خانه » دانستنی‌های پوکه معدنی 🌋 » انواع پوکه ساختمانی

انواع پوکه ساختمانی

انواع پوکه ساختمانی

امروزه با رشد صنعت ساخت و ساز تغییرات زیادی در مصالح به کار رفته در این صنعت به وجو آمده است. این مواد نیاز دارند که دارای کیفیت بالا و عمر مفید برای ساختمان باشند. برخی از مواد مورد استفاده از مواد طبیعی موجود در زمین ساخته می شوند که با استخراج آن ها می توان هزینه های تمام شده را کاهش داد. یکی از این مواد طبیعی پوکه معدنی ساختمانی می باشد که در طبیعت یافت می شود و حاصل فعالیت های آتشفشانی می باشد.  این سنگ آتشفشانی در مناطقی که دارای کوه های آتشفشانی باشد یافت می شود و در مصارف مختلفی به کار برده می شود.

 

پوکه معدنی ساختمانی

پوکه معدنی ساختمانی

پوکه معدنی ساختمانی

در مقالات قبل درباره ی پوکه معدنی چیست صحبت کردیم. در این مقاله به پوکه معدنی ساختمانی می پردازیم. پوکه معدنی ساختمانی در کفپوش، دیوار، آکواریوم و غیره کاربرد دارد. پومیس به طور گسترده ای به عنوان یک ساینده صنعتی استفاده می شود که در آن حفاظت از سطح حیاتی است. کیفیت سایشی خفیف و توانایی خوب پوکه معدنی برای رفع گرد و غبار آن را به یک افزودنی ایده آل برای تمیز کردن و خالی کردن محصولات می کند. بتونه پومیس از سیمان پورتلند، پودر پیماس، ماسه پمیز، پمس پوزولان و آب تشکیل شده است. در مقایسه با بتن معمولی، بتن پومیسی تقریبا یک سوم کاهش وزن را ارایه می دهد. محصولات بتنی و مصالح ساختمانی اغلب قسمت بزرگی از پروژه ساختمانی را تشکیل می دهند، به خصوص آنهایی که نیاز به قدرت و طول عمر دارند. یکی از بزرگترین اشکالات این سازه های بتنی پایدار حجم و وزن آنهاست. زمانی که بلوک ها با پودر سبک وزن ساخته می شوند، قدرت فشاری کافی در هنگام کاهش وزن حفظ می شود.

مزایای بتنی پوکه معدنی ساختمانی عبارتند از: بتن سبک پلاستیک بسیار الاستیسیته است، مقاومت بیشتری در برابر خمشی نسبت به بتن معمولی ایجاد می کند و موجب تقویت مقاومت در مقابل نیروهای باد و امواج لرزه ای می شود و مقاومت فشاری بسیار عالی را فراهم می آورد. بتونه پومیس را می توان با تجهیزات سبک تر اداره کرد. یکی دیگر از عوامل کلیدی، قابلیت کارکرد بتن خرد شده، به ویژه در اره، حفاری و یا ناخن است. پودر سبک پوکه معدنی تا 4 برابر مقدار عایق دانه های استاندارد یا ترکیبی از بتن استاندارد را فراهم می کند، چرخه مقاوم در برابر انجماد است و باعث کاهش تراکم رطوبت در ساختار دیوارها و سقف ها می شود و این انتخاب عالی برای هوای سرد است که تغییرات چشمگیر در آب و هوا را تجربه می کند.  

انگلیسی پوکه ساختمانی

پوکه معدنی در زبان انگلیسی Pumice  نامیده می شود. البته باید گفت که Pumice به سنگ پا نیز اطلاق می شود که خود سنگ پا نیز نوعی پوکه معدنی می باشد.  واژه های دیگری مانند Scoria و Parmis نیز انواعی از پوکه های معدنی هستند.Scoria  نوعی پوکه معدنی است که در هنگام استخراج پوکه معدنی از پسماند آن به دست می آید که در واقع تفاله پوکه معدنی می باشد. Parmis نیز نوع دیگری از پوکه معدنی است که دارای جنس متفاوتی است زیرا از آهک و مواد نرم تشکیل شده است و برای استفاده کردن باید با پوکه معدنی معمولی مخلوط شود.  

سنگ معدنی ساختمانی

نحوه استخراج پوکه ساختمانی

پوکه معدنی دانه بندی‌های متفاوت از ذرات غبار تا قطعات بزرگ با بیش از صد میلی متر دارد. هر یک از اندازه‌های خاص این سنگ معدنی دارای مصارف خاصی هستند. نمونه‌ای از نحوه استخراج پوکه معدنی به صورت عدسی‌هایی با قطر پنجاه تا صد متر و ارتفاع حدود پنج متر در زیر لایه‌های خاک و سنگ وجود دارند. بعد از اینکه ترانشه توسط بلدوزر حفر شد، عملیات باطله برداری یعنی برداشتن سنگ و خاک از روی لایه‌های پوکه معدنی انجام می‌گیرد. در مرحله بعد عملیات بارگیری با لودر انجام می‌گیرد. باید گفت که ماده معدنی را نیز با کامیون کمپرسی از محل معدن حمل می‌کنند.

انواع پوکه ساختمانی

پوکه معدنی ساختمانی دارای انواع گوناگونی است که این انواع عبارتند از:

پوکه معدنی سیاه ساختمانی

یکی از انواع پوکه‌های معدنی ساختمانی پوکه سیاه نام دارد که دارای ابعاد گوناگونی است. پوکه معدنی سیاه ساختمانی رنگی تیره دارد و اغلب در ساخت دیوار چینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پوکه معدنی ماسه‌ای ساختمانی

پوکه معدنی ماسه‌ای ساختمانی نیز یکی از انواع پوکه‌های معدنی ساختمانی است که وزن کم و اندازه بسیار کوچکی دارد. از این پوکه معدنی ساختمانی برای پر کردن سطح لوله‌ها استفاده می‌کنند.

پوکه معدنی عدسی ساختمانی

پوکه معدنی عدسی ساختمانی در ابعاد 5 تا 8 میلی‌متری به چشم می‌خورد. این پوکه ساختمانی در ساخت بلوک‌ها و دیوارهای آماده نقش بزرگی را ایفاء می‌کند.

پوکه معدنی نخودی ساختمانی

وزن و استحکام پوکه معدنی نخودی ساختمانی بیشتر از تمامی پوکه‌های معدنی ساختمانی است. از پوکه معدنی نخودی ساختمانی در ساخت فاصله بین طبقات استفاده می‌کنند.

پوکه معدنی بادامی ساختمانی

در میان پوکه‌های معدنی ساختمانی بیشترین استخراج متعلق به پوکه معدنی بادامی ساختمانی است. این پوکه رنگ‌بندی متنوعی دارد و در ساخت شیب پشت بام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع پوکه ساختمان

پوکه صنعتی

یکی دیگر از انواع پوکه ساختمانی پوکه صنعتی است که از خاک رس به وجود می آید. برای تشکیل پوکه صنعتی خاک رس را به آسیاب برده تا به وسیله آسیاب کاملا صاف شود. سپس خاک رس را با آب مخلوط کرده تا گل شود و این گل به دست آمده را توسط دستگاه ورز خواهند داد. بعد این گل را توسط کوره خشک می کنند و در آخر این دانه‌ها را به اندازه های گوناگون تقسیم می کنند.

ویژگی های پوکه صنعتی

 1. پوکه های صنعتی از وزن بسیار کمی برخوردار هستند.
 2. پوکه های صنعتی عایق صدا مناسبی هستند بطوری که صداهای داخل ساختمان در بیرون مشخص نیست.
 3. پوکه صنعتی هنگام ترکیب به سایر مصالح نتیجه خوبی به همراه دارد.
 4. غیر قابل فاسدشدن است.

مزیت پوکه معدنی نسبت به سایر مصالح ساختمانی

یکی از مزیت های پوکه معدنی نسبت به سایر مصالح قیمت بسیار پایین آن می باشد. استفاده از این سنگ طبیعی در ساخت و ساز هزینه زیادی نخواهد داشت. از دیگر مزیت های این ماده معدنی برای استفاده در مصالح ساختمانی، وزن سبک، عایق حرارتی و سرما، عایق صوتی، استحکام بالا، افزایش طول عمر ساختمان و ضد زلزله ساختن آن می باشد.

دریافت قیمت پوکه معدنی

مزایای پوکه ساختمان

 • مقاومت بالا در برابر موریانه و حشرات موذی
 • کاهش هزینه‌ها ناشی از ساخت و ساخت
 • عایق حرارتی و صوتی و مانع انتقال هوا می باشد
 • وزن سبک پوکه ساختمانی حدود 5 تا 7 دهم می باشد به طوریکه می تواند روی آب شناور بماند که باعث کاهش وزن مرده ساختمان می شود
 • سهولت استفاده
 • دوام و مقاومت پوکه ساختمانی در برابر عواملی مانند زلزله بالا می باشد
 • کاهش مصرف بتن و ملات
 • دارای مقاومت بالا در برابر آتش با نقطه ذوب 1342 می باشد
 • بالا بردن قدرت چسبندگی دیگر مصالح
 • پوکه ساختمانی در تولید سیمان بسیار کارایی دارد به طوری که در ترکیب با آهک شکفته نوعی سیمان را تولید می کند که در آب و خارج از آن بسیار سخت می گردد
 • افزایش عمر مفید ساختمان
 • علی رغم داشتن مقاومت و استحکام بالا یک ماده سبک است بنابراین در تولید مصالح ساختمانی سبک بسیار به کار می آید

مزیت پوکه معدنی نسبت به سایر مصالح ساختمانی

یکی از مزیت های پوکه معدنی نسبت به سایر مصالح قیمت بسیار پایین آن می باشد. استفاده از این سنگ طبیعی در ساخت و ساز هزینه زیادی نخواهد داشت. از دیگر مزیت های این ماده معدنی برای استفاده در مصالح ساختمانی، وزن سبک، عایق حرارتی و سرما، عایق صوتی، استحکام بالا، افزایش طول عمر ساختمان و ضد زلزله ساختن آن می باشد.

دلایل استفاده از پوکه ساختمانی چیست؟

پوکه ساختمانی دارای خواص خاصی است که موجب شده تا در همه جای ساختمان سازی مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین پوکه‌های ساختمانی از ویژگی‌های برخوردار است که هیچ ماده‌ای تاکنون نتوانسته جایگزین این محصول گردد. این خواص و ویژگی‌ها عبارتند از:

 1. وزن پوکه‌های ساختمانی بسیار پایین است بطوری که می‌تواند ساعت‌ها بروی سطح آب شناور باقی بماند.
 2. پوکه ساختمانی از دمای ذوب بسیار بالایی برخوردار است بطوری که حداقل به 1342 درجه حرارت مستقیم لازم است تا ذوب شود.
 3. پپوکه‌های ساختمانی بسیار مقاوم در برابر خطر احتمالی زلزله است. بطوری که می‌تواند چندین ریشتر زلزله را بدون تخریب شدن ساختمان تحمل کند.
 4. استفاده از پوکه‌های ساختمانی در ساختمان سازی موجب می‌شود تا در ساختمان نارسایی صوتی ایجاد گردد.
 5. و…

آشنایی با انواع پوکه معدنی ساختمانی

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان

پوکه‌های ساختمانی به دلیل سبکی و استحکام بالایی که دارند در ساخت مناطق مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال:

 1. پر کردن فواصل بین طبقات
 2. شیب بندی پشت بام
 3. استفاده از پوکه معدنی ساختمانی در محوطه سازی
 4. در کشاورزی برای کاهش رطوبت خاک و کاهش به نیاز آبیاری
 5. ساخت ملات و بتن
 6. ساخت موزاییک، سرامیک، سنگ فرش و…
 7. کاربرد به عنوان ماده ساینده در نساجی، پاک کن مداد، خمیر دندان، لایه بردار پوست و ….
 8. تزئین نمای دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان
 9. سیمان کاری نما و رویه کاری
 10. کاربرد به عنوان عایق اکوستیک در مکان های پر سر و صدا
 11. مورد استفاده در لاستیک تایر برای تقویت کشش
 12. به عنوان حایل بین خاک و بتن
 13. عایق لوله های حرارتی، سردخانه و گرم خانه
 14. از دیگر کاربردهای متفرقه پوکه معدنی تصفیه آب و دامپروری می باشد

 

پوکه ریزی کف ساختمان

به عملیات اجرای پوکه، پوکه ریزی گفته می شود که اغلب در ساختمان سازی برای کف سازی و زیر سازی انجام می گیرد. پوکه ریزی برای پر کردن کف ساختمان و یکسان سازی شیب ساختمان انجام می گیرد. این عملیات به وسیله پوکه معدنی یا صنعتی انجام می گیرد زیرا به دلیل داشتن ساختار متخلخل دارای وزن سبکی هستند.  پوکه ریزی به دلایل زیر در ساختمان انجام می شود:

 • عایق سازی ساختمان به وسیله پوکه ریزی
 • مقاومت در برابر آتش سوزی
 • کاهش وزن ساختمان
 • کاهش هزینه ها و مصالح ساختمانی دیگر
 • مقاومت ساختمان در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله
 • ایجاد چسبندگی در مصالح
 • مقاومت ساختمان در برابر آتش سوزی
 • افزایش طول عمر ساختمان

 

 

تولید کنندگان سنگ مصنوعی:

یکی دیگر از صنایع که بتن پومیس مناسب است صنعت شومینه سنگ و آجر تولید می شود.

به عنوان مثال، زیبایی یک دیوار میدان، بدون هزینه اضافی در پشتیبانی پایه یا پایه های بیش از اندازه، به دست می آید.
سنگ های ساخته شده بر پایه بتنی ارزانتر هستند و برای نصب کمتری مصرف می کنند و با سختی کار می کنند، با استفاده از مخلوط های استاندارد ملات مونتاژ می شوند، اما هر نوع محصولات سنگ تراشی دیگر را تحمل می کنند و فقط بهتر عمل می کنند.

بتن سبک ساختمانی:

بتن سبک می تواند با استفاده از سنگ های سبک وزن و یا با استفاده از عوامل فوم مانند پودر آلومینیوم تولید شود که بتن هنوز پلاستیک است. ترکیبات طبیعی سبک وزن شامل پمیکس، اسکوریا، پودر آتشفشانی، توف و دیاتومیت است.

بتن ساخته شده با شیل و خاک رس گسترش یافته در حدود بتن معمولی است اما مقدار عایق آن حدود چهار برابر بهتر است. پومیس، اسكوریا و بعضی از سرباره های پراكنده، یک بتن از قدرت میانی را تولید می كنند، اما با مقادیر چشمگیرتری به عنوان عایق تولید می كنند. پرلیت، ورمیکولیت و دیاتومیت یک بتن با قدرت بسیار کم تولید می کند اما دارای ویژگی های عایق عالی است؛ با این حال این موضوع به انقباض بیشتری نیاز دارد. تمام این نوع از بتن سبک وزن را می توان تا حدودی خرد شده و آنها را نگه می دارند اتصالات، به خصوص پیچ.

دیوارهای ساخته شده از پوکه معدنی مقاوم در برابر آتش، ضخامت ناخن، و مقرون به صرفه در زمینه قرار دادن و تهیه مواد هستند.
قدرت سبک وزن، قدرت فوق العاده ساختمان پومیس است.
بتن سبک

بتن سبک وزن ایده آل که وزن آن از 35 تا 115 پوند در هر فوت مکعب است، در ایالات متحده بیش از 50 سال استفاده می شود. استحکام فشاری به اندازه بتن معمولی نیست، بلکه به همان اندازه هم رنگ می کند.
از مزایای آن کمتر نیاز به تقویت فولاد ساختاری، نیازهای پایه کوچکتر، مقاومت در برابر آتش بهتر و مهمتر از همه، این واقعیت است که می تواند به عنوان یک عایق مواد خدمت کند! این می تواند بیشتر از بتن شن و ماسه هزینه داشته باشد و ممکن است بعد از خشک شدن بیشتر شود.

 

قیمت پوکه معدنی ساختمانی

فاکتورهای مختلفی در تعیین قیمت پوکه معدنی تاثیر گذار می باشند. اما مهم ترین عوامل شامل نوع پوکه معدنی ساختمانی، وزن پوکه معدنی، نوع بسته بندی پوکه معدنی  وحمل و نقل آن می باشند. بدیهی است که هر چه وزن درخواستی پوکه معدنی ساختمانی بالاتر باشد قیمت آن نیز بالاتر می رود. وزن مخصوص پوکه بر حسب متر مکعب محاسبه خواهد شد. همچنین باید توجه نمود که حمل و نقل نیز یکی از عوامل تاثیرگذار بر تعیین قیمت پوکه معدنی می باشد و هر چه مسافت بیشتری برای حمل آن پیموده شود قیمت آن نیز بالاتر خمواهد رفت.

قیمت روز پوکه ساختمانی

با توجه به بازار بی ثبات مصالح ساختمانی طبیعی است که قیمت های پوکه معدنی ساختمانی نیز دارای قیمت ثابتی نباشند. همانطور که گفتیم قیمت پوکه معدنی ساختمانی بسته به عوامل مختلفی متغییر است. ما می توانیم شما را در این زمینه راهنمایی کنیم. با ما تماس بگیرید تا از قیمت روز پوکه ساختمانی مطلع شوید.

نحوه خرید پوکه ساختمانی

خرید پوکه ساختمانی عملی بسیار آسان است که به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. اگر قصد خرید پوکه معدنی را دارید و نمی دانید باید چگونه اقدام نمایید پیشنهاد می دهیم به ما اعتماد کنید. برای خرید می توانید به نمایندگی فروش پوکه معدنی ما مراجعه نمایید تا انواع پوکه معدنی را مشاهده نمایید. همچنین می توانید برای راحتی اقدام به خرید آنلاین نمایید. به سایت ما مراجعه کنید و با شماره های ما تماس بگیرید. بعد از اطلاع یافتن از پوکه معدنی مورد نظر خود و وزن و قیمت ها می توانید سفارش خود را ثبت کنید و بعد از خریداری نمودن پوکه موردنیاز خود، آن را درب منزل خود دریافت کنید. 

 

پوکه معدنی ساختمانی را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که پوکه معدنی ساختمانی را از کجا می‌توان تهیه کرد؟ پوکه ساختمانی را می‌توانید به روش‌های مختلفی تهیه کنید. مثلاً می‌توانید به مصالح فروشی های محلتان مراجعه کنید و یا اینکه به سایت‌های معتبر فروش پوکه معدنی ساختمانی سر بزنید.

تهیه پوکه معدنی ساختمانی عمل بسیار آسانی است، اما تهیه پوکه معدنی ساختمانی مرغوب و باکیفیت کار سختی است. بهترین راه برای خرید پوکه معدنی ساختمانی این است که با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید تا بهترین و مرغوب‌ترین پوکه معدنی ساختمانی را به شما معرفی کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.