خانه » دانستنی‌های پوکه معدنی 🌋 » روش تشخیص پوکه معدنی مرغوب

روش تشخیص پوکه معدنی مرغوب

روش تشخیص پوکه معدنی مرغوب

در مقاله‌های پیشین برای شما درباره‌ی انواع پوکه و کاربرد پوکه معدنی توضیحات لازم را دادیم. پس می‌دانید پوکه نوعی سنگ است که به دو شکل صنعتی و پوکه معدنی به بازار عرضه می‌شود. حال در این مقاله قصد داریم روش تشخیص پوکه معدنی مرغوب را برای شما توضیح دهیم و انواع آن را نام ببریم. علاوه بر این هدف ما از این مقاله تشخیص پوکه معدنی مرغوب از پوکه معدنی نامرغوب برای شما عزیزان است. در ادامه با ما همراه باشید.

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی سنگدانه های سبک و ریزی هستند که بر اثر فعالیت آتشفشان بصورت مواد مذاب از آن آتشفشان خارج می‌شوند. این مواد مذاب پس از خارج شدن به زمین  می‌نشیند و سپس سرد می‌شوند. بعد از سرد شدن تشکیل پوکه معدنی را می‌دهند. پوکه معدنی در سایزها و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود که هرکدام از این پوکه‌ها بر اساس اندازه‌هایشان کاربردهای متفاوتی دارند. پوکه معدنی دارای تخلخل بسیار بالایی است و همین موجب شده تا این سنگ بسیار مقاوم شناخته شود.

انواع پوکه معدنی

همانطور که گفته شد پوکه‌ها بر اساس اندازه دسته بندی می‌شوند. حال انواع پوکه بر اساس اندازه و کاربردشان در زیر گفته خواهد شد.

 • پوکه سیاه: این پوکه بصورت فله‌ای از معدن خارج می‌شود و اغلب به رنگ مشکی، خاکستری و قهوه‌ای دیده می‌شود. از پوکه سیاه برای دیوار چینی و ساخت شیب بین طبقات ساختمان استفاده می‌شود.
 • پوکه عدسی: پوکه عدسی در اندازه 10 تا 15 میلی متر یافت می‌شود. از این پوکه برای پای گلدان استفاده می‌کنند.
 • پوکه نخودی: پوکه نخودی در سایز 5 تا 10 میلی متر دیده می‌شود. این پوکه وزن بسیار کمی نسبت به سایر پوکه‌های معدنی دارد.
 • پوکه بادامی: پوکه بادامی در اندازه 15 تا 35 میلی متر در طبیعت دیده می‌شود. از این پوکه برای شیب بندی پشت بام استفاده می‌کنند.
 • پوکه ماسه‌ای: کوچکترین نوع پوکه معدنی پوکه ماسه‌ای است که در اندازه 0 تا 5 میلی متر مشاهده می‌شود. از این پوکه برای ساخت بلوک‌های پوکه‌ای استفاده می‌کنند.
 • پوکه پومیس: پوکه سفید یا پومیس نوعی پوکه است که جنس آهکی دارد و به رنگ سفید مشاهده می‌شود. این پوکه به دلیل مقاوم نبودن به تنهایی کاربرد ندارد و باید آن را با سایر پوکه‌های دیگر مخلوط نمایید.

روش تشخیص پوکه معدنی مرغوب

روش تشخیص پوکه معدنی مرغوب

 1. رنگ در انتخاب پوکه معدنی مرغوب هیچ گونه تأثیری ندارد. برخی از افراد فکر می‌کنند پوکه معدنی در رنگ‌های تیره، سبز و قرمز مرغوبت بیشتری به سایر پوکه‌ها دارد ولی این باور اشتباه است. در واقع رنگ هیچ تأثیری در کیفیت پوکه معدنی ندارد.
 2. قبل از خرید پوکه به شکل ظاهری پوکه توجه کنید. اگر پوکه ظاهری نسبتاً صاف داشت میزان تخلخل در آن پایین است پس مقاومت این پوکه کم است. ولی اگر پوکه ظاهری اسفنجی شکل داشت میزن تخلخل آن بسیار بالا است.
 3. پوکه معدنی مرغوب عاری از هر ناخالصی مثل: خاک، ماسه، شن و… است.
 4. برخی از معادن نزدیک شهر قروه پوکه سنگین و نامرغوب تولید می‌کنند و با قیمت ارزانتر به بازار ارائه می‌دهند. مردم نیز به دلیل معروف بودن پوکه قروه از پوکه بی کیفیت خریداری می‌کنند. پس توجه داشته باشید پوکه مرغوب وزن بسیار کمی دارد.
 5. پوکه معدنی مرغوب به دلیل اینکه از آتشفشان ساخته شده است، دارای مقاومت بالایی در برابر گرما دارد. می‌توانید قبل از خرید پوکه را بروی شعله قرار دهید اگر شکسته نشود نشانه مرغوب بودن پوکه است.
 6. وزن یک متر مکعب پوکه عدسی نباید بیشتر از 700 کیلوگرم شود.
 7. وزن یک متر مکعب پوکه بادامی نباید بیشتر از 600 کیلوگرم شود.
 8. وزن یک متر مکعب پوکه فندوقی نباید بیشتر از 650 کیلوگرم شود.
 9. وزن یک متر مرکب پوکه ماسه‌ای نباید بیشتر از 850 کیلوگرم شود.
 10. وزن یک متر مکعب پوکه نخودی نباید بیشتر از 650 کیلوگرم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *