خانه » دانستنی‌های پوکه معدنی 🌋 » انواع پوکه ساختمانی

انواع پوکه ساختمانی

انواع پوکه ساختمانی

تا چه حدی درباره مصالح ساختمانی اطلاعات دارید؟ آیا می‌دانید که پوکه ساختمانی چیست و به چه صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

پوکه معدنی ساختمانی

پوکه معدنی ساختمانی

پوکه معدنی ساختمانی

در مقالات قبل درباره ی پوکه معدنی چیست صحبت کردیم. در این مقاله به پوکه معدنی ساختمانی می پردازیم. پوکه معدنی ساختمانی در کفپوش، دیوار، آکواریوم و غیره کاربرد دارد. پومیس به طور گسترده ای به عنوان یک ساینده صنعتی استفاده می شود که در آن حفاظت از سطح حیاتی است. کیفیت سایشی خفیف و توانایی خوب پوکه معدنی برای رفع گرد و غبار آن را به یک افزودنی ایده آل برای تمیز کردن و خالی کردن محصولات می کند. بتونه پومیس از سیمان پورتلند، پودر پیماس، ماسه پمیز، پمس پوزولان و آب تشکیل شده است. در مقایسه با بتن معمولی، بتن پومیسی تقریبا یک سوم کاهش وزن را ارایه می دهد. محصولات بتنی و مصالح ساختمانی اغلب قسمت بزرگی از پروژه ساختمانی را تشکیل می دهند، به خصوص آنهایی که نیاز به قدرت و طول عمر دارند. یکی از بزرگترین اشکالات این سازه های بتنی پایدار حجم و وزن آنهاست. زمانی که بلوک ها با پودر سبک وزن ساخته می شوند، قدرت فشاری کافی در هنگام کاهش وزن حفظ می شود. مزایای بتنی پوکه معدنی ساختمانی عبارتند از: بتن سبک پلاستیک بسیار الاستیسیته است، مقاومت بیشتری در برابر خمشی نسبت به بتن معمولی ایجاد می کند و موجب تقویت مقاومت در مقابل نیروهای باد و امواج لرزه ای می شود و مقاومت فشاری بسیار عالی را فراهم می آورد. بتونه پومیس را می توان با تجهیزات سبک تر اداره کرد. یکی دیگر از عوامل کلیدی، قابلیت کارکرد بتن خرد شده، به ویژه در اره، حفاری و یا ناخن است. پودر سبک پوکه معدنی تا 4 برابر مقدار عایق دانه های استاندارد یا ترکیبی از بتن استاندارد را فراهم می کند، چرخه مقاوم در برابر انجماد است و باعث کاهش تراکم رطوبت در ساختار دیوارها و سقف ها می شود و این انتخاب عالی برای هوای سرد است که تغییرات چشمگیر در آب و هوا را تجربه می کند.  

انگلیسی پوکه ساختمانی

پوکه معدنی در زبان انگلیسی Pumice  نامیده می شود. البته باید گفت که Pumice به سنگ پا نیز اطلاق می شود که خود سنگ پا نیز نوعی پوکه معدنی می باشد.  واژه های دیگری مانند Scoria و Parmis نیز انواعی از پوکه های معدنی هستند.Scoria  نوعی پوکه معدنی است که در هنگام استخراج پوکه معدنی از پسماند آن به دست می آید که در واقع تفاله پوکه معدنی می باشد. Parmis نیز نوع دیگری از پوکه معدنی است که دارای جنس متفاوتی است زیرا از آهک و مواد نرم تشکیل شده است و برای استفاده کردن باید با پوکه معدنی معمولی مخلوط شود.  

سنگ معدنی ساختمانی

انواع پوکه ساختمانی

این مقاله برای آشنایی شما با انواع پوکه ساختمانی می باشد. پوکه معدنی چیست؟ پوکه یکی دیگر از انواع مصالح ساختمانی است. در حالت کلی انواع پوکه ساختمانی را به دو نوع صنعتی و معدنی می شناسیم. در ادامه انواع پوکه ساختمانی را مورد بررسی قرار می دهیم.

پوکه معدنی

یکی از انواع پوکه ساختمانی پوکه معدنی است که از فعالیت آتشفشان‌ها به دست می آید و فقط از مناطق آتش نشانی استخراج می شود. این پوکه بسیار کم وزن و سبک است و به دلیل بودن در گرمای آتش درجه سختی بالای نسبت به سایر مصالح ساختمانی دارد. پوکه های معدنی معمولا به رنگ های سفید و خاکستری مشاهده می شوند. دانه های پوکه معدنی در ابعاد مختلف برای مصارف مختلف به بازار ارائه می شوند. پوکه معدنی انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 1. پوکه معدنی بادامی: این پوکه مشابه پوکه نخودی و عدسی است ولی در ابعاد بزرگتری تولید می شود به همین دلیل قیمت کمتری نسبت به آنان دارد.
 2. پوکه معدنی سیاه: پوکه سیاه یکی از انواع پوکه های ساختمانی می باشد که از معادن روباز خارج می شود. پوکه سیاه کاربردهای فراوانی مانند: دیوارچینی و ساختمان سازی، شیب بندی پشت بام، ساخت دیواره تونل‌ها، استفاده در کشاورزی، ساخت آبنماها و.غیره دارد.
 3. پوکه معدنی نخودی: پوکه نخودی کاملا مثل پوکه عدسی است. وزن و اندازه آنها باهم برابر است. ولی پوکه نخودی بسیار سبک تر از پوکه عدسی است و همین طور مقاومت بسیار بالایی دارد. از کاربردهای پوکه نخودی می توان به استفاده بین طبقات اشاره کرد.
 4. پوکه معدنی عدسی: پوکه عدسی در سایز10 تا15 میلی متر و وزن550 تا600 کیلوگرم به بازار عرضه می شود. از کاربردهای پوکه عدسی می توانیم به ساخت بلوک های سبک، دیوار و سقف اشاره کرد.
 5. پوکه معدنی ماسه ای: پوکه ماسه ای نوعی پوکه معدنی است که در ابعاد 0 تا5 میلی مترو وزن 800 تا900 کیلوگرم به بازار ارائه می شود. کاربرد اصلی پوکه ماسه ای برای ساخت بلوک های دیواری و سقفی، ساخت بتن، پر کردن سطح لوله می باشد.

انواع پوکه ساختمان

پوکه صنعتی

یکی دیگر از انواع پوکه ساختمانی پوکه صنعتی است که از خاک رس به وجود می آید. برای تشکیل پوکه صنعتی خاک رس را به آسیاب برده تا به وسیله آسیاب کاملا صاف شود. سپس خاک رس را با آب مخلوط کرده تا گل شود و این گل به دست آمده را توسط دستگاه ورز خواهند داد. بعد این گل را توسط کوره خشک می کنند و در آخر این دانه‌ها را به اندازه های گوناگون تقسیم می کنند.

ویژگی های پوکه صنعتی

 1. پوکه های صنعتی از وزن بسیار کمی برخوردار هستند.
 2. پوکه های صنعتی عایق صدا مناسبی هستند بطوری که صداهای داخل ساختمان در بیرون مشخص نیست.
 3. پوکه صنعتی هنگام ترکیب به سایر مصالح نتیجه خوبی به همراه دارد.
 4. غیر قابل فاسدشدن است.

مزیت پوکه معدنی نسبت به سایر مصالح ساختمانی

یکی از مزیت های پوکه معدنی نسبت به سایر مصالح قیمت بسیار پایین آن می باشد. استفاده از این سنگ طبیعی در ساخت و ساز هزینه زیادی نخواهد داشت. از دیگر مزیت های این ماده معدنی برای استفاده در مصالح ساختمانی، وزن سبک، عایق حرارتی و سرما، عایق صوتی، استحکام بالا، افزایش طول عمر ساختمان و ضد زلزله ساختن آن می باشد.

مزایای پوکه ساختمان

 • مقاومت بالا در برابر موریانه و حشرات موذی
 • عایق حرارتی و صوتی و مانع انتقال هوا می باشد
 • وزن سبک پوکه ساختمانی حدود 5 تا 7 دهم می باشد به طوریکه می تواند روی آب شناور بماند
 • دوام و مقاومت پوکه ساختمانی در برابر عواملی مانند زلزله بالا می باشد
 • دارای مقاومت بالا در برابر آتش با نقطه ذوب 1342 می باشد
 • پوکه ساختمانی در تولید سیمان بسیار کارایی دارد به طوری که در ترکیب با آهک شکفته نوعی سیمان را تولید می کند که در آب و خارج از آن بسیار سخت می گردد
 • علی رغم داشتن مقاومت و استحکام بالا یک ماده سبک است بنابراین در تولید مصالح ساختمانی سبک بسیار به کار می آید

 

دلایل استفاده از پوکه ساختمانی چیست؟

پوکه ساختمانی دارای خواص خاصی است که موجب شده تا در همه جای ساختمان سازی مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین پوکه‌های ساختمانی از ویژگی‌های برخوردار است که هیچ ماده‌ای تاکنون نتوانسته جایگزین این محصول گردد. این خواص و ویژگی‌ها عبارتند از:

 1. وزن پوکه‌های ساختمانی بسیار پایین است بطوری که می‌تواند ساعت‌ها بروی سطح آب شناور باقی بماند.
 2. پوکه ساختمانی از دمای ذوب بسیار بالایی برخوردار است بطوری که حداقل به 1342 درجه حرارت مستقیم لازم است تا ذوب شود.
 3. پپوکه‌های ساختمانی بسیار مقاوم در برابر خطر احتمالی زلزله است. بطوری که می‌تواند چندین ریشتر زلزله را بدون تخریب شدن ساختمان تحمل کند.
 4. استفاده از پوکه‌های ساختمانی در ساختمان سازی موجب می‌شود تا در ساختمان نارسایی صوتی ایجاد گردد.
 5. و…

آشنایی با انواع پوکه معدنی ساختمانی

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان

پوکه‌های ساختمانی به دلیل سبکی و استحکام بالایی که دارند در ساخت مناطق مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال:

 1. در ساختمان سازی جهت پر کردن فواصل بین طبقات این پوکه مورد مصرف قرار می‌گیرد.
 2. در شیب بندی پشت بام پوکه ساختمانی نقش بزرگی را ایفاء می‌کند.
 3. این پوکه در ساخت ملات و بتن نیز کاربرد فراوانی دارد.
 4. در ساخت موزاییک، سرامیک، سنگ فرش و…این پوکه کاربرد فراوانی دارد.
 5. در تزئین نمای دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان نیز می‌توان از پوکه ساختمانی استفاده کرد.

 

قیمت پوکه معدنی ساختمانی

فاکتورهای مختلفی در تعیین قیمت پوکه معدنی تاثیر گذار می باشند. اما مهم ترین عوامل شامل نوع پوکه معدنی ساختمانی، وزن پوکه معدنی، نوع بسته بندی پوکه معدنی  وحمل و نقل آن می باشند. بدیهی است که هر چه وزن درخواستی پوکه معدنی ساختمانی بالاتر باشد قیمت آن نیز بالاتر می رود. وزن مخصوص پوکه بر حسب متر مکعب محاسبه خواهد شد. همچنین باید توجه نمود که حمل و نقل نیز یکی از عوامل تاثیرگذار بر تعیین قیمت پوکه معدنی می باشد و هر چه مسافت بیشتری برای حمل آن پیموده شود قیمت آن نیز بالاتر خمواهد رفت.

قیمت روز پوکه ساختمانی

با توجه به بازار بی ثبات مصالح ساختمانی طبیعی است که قیمت های پوکه معدنی ساختمانی نیز دارای قیمت ثابتی نباشند. همانطور که گفتیم قیمت پوکه معدنی ساختمانی بسته به عوامل مختلفی متغییر است. ما می توانیم شما را در این زمینه راهنمایی کنیم. با ما تماس بگیرید تا از قیمت روز پوکه ساختمانی مطلع شوید.

نحوه خرید پوکه ساختمانی

خرید پوکه ساختمانی عملی بسیار آسان است که به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. نحوه خرید پوکه ساختمانی به این صورت است که با یک تماس با مشاوران ما پوکه را خریداری می‌نمایید و آن را درب منزل خود دریافت می‌کنید. همچنین میتوانید به صورت حضوری در محل حاضر شوید و خرید خود را انجام دهید.  

پوکه معدنی ساختمانی را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که پوکه معدنی ساختمانی را از کجا می‌توان تهیه کرد؟ پوکه ساختمانی را می‌توانید به روش‌های مختلفی تهیه کنید. مثلاً می‌توانید به مصالح فروشی های محلتان مراجعه کنید و یا اینکه به سایت‌های معتبر فروش پوکه معدنی ساختمانی سر بزنید.

تهیه پوکه معدنی ساختمانی عمل بسیار آسانی است، اما تهیه پوکه معدنی ساختمانی مرغوب و باکیفیت کار سختی است. بهترین راه برای خرید پوکه معدنی ساختمانی این است که با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید تا بهترین و مرغوب‌ترین پوکه معدنی ساختمانی را به شما معرفی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *