ترین پوکه صنعتی در کشور را دارید برای مشاوره و کسب اطلاع از قیمت و خرید آن می‌توانید با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.