کاربرد سنگ پا چیست

کاربرد سنگ پا برای چیست؟ آیا سنگ پا، پوکه معدنی است؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم. با ما همراه باشید.

سنگ پا نوعی سنگ آذرین متخلخل، اسفنجی‌شکل و زبر است که از سرد شدن مواد مذاب آتشفشان ها شکل می‌گیرد و خاصیت سایش و لایه‌برداری دارد. در اینجا قصد داریم شما را با دنیای تاریخچه سنگ پا، کاربردهای سنگ پا، فواید استفاده از آن و … آشنا کنیم.

سنگ پا چیست؟

سنگ پا چیست؟

شکل 1. سنگ پا چیست؟

سنگ پا نوعی سنگ آتشفشانی است که در حین سرد شدن از خود گازی متصاعد می‌کند که سبب سوراخ شدن و متخلخل شدنش می‌شود. به علت متخلخل بودن، باعث سایندگی بالا می شود. که عموما انسان از قدیم از این ویژگی سنگ پا، برای زدودن لایه‌های سفت مرده ی پوست در پاشنه ی پا استفاده کرده است.

آیا سنگ پا یک پوکه معدنی است؟

سنگ پا یک پوکه ی معدنی است.

شکل 2. سنگ پا یک پوکه ی معدنی است.

در جواب سوال پوکه چیست؟ می‌خوانیم که پوکه، یک سنگ آتشفشانی بسیار سبک و متخلخل است. پوکه وقتی ایجاد می‌شود که گاز از درون کف گدازه‌های شیشه‌ای که به سرعت در حال سرد شدن هستند، خارج می شود. با توجه به تعریف و شباهت بسیار زیاد مراحل تشکیل و ظاهر و ویژگی های آن با پوکه معدنی می توان گفت که سنگ پا نوعی از پوکه معدنی متخلخل می باشد.  

 پس می توان گفت که حفره های موجود در سنگ پا که به آن وزیکول نیز می گویند، در واقع حباب های گازی هستند که در طی خنک سازی کف حاصل از ماگما، در آن سرد شده اند. در این حالت با سرد شدن سریع مواد اتم ها قادر به چیدمان خود در یک ساختار نیستند و با محبوس شدن گاز در مواد و سرد شدن آن حفره در سنگ به وجود می آید.  

مواد تشکیل دهنده سنگ پا

 • سنگ پا از گدازه های سرد شده ی آتشفشان به وجود می آید.
 • گدازه ها حاوی خاکستر، گاز، گرد و غبار، مواد معدنی آهن و سیلیس و … می باشند.

نام علمی سنگ پا

از آنجا که سنگ پا از پوکه معدنی به دست می آید، پوکه هایی که دارای سیلیس بیشتر هستند و به رنگ سفید یا خاکستری می باشند را پومیس می نامند. سنگ پاهایی که دارای این خصوصیات هستند با نام علمی پومیس شناخته می شوند. پوکه هایی که دارای سیلیس کمتر و آهن بیشتر و به رنگ سیاه هستند را اسکوریا می نامند. از این رو سنگ پاهای سیاه رنگ را با نام علمی اسکوریا می شناسند.

تاریخچه استفاده از سنگ پا

استفاده از سنگ پا به قدمت تاریخ است. ابتدا مردم از آن برای پاک کردن وسایل جرم گرفته و چرب استفاده می‌کردند، بعد وارد صنعت و درنهایت وارد دنیای مد و زیبایی شد. در قرون وسطی مردم به کاربرد سنگ پا و پوکه معدنی، پی بردند و برای پاک کردن اشیای جرم گرفته و حتی تمیز کردن منزل از سنگ پا استفاده می کردند.

در آن زمان برای تهیه سنگ پا از مبادله کالا به کالا استفاده می کردند و قیمت سنگ پا برابر با چند کیلوگرم گندم بود. ابتدا رومی ها سنگ پا را کشف کردند سپس آن را به سایر کشورها معرفی نمودند. بعد از سال ها سنگ پا وارد صنعت لوازم آرایشی بهداشتی شد. امروزه از آن برای زدودن بافت‌ها و سلول‌های مرده و به عنوان یک لایه‌بردار استفاده می‌شود.

 • سنگ‌پا به رنگ‌های سفید، قهوه‌ای، قرمز و مشکی و در انواع طبیعی و مصنوعی موجود است. و معمولا در داروخانه‌ها و مراکز فروش لوازم حمام و دستشویی به فروش می‌رسد.  

انواع سنگ پا

قبل از اینکه به کاربرد سنگ پا بپردازیم. با انواع سنگ پا آشنا می شویم. سنگ پا همانند پوکه، دارای دو نوع طبیعی و مصنوعی است.

 1. نوع طبیعی آن همان سنگ های آذرین آتشفشانی هستند که در دریا و یا خشکی ایجاد می شوند و شباهت بسیار زیادی به پوکه معدنی دارند.
 2. از طرفی نوع مصنوعی آن از جنس پلاستیک است که تفاوت بسیار زیادی با پوکه صنعتی دارد و به دلیل ایجاد حفره در سطح آن عمل سایندگی را داراست. در عمل ساییندگی آنچنان فرقی بین سنگ پا طبیعی و مصنوعی نمی باشد و بنابر سلیقه می توان هر نوع از آن را استفاده نمود.
انواع سنگ پا

شکل 3. انواع سنگ پا

کاربردسنگ پا چیست ؟

در اینجا قصد داریم شما را با کاربرد سنگ پا و کاربرد پوکه معدنی آشنا کنیم.

 

کاربرد سنگ پا چیست

شکل 4. کاربرد سنگ پا

کاربرد سنگ پا در لایه برداری پوست کف پا

 1. از اصلی‌ترین کاربردهای سنگ پا می‌توان به لایه برداری و از بین بردن سلول‌های مرده کف پا اشاره کرد.
 2. برای این کار در ابتدا پاها را به مدت ده دقیقه در آب ولرم قرار دهید.
 3. سپس سنگ پا را به آرامی به کف پای خود بکشید.
 4. بعد پاها را بشویید و کاملا خشک کنید تا سلول‌های مرده از کف پای شما جدا شوند.

کاربرد سنگ پا برای پوست صورت

کشیدن سنگ پا به صورت می تواند به عنوان یک لایه بردار بدون عوارض عمل کند، باید دقت شود که به دلیل حساس بودن و نازک بودن پوست صورت هنگام استفاده از سنگ پا فشار زیادی به پوست صورت وارد نشود.  

کاربرد سنگ پا در تمیز کردن خانه

با استفاده از سنگ پا می‌توانید جرم‌های سر سخت و قدیمی که تمیز کردن آن‌ها کار دشواری است را از بین ببرید. سنگ پا در تمیز کردن جرم توالت و جرم غذاهای سوخته تاثیر شگفت انگیزی دارد و بدون ایجاد خط و خش سطوح را تمیز و پاکیزه می‌کند.

استفاده از سنگ پا برای فرش

گاهی پیش می آید که قسمتی از فرش بر اثر عوامل مختلف دچار سوختگی می شود. با کشیدن سنگ پا بر روی سوختگی سطحی فرش می توان سطح سوخته را صاف نمود. هم چنین با کشیدن سنگ پا برروی فرش می توان پرزهای اضافی آن را از بین برد.

استفاده از سنگ پا در جمع آوری موهای ریخته شده روی صندلی و فرش

با نگهداری حیوانات خانگی شاهد ریختن مو و پشم‌های آن‌ها در جای‌جای منزل و ماشین هستید. این امر برای هیچ کسی خوشایند نیست.

شما می‌توانید توسط سنگ پا موها و پشم‌های ریخته شده بروی فرش، مبل و صندلی ماشین را به راحتی جمع آوری کنید.

کاربرد سنگ پا در از بین بردن پرز لباس

یکی دیگر از کاربردهای سنگ پا جدا سازی پزر لباس است. اگر لباس شما پرز دارد می‌توانید توسط سنگ پا بدون اینکه آسیبی به لباس بزنید پرزها را به طور کامل جدا کنید. تنها کافی است سنگ پا را به آرامی بر روی لباس بکشید تا پرز آن از بین برود.

کاربرد سنگ پا برای از بین بردن موهای زاید

“سنگ پا” روش مناسبی برای از بین بردن موهای زاید بدن است اما از آن نمی‌توانید برای از بین بردن موهای صورت استفاده کنید.

برای این کار سنگ پا را به آرامی حدود 2 تا 3 دقیقه در محلی که می‌خواهید موهای آن را از بین ببرید بکشید. این روش برای از بین بردن موهای ضخیم کاملاً مناسب است ولی باید با صبر و بردباری این کار را انجام دهید.

نحوه استفاده از سنگ پا

کاربرد پوکه معدنی و سنگ پا

شکل 5. سنگ پا لایه بردار پوست

نحوه استفاده از سنگ پا برای زدودن سلولهای مرده پوست

اغلب انسان ها از سنگ پا برای زدودن بافت مرده پوست استفاده می کنند.

 1. بدن پینه بسته را در ترکیبی از آب گرم و مواد شوینده مثل صابون قرار دهید و آن را بخیسانید. بخش هایی از جمله: کف پا، زانو، آرنج، کف دست و یا هر قسمت بدن که پوسته و پینه بسته، ترک خورده و یا تجمع پیدا کرده است.
 2. سنگ پا را مرطوب کنید و با ملایمت بر روی بدن بکشید. بهتر است که آن را در زیر آب گرم به بدن بکشید تا عمل ساییدن به بهترین نحوه انجام شود.
 3. با حرکت دایره ای شکل بخش مرده را از بدن جدا کنید. بعد از اینکه بخش مرده پوست از بدن جدا شد عمل ساییدن را متوقف کنید. به هیچ وجه با فشار انجام ندهید. بگذارید که سطح بیرونی لایه برداری را انجام دهد.
 4. بدن را با آب زیاد کاملا بشویید و سپس خشک کنید و با کرم مرطوب کننده پوست را مرطوب کنید. برای مرطوب کردن پوست از کرم های مرطوب کننده و برای چرب کردن از روغن نارگیل، زیتون، بادام استفاده کنید.
کاربرد سنگ پا و پوکه معدنی

شکل 6. سنگ پا برای زدودن موی زاید بدن

طرز استفاده از سنگ پا برای موهای زائد

یونانی ها از قدیم الایام تا امروزه از سنگ پا برای زدودن موهای زاید بدن استفاده می کنند.

 1. بدن در وان یا زیر دوش آب گرم قرار دهید و آن را بخیسانید.
 2. سنگ پا را مرطوب کنید و با ملایمت به بدن بکشید.
 3. با حرکت دایره ای شکل موهای زاید را از بدن جدا کنید. این عمل شبیه تیغ انداختن عمل می کند. با این تفاوت که سنگ پا موهای زاید را ریشه کن خواهد کرد. این عمل ریشه کن کردن همراه با کمی درد می باشد.
 4. بدن را با آب زیاد کاملا بشویید.
 5. در پایان سنگ پا را تمیز کنید. پوست مرده در بخش متخلخل سنگ پا قرار می گیرد. بعد از اتمام کار با یک فرچه و آب آن را تمیز کنید و در جای خشک و دور از رطوبت نگهداری کنید. بعد از هر ماه برای از بین بردن باکتری های موجود در سنگ پا می توان آن را در آب جوش قرار داد.
تمیز کردن سنگ پا

شکل 7. نحوه ی تمیز کردن سنگ پا

مزایای استفاده از سنگ پا

این سنگ متخلخل آتشفشانی هدیه ای ارزشمند طبیعت به انسان است، که مزایا و فواید بسیار زیادی دارد.

دکتر مسعود داوودی، متخصص پوست می گوید:

با افزایش سن به خصوص در افرادی که دچار اضافه وزن هستند، پوست کف و پاشنه پا نسبتا ضخیم می شود.ضخیم شدن پوست از آنجا که مستعد ترک است و امکان بروز عفونت و درد ترک ها وجود دارد، لازم است برای پیشگیری و حتی درمان در زمانی که ضخامت پوست در حمام بر اثر رطوبت نرم شده، با سنگ پا آن را نرم تر کرد.

سید جواد علوی ، کارشناس طب سنتی نیز می گوید:

استفاده از “سنگ پا” در حمام برای رفع سردرد و اکثر بیماری های دماغی مفید است.

محل میخچه و یا پینه را در آب گرم به مدت پنج تا ۱۰دقیقه قرار دهید تا پوست نرم شود. سپس با سنگ پا بر روی آن حرکات دایره ای انجام دهید تا پوست اضافی آن قسمت برداشته شود. مراقب باشید که پوست این قسمت را بیش از حد برندارید که منجر به عفونت و خونریزی می شود.

آیا می دانستید که بیشترین مقدار هورمون انسولین در پاشنه پا است؟

از کاربرد سنگ پا و پوکه معدنی برای کسانی است که دچار دیابت نوع دو هستند. اگر روزانه به مدت ۱۰ دقیقه سنگ پا بزنند، باعث تنظیم انسولین خونشان خواهد شد. هم چنین این عمل باعث چربی سوزی بیشتر و تناسب اندام خواهد شد.

در بیماران دیابتی در پاها خون رسانی به طرز صحیح انجام نمی شود و ممکن است فرد دچار مشکلاتی نظیر ترک کف پا و امثال آن بشود. در واقع استفاده از سنگ پا موجب بهبود سیستم خون رسانی می شود و به این طریق به دیابتی ها کمک کند.

سنگ پا فواید بسیار زیادی دارد که به طور خلاصه می توان آن ها را به صورت زیر جمع بندی نمود:

 1. سنگ پا برای پیشگیری و درمان پوست پا بسیار موثر است.
 2. کشیدن سنگ پا موجب درمان سردردهای میگرنی می‌شود.
 3. سنگ پا برای از بین بردن میخچه‌های کف پا بسیار مفید است.
 4. افرادی که دچار بیماری دیابت یا همان قند خون هستند، می‌توانند روزانه با ده دقیقه کشیدن سنگ پا میزان انسولین بدنشان را تنظیم کنند.

مضرات سنگ پا

سنگ پا دارای خواص درمانی و بهداشتی بی شماری است، اما برای افرادی که مبتلا به بیماری پسوریازیس هستند مضر بوده و موجب تشدید بیماری می شود.  

بهترین سنگ پا

بهترین نوع سنگ پا سنگ های آذرین طبیعی هستند زیرا فاقد هرگونه مواد شیمیایی و حساسیت زا هستند. هم چنین به دلیل دارا بودن تخلخل زیاد و جداره های ضخیم و مقاومت و قدرت سایندگی بیشتر محبوب تر هستند. سنگ پای طبیعی در ایران از پوکه قروه و در کردستان درست می شود که در نوع خود بهترین می باشد.  

قیمت سنگ پا

قیمت سنگ پا وابسته به ویژگی های آن متفاوت است. مثلا سنگ پا در رنگ های متفاوتی یافت می‌شود که قیمت آن‌ها با توجه به رنگ آن‌ها متفاوت است. در برخی موارد سنگ پای انتخاب شده شکننده و ظریف است و سطح اسفنجی آن کم است. پس قطعا این سنگ پا بی کیفیت و ارزان قیمت است. در بعضی موارد سنگ پا را به کارخانه ها برده و برای زیبایی ظاهری روی آن تغییراتی ایجاد می نمایند. همین امر موجب افزایش قیمت در سنگ پا خواهد شد.

ولی عمده‌ترین دلیل تفاوت در قیمت سنگ پا نوع سنگ و کیفیت آن است. برای مثال بهترین سنگ پا در سواحل یونان یافت می‌شود و گران‌ترین نوع سنگ پا نسبت به بقیه است. ولی در کل قیمت سنگ پا زیاد نیست و برای خرید آن نیاز به پرداخت هزینه زیادی ندارید. می توانید با مبلغ بسیار کمی آن را تامین کنید. مگر آن که بخواهید از سنگ پاهای برقی که به تازگی وارد بازار شده‌اند خریداری کنید.

سخن آخر این که از پوکه معدنی بادامی قروه می توانید به عنوان یک سنگ پای طبیعی مرغوب و با کیفیت استفاده کنید. برای اطلاع از قیمت سنگ پا مرغوب و درجه یک و یا قیمت پوکه معدنی با کیفیت با شماره تلفن ۰۹۱۸۳۷۲۲۱۳۸ تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول سنگ پا

سنگ پا سنگ آذرین درونی است یا بیرونی؟

سنگ پا نوعی سنگ آذرین بیرونی است که از سرد شدن گدازه های جاری شده در سطح زمین به وجود می آید.

امیدوارم در مقاله ی “کاربرد سنگ پا” مطالب مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. در صورت هر گونه سوال و نظر در بخش نظرات با شما در ارتباط خواهیم بود.

1 دیدگاه دربارهٔ «سنگ پا»

 1. سلام
  خسته نباشید ممنون بابت مقاله خوب سنگ پا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *