انواع پوکه معدنی
خانه » دانستنی‌های پوکه معدنی 🌋 » انواع پوکه معدنی

انواع پوکه معدنی

  • 4 min read

انواع پوکه معدنی

پوکه معدنی نوعی سنگ است که از دهانه آتشفشان های فعال و نیمه فعال خارج می شود. گاز خارج شده پس از خروج و بالا آمدن بر روی سطح زمین سرد شده و به پوکه معدنی تبدیل خواهد شد. از پوکه معدنی برای عمران و شهر سازی استفاده می کنند که پوکه معدنی انواع مختلفی دارد که هرکدام برای کار خاصی مناسب هستند. در ادامه شما را با  انواع پوکه معدنی آشنا می کنیم.

 

انواع مختلف پوکه معدنی

همانطور که اشاره کردیم پوکه معدنی انواع متنوعی دارد که هرکدام خصوصیت و کارایی خود را دارند. در ادامه به معرفی انواع پوکه معدنی می پردازیم. انواع پوکه معدنی عبارت است از:

  1. پوکه معدنی عدسی
  2. پوکه معدنی بادامی
  3. پوکه معدنی ماسه ای
  4. پوکه معدنی نخودی
  5. پوکه معدنی سیاه
  6. پوکه معدنی سفید یا پومیس
  7. پوکه معدنی فندقی

انواع پوکه معدنی قروه

پوکه عدسی

پوکه عدسی یکی از انواع پوکه معدنی است که اندازه آن معمولاً بین 3 تا 7 میلی‌متر است. هرچه اندازه پوکه کوچک‌تر باشد کیفیت آن بیشتر است و بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. بیشترین کاربرد پوکه عدسی در کف پوش ساختمان است. ولی در گاهی اوقات در بلوک سازی نیز استفاده می شود. همانطور که می دانید پوکه معدنی تحت فشار و گرمای زیادی تولید می شود به همین دلیل مقاومت بالایی دارد. این امر باعث شده است که با به کارگیری پوکه عدسی در ساخت و ساز مقاومت ساختمان بالا افزایش پیدا کند. پوکه عدسی با نام های دیگری همچون: پوکه بلوک سازی، پومیس عدسی، پوکه بلوک زنی و… معرف است.

پوکه نخودی

به پوکه های معدنی که با سایزها 5 تا 10 میلی متر و وزن 100 تا 500 کیلو گرم به بازار ارائه می شوند، پوکه نخودی می گویند. از پوکه نخودی برای اتصال طبقات به دیگر استفاده می شود. مزیت اصلی پوکه نخودی به دیگر مصالح استحکام بالای آن است که می تواند وزن بین طبقات را کنترل کند در حالی که خودش وزنی ندارد.

پوکه سیاه

یکی دیگر از انواع پوکه معدنی پوکه سیاه است که به رنگ خاکستری متمایل به قهوه ای دیده می شود. از این پوکه برای کارهای عمرانی، ساختمانی و تولیدی استفاده می شود که روزانه به سراسر کشورهای دنیا از آن صادر می شود. این نوع پوکه به دلیل وزن کم و مقاومت بالا مورد استقبال همگان واقع شده است.

پوکه ماسه ای

به پوکه های که کوچکترین سایز را دارند پوکه ماسه ای می گویند. سایز پوکه های ماسه ای معمولاً بین 0 تا 5 میلی‌متر و وزن آن بین 800 تا 900 کیلوگرم است. از این نوع پوکه برای تیغه های دیواری و بلوک های سقفی استفاده می شود.

پوکه سفید یا پومیس

این نوع پوکه همانطور که از اسمش پیدا است رنگ سفید روشنی دارد و جنس آن نسبتاً نرم و آهکی است. این نوع پوکه به تنهایی کاربرد خاصی ندارد و آن را با پوکه سیاه مخلوط می کنند تا استحکام آن بالا برود. این نوع پوکه برای مناطق خشک کشور مناسب است، زیرا رطوبت کافی را به همراه خود دارد.

پوکه فندقی

پرکاربردترین نوع پوکه فندقی است که برای شیب‌دار کردن سقف و کف طبقات از آن استفاده می کنند. پوکه فندقی عایق بسیار مناسبی برای سرما و صوت است، به همین دلیل مورد استقبال همگان واقع‌ شده است.

پوکه بادامی

یکی دیگر از انواع پوکه معدنی پوکه بادامی است که اندازه آن بین 18 تا 25 میلیمتر است، هرچه وزن پوکه کمتر باشد کیفیت آن بیشتر است. کاربرد اصلی پوکه بادامی درساخت شیب پشت بام و کف طبقات است. پوکه بادامی با نام های دیگری مانند: پوکه سقف، پوکه سقف زنی، پومیس بادامی وغیره شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *