خانه » دانستنی‌های پوکه معدنی 🌋 » انواع بلوک سبک

انواع بلوک سبک

انواع بلوک سبک

در این مقاله هدف ما آشنا کردن شما با مفاهیم انواع بلوک سبک ، طرز تهیه بلوک‌ها، مزایا و معایب انواع بلوک سبک و غیره می‌باشد. اگر قصد خرید و ساخت ساز دارید با ما در ارتباط باشید تا اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.

بلوک سبک چیست؟

امروزه نوع جدیدی بلوک به بازار ارائه می‌شود که جایگزین سفال و آجرهای سنگین قبلی شده است. انواع بلوک‌های سبک با نام‌های بلوک‌های هبلکس و CLC و NAAC در بازار موجود هستند. این بلوک‌ها به خاطر وزن سبک آن‌ها مورد تایید مهندسان قرارگرفته است.

پوکه معدنی چیست

بلوک سبک هبلکس

بلوک هبلکس یک نوع بلوک سبک پرطرفدار است که با نام‌های (آ سی‌سی) و (آ ال سی) در بازار شناخته‌شده است. هبلکس یک نوع بتن متخلخل توسط حباب‌های هوا است. بلوک هبلکس نیز مانند سایر بلوک‌ها از سلیسس ساخته‌شده است که این امر موجب ضد حریق شدن بلوک هبلکس شده است. بلوک هبلکس در صورت آتش گرفتن ساختمان مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و خطرات احتمالی را به حداقل می‌رساند.

همه انواع بلوک سبک

طریقه ساخت بلوک هبلکس

بلوک هبلکس توسط سه ماده سیلیس، آهک و سیمان ساخته می‌شود . این سه ماده اجزای اصلی و سازنده  بلوک هبلکس هستند. در ساخت بلوک هبلکس ابتدا سیلین را با آب مخلوط می‌کنند تا شبیه ملات شود سپس آهسته‌آهسته آهک و سیمان به ملات اضافه می‌کنند. بعد از اضافه کردن تمام این موارد آن‌ها را به قالب‌های مخصوص ریخته و به کوره می‌فرستند تا خشک شوند. بعد از خشک شدن بلوک‌ها را از قالب خارج کرده و برش می‌زنند تا با اندازه‌های مختلف به بازار عرضه شود.

بلوک سبک NAAC

نوعی دیگر از انواع بلوک سبک بلوک NAAC است که متخلخل شده از گاز است. این نوع بلوک، به بلوک اسفنجی و گازی نیز معروف است که از ترکیب ماسه‌بادی و سیمان پرتلند، با آب و پودر آلومینیوم ساخته می‌شود. بلوک NAAC نیز مانند سایر بلوک‌ها از سیلیس تهیه می‌شود. پس مقاومت بالایی در برابر آتش از خود نشان می‌دهد. هرچقدر بلوک NAAC ضخیم‌تر باشد مقاومتش نیز بالاتر است.

دریافت قیمت پوکه معدنی

مزایای بلوک NAAC

بلوک NAAC یک عایق مناسب برای گرما، سرما، صدا و غیره می‌باشد. این نوع بلوک مجوز رسمی دریافت کرده و مورد تائید استانداردهای ۸۵۹۳ و ۸۵۹۶ قرارگرفته است.

بلوک سبک CLC

نوعی دیگر از بلوک سبک متخلخل بلوک CLC است که از ترکیب آب، سیمان، سنگدان‌های ریز و حباب هوا می‌شود و تنها در شرایط ویژه می‌توان آن را ساخت. از بلوک CLC می‌توان به‌طور مستقیم و غیرمستقیم استفاده کرد. این بلوک‌ها مقرون به‌صرفه بوده پس هزینه ساخت‌وساز را کاهش می‌دهند.

بلوک CLC را به این دلیل با قطعات بزرگ به بازار ارائه می‌دهند که سرعت در ساخت‌وساز با این اندازه بسیار زیاد است. پس هم دستمزد کارگر کمتر می‌شود و هم ساختمان در مدت کوتاهی تکمیل خواهد شد.

ویژگی‌های بلوک CLC

بلوک CLC عایق بسیار مناسبی برای صدا و گرما می‌باشد. به همین دلیل در ساختمان‌های اداری مثل بیمارستان، مراکز آموزشی از این نوع بلوک استفاده می‌شود. بلوک CLC  به دلیل وجود ماده سیلیس ضد حریق است و وزن سبک آن موجب شده تا در صورت بروز زلزله بروز صدمه را کاهش دهد.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.