خانه » دانستنی‌های پوکه معدنی 🌋 » انواع پوکه ساختمانی

انواع پوکه ساختمانی

انواع پوکه ساختمانی

انواع پوکه ساختمانی

این مقاله برای آشنایی شما با انواع پوکه ساختمانی می باشد. پوکه معدنی چیست؟ پوکه یکی دیگر از انواع مصالح ساختمانی است. در حالت کلی انواع پوکه ساختمانی را به دو نوع صنعتی و معدنی می شناسیم. در ادامه انواع پوکه ساختمانی را مورد بررسی قرار می دهیم.

پوکه معدنی

یکی از انواع پوکه ساختمانی پوکه معدنی است که از فعالیت آتشفشان‌ها به دست می آید و فقط از مناطق آتش نشانی استخراج می شود. این پوکه بسیار کم وزن و سبک است و به دلیل بودن در گرمای آتش درجه سختی بالای نسبت به سایر مصالح ساختمانی دارد. پوکه های معدنی معمولا به رنگ های سفید و خاکستری مشاهده می شوند. دانه های پوکه معدنی در ابعاد مختلف برای مصارف مختلف به بازار ارائه می شوند. پوکه معدنی انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

  1. پوکه معدنی بادامی: این پوکه مشابه پوکه نخودی و عدسی است ولی در ابعاد بزرگتری تولید می شود به همین دلیل قیمت کمتری نسبت به آنان دارد.
  2. پوکه معدنی سیاه: پوکه سیاه یکی از انواع پوکه های ساختمانی می باشد که از معادن روباز خارج می شود. پوکه سیاه کاربردهای فراوانی مانند: دیوارچینی و ساختمان سازی، شیب بندی پشت بام، ساخت دیواره تونل‌ها، استفاده در کشاورزی، ساخت آبنماها و.غیره دارد.
  3. پوکه معدنی نخودی: پوکه نخودی کاملا مثل پوکه عدسی است. وزن و اندازه آنها باهم برابر است. ولی پوکه نخودی بسیار سبک تر از پوکه عدسی است و همین طور مقاومت بسیار بالایی دارد. از کاربردهای پوکه نخودی می توان به استفاده بین طبقات اشاره کرد.
  4. پوکه معدنی عدسی: پوکه عدسی در سایز10 تا15 میلی متر و وزن550 تا600 کیلوگرم به بازار عرضه می شود. از کاربردهای پوکه عدسی می توانیم به ساخت بلوک های سبک، دیوار و سقف اشاره کرد.
  5. پوکه معدنی ماسه ای: پوکه ماسه ای نوعی پوکه معدنی است که در ابعاد 0 تا5 میلی مترو وزن 800 تا900 کیلوگرم به بازار ارائه می شود. کاربرد اصلی پوکه ماسه ای برای ساخت بلوک های دیواری و سقفی، ساخت بتن، پر کردن سطح لوله می باشد.

انواع پوکه ساختمان

پوکه صنعتی

یکی دیگر از انواع پوکه ساختمانی پوکه صنعتی است که از خاک رس به وجود می آید. برای تشکیل پوکه صنعتی خاک رس را به آسیاب برده تا به وسیله آسیاب کاملا صاف شود. سپس خاک رس را با آب مخلوط کرده تا گل شود و این گل به دست آمده را توسط دستگاه ورز خواهند داد. بعد این گل را توسط کوره خشک می کنند و در آخر این دانه‌ها را به اندازه های گوناگون تقسیم می کنند.

ویژگی های پوکه صنعتی

  1. پوکه های صنعتی از وزن بسیار کمی برخوردار هستند.
  2. پوکه های صنعتی عایق صدا مناسبی هستند بطوری که صداهای داخل ساختمان در بیرون مشخص نیست.
  3. پوکه صنعتی هنگام ترکیب به سایر مصالح نتیجه خوبی به همراه دارد.
  4. غیر قابل فاسدشدن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *